Kösse szívét a menyasszony szívéhez!

•  Fotó: P. Buzogány Árpád

Fotó: P. Buzogány Árpád

Ha a leány eladósorba cseperedik, és kézfogóra készül, nagy híre kél. Felnövőben a homoródkarácsonyfalvi gyermeklakodalmas is – sokakat vonzó esemény. A menyasszonylesőknek szerencsét, a résztvevőknek páratlan élményt jelent a hagyományőrző mulatság. Pörögtek a rokolyák, morzsányi se maradt az ünnepi fogásokból és a menyasszonyi tortából. De az elmúlt hétvégi farsangi mókából egy szeletet elhoztunk olvasóinknak is.

Molnár Melinda

2011. január 30., 19:472011. január 30., 19:47

2011. január 31., 11:442011. január 31., 11:44

Tekintse meg fotógalériánkat

Kisereglett a „legényes ház”, a parókia elé a falu minden korosztálya, még mielőtt felhangzott a „lakodalom van a mi utcánkban”. A felzöldágazott leányos portánál a szószólók előadták jövetelük célját. Nem hagyták rábeszélni a vőlegényre se a „legalább tud kapálni” öregasszonyt, se a „még nem elég érett” kisleányt. S ha már a vőlegénybokréta is ékesítette a mentét, a szép ara láttán koccintottak, majd fordultak egyet-kettőt – indulhatott a nászmenet.

A lakodalmas nép közé beálltak az anyókák is, akik nem is emlékeznek saját esküvőjük minden részletére, de úgy beszélik, „majdnem ilyen volt”. Az elkötött helyen a kérdő próbák szövegén derültünk. Válaszolhatott a kérdésre, aki tudta, hogy mit vesz a halott a boltban. Mi már tudjuk: élesztőt. A szerencsekívánat mellett a virágos vederbe aprópénzt dobtak, akik átjutottak. A vendégseregnek a ruháskosárból kalácsot kínáltak. Elhevert egy seprű a kultúrház előtt. Ha nem veszi észre a menyasszony, nem lesz jó háziasszony, ha egy kicsit seper: életrevaló.

A násznép beállt egy fényképre…

Felvezető zenész: Bille István; menyasszony: Barabás Andrea; vőlegény: Benedek Szabolcs; násznagyok: Orbán Balázs és Kovács Katalin, illetve Barabás Éva és Bille Laura mint „férfi”. Szószólók: Birtalan Botond és Csergő Nándor; vőfély: Birtalan Barangó.
Öregasszony: Székely Betti és a kislány Kelemen Ágota volt.

Hogy a gyermek szószólók nem vétették el a régi rigmusokat, Komán Attila és Béla Albert, a falu szószólóinak érdeme. Egy-egy történetnyire ők is bekapcsolódtak a mulattatásba, de zömmel az ifjak verseltek. Hogy a finom levessel, amiben „két talicska murok és egy ágyás petrezselyem” volt, „megvessék az ágyat”, mert a „töményebb fogások mind hátravannak”.


Úgy éljenek, mint Ádám és Éva a Paradicsomban!

Tisztes ültetési rend volt. Az ajándékbeszedésnél láthattuk: kinek ami a legbecsesebb, azt ajándékozta – csokival köszönte meg az új pár a figyelmességet. A násznagyasszony mindenhova kísérte a menyasszonyt, nem is taposták le cipője sarkát, de megesett az eset, melynek nyomán a násznagyoknak egy dallal ki kellett váltaniuk a szemfüles legény öléből az „új asszonyt”.
Nagydobra verjük: ilyen jó lagziba jövőre is érdemes lesz ünneplőbe öltöznünk. Éljen az új pár!

Bár negyedik alkalommal szervezte meg a Dungó Kulturális Egyesület a gyermeklakodalmast, amely felidézi a múlt század eleji menyegző rendjét, idén is kerültek elő a ládafiából régi esküvői ruhadarabok. Ugyanazt viselik a kis lakodalomjárók, mint azt az 1900-as évek elejéről származó, megsárgult fotón láthatjuk. Az édesanyák, a közbirtokosság, a tanács, a falu apraja-nagyja besegít, hogy átörökítsék a szokáshagyományokat, próbákat és tréfákat, melyeket e jeles napon űztek faluhelyen. Minden évi „nászajándék” megvan a parókián, jövőre az öt „lakodalom” tárgyi emlékeiből terveznek kiállítást. Az anyukák két nappal előtte már a lakodalmas háznál tevékenykedtek. Eddig a menyasszony is fiú volt, idén senki nem biztatta, a mátkapár szerepét mégis fiú és lány vállalta – tudatta Benedek Enikő,a szervező egyesület elnöke.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei