Fotó: Daczó Katalin
2009-ben indította be faluképvédelmi programját Hargita megye önkormányzata. A program keretében tucatnyi székely település építészeti értékeit veszik számba a szakemberek, és próbálnak alternatívákat találni a hagyományos falukép rombolásának megakadályozására, a meglévő mentésére.
2009. december 10., 16:432009. december 10., 16:43
2009. december 10., 17:022009. december 10., 17:02
Fotó: Daczó Katalin
A program keretében a részt vevő építészek gyors leltárt készítenek egy-egy település jelenlegi állapotáról, számba veszik a meglévő értékeket, épületeket, olyan településszerkezeti és utcaképi elemeket, amelyeknek megőrzése különösen fontos volna – tájékoztatott Bogos Ernő építész, programmenedzser, a Kós Károly Egyesülés igazgatója. A falubejárások nyomán kiállításokat rendeznek, amelyek a polgárokat saját településük értékeivel és faluképi problémáival szembesítik.
Következő lépésként tanulmány készül mindegyik programban résztvevő településről. Ez magába foglalja, melyek azok az értékek, amelyeket érdemes lenne felmérni, megvédeni. „Folytatásként megoldást kellene találni arra, amit már nagyon régóta szorgalmazunk, hogy egy-egy településért egy-egy építész feleljen, tanácsadó építészként vegyen részt az adott község urbanisztikai munkájában” – mondta Bogos Ernő.
A Hargita Megyei Tanács faluképvédelmi programjában a Pogány-havas kistérség falvai mellett Csíkdánfalva, Csíkszentlélek, Csíkszentmárton, Kászonaltíz, Tusnád, Csíkszentimre, Gyergyóditró, Gyergyóremete, Székelykeresztúr, Kápolnásfalu, Tölgyes, Lövéte, Farkaslaka és Siménfalva vesz részt.
A faluképvédelmi programba bekapcsolódó építészek, illetve építészeti irodák: Albert Sándor, Arc Stúdió, Atelier A2, Bogos Ernő, Esztány Győző, Fekete Márta, Kovács Áron, Köllő Miklós, Vallum, Zakariás Attila, 4Zet Arhitects.
A települési leltárakból távlatilag összeáll egy adatbank és a felmérési adatok, dokumentációk mindenki számára hozzáférhetővé válnak. „Mindennek akkor lesz igazán hatása – vélte Bogos Ernő –, ha a program folytatásaként megoldás születik arra, hogy hogyan lehet segíteni anyagilag is az embereknek.”
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.