Értékteremtő tanító nevét viseli a malomfalvi kultúrház

•  Fotó: Pál Gábor

Fotó: Pál Gábor

Pap Ferenc néhai tanítóról, közösségépítőről nevezték el a nyikómalomfalvi kultúrotthont. A szombat délben megtartott névadó ünnepséget – amely egyébként a 3. Nyikómalomfalvi Falunapok nyitórendezvénye volt – szentmise és a sokoldalú nevelő sírjának megkoszorúzása előzte meg.

Bálint Kinga Katalin

2013. július 28., 19:122013. július 28., 19:12

2013. július 28., 19:202013. július 28., 19:20

A délelőtt tíz órakor szentmisével kezdődő ünnepségen a becslések szerint a helybéliek kilencven százaléka volt jelen. Ezenkívül más Nyikó menti települések lakói is átjöttek a jeles alkalomra, illetve Malomfalva máshol letelepedett szülöttei is hazalátogattak, hogy a tanító emléke előtt tisztelegjenek.

A szentmise után megkoszorúzták a székelykapu-faragással is foglalkozó nevelő kopjafákkal díszített síremlékét. Előbb Moldován József parlamenti képviselő rótta le ily módon kegyeletét Pap Ferenc emléke előtt, majd Farkaslaka község önkormányzatának képviseletében Kovács Lehel polgármester és Geréb Péter alpolgármester, a kobátfalvi származású tanító szülőfalujában élő rokonsága, végül – a nyikómalomfalvi egyházközség nevében – Daniel Ernő plébános helyezett koszorút a tanító sírjára. A tiszteletadást a Nyikómalomfalvi Egyházi Kórus és a részvevők imája, közös éneklése tette még ünnepélyesebbé.

A temetőből déli fél tizenkettőre a 2005-ös árvízkor megrongálódott, majd felújított kultúrotthonhoz gyalogolt át a népes ünneplő tömeg, a legkisebbeket ölben vitték, a legidősebbeket karon fogva támogatták, segítették. A művelődési ház bejárata fölött elhelyezett feliratot a község és a település egyházi, illetve világi elöljárói leplezték le. A névadó ünnepséget a kazettás mennyezetű, hűs kultúrotthonban tartották, a részvevők örömére: a kinti hőségben a rendezvényen jelen lévő egyházi vezetőknek „kezdett nehéz lenni” a reverenda, ahogy egyikük megjegyezte.

Beszédében Andrási Irma irodalomtanár megjegyezte: Pap Ferenc személyiségével azonosulni tud a faluközösség, ezért könnyű volt eldönteniük, kinek a nevét viselje ezután a kultúrotthon. Kovács Lehel polgármester gratulált a szervezőknek a kezdeményezéshez, és elmondta, büszkeséggel tölti el, ha Nyikómalomfalva összetartó közösségét, a közel száz székely kaput látja.

„A Pap Ferenchez hasonló emberek érdeme, hogy ez a közösség megmaradt székely-magyarnak” – jelentette ki a polgármester. Sinka Ignác zenetanár, Pap Ferenc egykori diákja kijelentette: a kultúrotthon számára a tanító a legtökéletesebb névadó, hiszen annak „szinte minden köve, minden gerendája megfordult a kezén”. Hozzáfűzte, azt, hogy tanár vált belőle, tanítóinak, Pap Ferencnek és feleségének, Sinka Eszternek köszönheti. A tanító bácsi meglátta diákjaiban a tehetséget, és észrevétlenül beléjük nevelte az akaraterőt, hogy ki is bontakoztassák képességeiket – egészítette ki mondandóját a zenetanár.

A beszédek előtt a Százszorszép Gyermekkórus, azokat követően pedig a Nyikómalomfalvi Egyházi Kórus dalait hallhatták a jelenlévők. Továbbá a tanító unokái leleplezték a kultúrotthonban elhelyezett emléktáblát, ezt követően levetítették a tanító életéről, közösségépítő munkájáról készült portréfilmet, amelyből kiderült, Pap Ferenc nagyban hozzájárult a néhány évtizeddel ezelőtt elindult népi mozgalom kibontakozásához.

Többek közt az ő érdeme például, hogy a faluban elterjedt a székelyruha-készítés és -viselés, továbbá közel kétszáz székely kapu is őrzi a tanító emlékét, amelyek fele Nyikómalomfalván, a többi más erdélyi és magyarországi településeken áll. A tanítóházaspár emellett színjátszást, zenét, éneket oktatott a faluban, Pap Ferenc 80–100 tagú dalárdát és népi zenekart is alapított, ráadásul szőlészettel, gyümölcsoltással és rózsanemesítéssel foglalkozott – derült ki a levetített filmből, amelyet CD-n meg is lehet vásárolni.

A gördülékeny, jól megszervezett névadó ünnepség után a kultúrház kistermében a nevelő életét bemutató fotókiállítást tekinthették meg az érdeklődők, közben a szervezők pálinkával, kaláccsal kínálták őket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei