Napkollektorra pályázott a madéfalvi községháza

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Alternatív fűtési rendszer kiépítésére pályázott Madéfalva Polgármesteri Hivatala. Az elképzelések szerint ezzel a községháza fenntartási költségeinek csökkenését szeretnék elérni az illetékesek. Ez egyébként csak az első lépése lenne egy nagyobb léptékű beruházásnak, mellyel egyszerre négy közintézmény fűtését és melegvíz-ellátását oldanák meg.

Rédai Botond

2013. július 24., 16:532013. július 24., 16:53

2013. július 24., 19:332013. július 24., 19:33

„A Közösségi kezdeményezés a vidék gazdasági fejlesztése érdekében (LEADER) nevet viselő program keretében tettünk le pályázatot, mely arról szólna, hogy napenergia segítségével állítanánk elő a meleg vizet és működtetnénk a fűtésrendszerünket” – tájékoztatott Szentes Csaba. Madéfalva polgármestere elmondta, a beruházás során napkollektoros elemekkel látnák el a községházát, az új rendszer segítségével előállított meleg vizet pedig egy több száz literes puffertartály tárolná. Az így megtermelt és eltárolt hőenergiát fűtésre, melegvíz-előállításra bármikor felhasználhatják. „A legnagyobb hozadéka ennek a beruházásnak, hogy nem kellene fával fűteni az épületet. Tudni kell, hogy a helyi katolikus plébánia is hasonló megoldásban gondolkodik, ők is benyújtották ezzel kapcsolatos pályázatukat” – fogalmazott az elöljáró.

Két éve várnak az eredményre

Emellett van egy nagyobb elképzelésünk, melynek kiviteli tervei már elkészültek. Pályázatot is tettünk le ezzel kapcsolatban a Környezetvédelmi Alaphoz – említette a polgármester. Szentes kifejtette, a községháza mögött egy fahulladékkal és napelemes rendszerrel egyaránt működő fűtőházat építenének. A tervek szerint ezzel a községháza, az orvosi rendelő és az ezzel szomszédos iskola, valamint a most épülő turisztikai információs iroda hőenergia-szükségletének előállítása oldódna meg.

A projekt értéke meghaladja az 500 ezer eurót, az ezzel kapcsolatos pályázatot már két éve letették az említett hatósághoz. „Azóta se kaptunk semmilyen tájékoztatást a pályázat sorsáról. Ezért is döntöttünk úgy, élünk a LEADER nyújtotta lehetőséggel, és legalább a hivatal esetében kiépítjük az alternatív fűtési rendszert” – magyarázta a községvezető. Hangsúlyozta, hosszútávú céljuk a napenergia és a fahulladék minél jobb hasznosítása. „Utóbbi bőségesen áll rendelkezésünkre, hiszen óriási a faanyagpazarlás nálunk. Másrészt a mostani projektünk jó minta lehet a falubelieknek is, hiszen a legtöbben meg kell vásárolják a bükkfát, így rengeteg pénzt adnak ki hőenergia előállítására. A napkollektorrendszerek viszont egy hatékony és olcsóbb megoldást jelentenének számukra is” – vélte a polgármester.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei