Első alkalommal szerveztek a hétvégén pálinkafesztivált Marosvásárhely tőszomszédságában. Több hátráltató tényező ellenére is sikeresnek értékelik a rendezvény, jövőre legalább kétszer ekkorát várnak mindenből.
2013. szeptember 16., 17:272013. szeptember 16., 17:27
2013. szeptember 16., 17:332013. szeptember 16., 17:33
A Jeddi Napok keretében idén újdonsággal rukkoltak elő a szervezők. Mivel falunapot mindenütt lehet találni, de tematikus fesztivált kevesebbet – és ezen a vidéken még annál is kevesebbet –, úgy gondolták, hogy szerveznek maguknak. Az ötlet egy baráti társaság beszélgetésén pattant ki, a téma pedig adta magát: mivel Jedden nagy hagyománya volt a gyümölcstermesztésnek, ám mára főként pálinka készül a termésből, így született meg az 1001 Pálinkafesztivál. Ezzel is egyediséget és egyéniséget szeretnének adni a falunapoknak és hagyományt teremteni – mondta el a Székelyhonnak Bányai István alpolgármester, főszervező.
Huszárok, zenészek hívogattak
A polgármesteri hivatal és a Cathedra Domini kulturális egyesület által szervezett kétnapos ünnepségen szinte minden program volt: a sport kedvelőinek labdarúgás, asztalitenisz, floorball, a gyerekeknek légvár, pónilovak, filmvetítés, bábszínházi előadások, de a tűzoltóautót is kipróbálhatták. A színpadon koncertek követték egymást, egyedül a Maros Művészegyüttes volt kénytelen a lezúduló eső miatt lemondani az előadást. A kilátogatókat számos étel-italárus várta, de előtte „illett” megkóstolni a gyümölcspárlatokat is.
Az ünnepség szombaton délután vette kezdetét: a falu utcáin marossárpataki, sáromberki, havadi és koronkai huszárok vonultak végig, őket népviseletbe öltözött fiatalok kísérték szekérrel, a sort muzsikusok zárták, a közlekedési biztonságra pedig a helyi tűzoltók vigyáztak. Néhány fiatal pálinkával kínálgatta az utcakapukba kiseregletteket, és a sportolókat sem hagyták ki a sorból. A hívogatásnak késő délutánra meg is mutatkozott az eredménye, a hivatalos megnyitóra már sokan sereglettek a színpad elé, s ehhez a nem mindennapi huszártánc is hozzájárult.
Kevés termelő, gazdag felhozatal
A rendezvény helyszínén nem volt sok pálinkaárus, de annál nagyobb volt a felhozatal az alma, körte, szilva, barack, vegyes gyümölcs, kökény, törköly, áfonya, meggy, cseresznye, vadvackor levéből, de ágyaspálinkából sem volt hiány. A literenkénti átlagár 20-30 lej között mozgott, de egyik termelő akár 80 lejt is elkért. A nyárádszentsimoni Csípán pálinkaház két bódéban is kínálta a nedűt, és mivel a tulajdonos huszárkapitány is, természetesen nem hiányzott a szilvából készített huszárpálinka sem. A fiatalember már tíz éve van jelen a piacon, a rendezvényre tizenhárom féle gyümölcspárlatot hozott el. Érkezett szilvapálinka Besztercéről is, egy másik bódéban a szomszédos Kebeléből érkezett György Sándor kínált különlegességet: banánpálinkát. A marossárpataki Antalfi Zoltán is többféle “anyaggal” érkezett, különlegessége a vadcseresznye volt. Igen ízlésesen díszített bódéban kínálta termékeit a kibédi pálinkafőzde. A tulajdonos Orbán Bélától megtudtuk: már negyedik generációs vállalkozásról van szó. Anyai nagyapja, Mátyus András indította, tőle veje vette át, néhány éve pedig Béla, aki már gyermekét is bevonja a munkába. Most jutottak el oda, hogy gyökeres változtatásokat hajtsanak végre a termelésben és a marketingben, így most már palackozva, üzletekben, vendéglátó egységekben is forgalmazhatják. Bár a pálinka mindenféle étel előtt”elmegy”, nem minden pálinka jó is. Egyrészt nagyon fontos az alapanyag minősége, másrészt a lé erőssége. A legideálisabb a 49-50 fok, addig még érezhető a pálinka zamata, aromája és illata – fejtette ki Orbán, vallva, hogy az erős pálinka nem mindig egészség. És mivel “korcsolya” nemcsak a bornak kell, a pálinka mellé kínáltak sósperecet, lekváros süteményt vagy zsíros kenyeret is, ez utóbbit természetesen kibédi lilahagymával.
Mindenképpen siker
Bár szombaton az időjárás nemigazán kedvezett a rendezvénynek, vasárnap már nagyon sokan látogattak ki a sportpályára. Délután a zsűri végiglátogatta és kóstolgatta a termelőket, majd kimondta a verdiktumot: idén a legfinomabbnak Csípán Csaba kétéves, eperfahordóban tárolt szilvapálinkája bizonyult.
Összességében Bányai István főszervező elégedett a rendezvénnyel, az megfelelt a várakozásnak. Mivel első alkalomról van szó, nem is vártak ennél többet, de jövőre már kétszer ennyi látogatóra számítanak. A termelőkről nem is beszélve: míg most a szervezők kellett rábeszéljék a pálinka elhozatalára, remélik, hogy jövőben már a termelők fognak hívatlanul is bejelentkezni. Ez volt az első fesztivál, és Bányai derűlátó: már csak ezret kell megrendezniük.
Csípán Csaba termelő örömét fejezte ki, hogy ezen a vidéken is megszervezték az első ilyen jellegű fesztivált, ennek fontosságát pedig abban látja, hogy a fogyasztókkal meg kel ismertetni a pálinkát, és főleg a minőségi pálinkát, de tévhiteket is oszlatni kell: azt állítják, hogy rothadt gyümölcsből is lehet pálinkát főzni. Igen, lehet, de csak rothadt pálinkát – nyomatékosította portálunknak a fiatal termelő.
szóljon hozzá!