Fotó: Kristó Róbert
Elkezdődött a hegyvidéki hátrányos helyzetű juh- és kecsketartó gazdák támogatási kérelmeinek helyszíni ellenőrzése. Hetvenhat gazda tizenhétezer állatát ellenőrzik a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) munkatársai.
2014. február 06., 16:432014. február 06., 16:43
2014. február 06., 17:122014. február 06., 17:12
Zajlik a hegyvidéki hátrányos helyzetű juh- és kecsketartó gazdák leadott pályázatainak helyszíni ellenőrzése. Habár országos szinten a leadott kérelmek csupán öt százalékát kell megvizsgálni, Hargita megyében a gazdák tíz százalékát és az állatállomány húsz százalékát ellenőrzik. Első rendben 76 gazdát ellenőriznek 17 ezer juhval és kecskével – foglalta össze Haschi András, az APIA Hargita megyei igazgatója.
Csak az APIA munkatársai ellenőriznek
„Tudni kell azt is, hogy ezt a tevékenységet az APIA erre kijelölt munkatársai végzik, semmi közük ehhez más intézményeknek” – hangsúlyozta az elöljáró. Hozzátette, nem Hargita megyében döntik el, hogy kiket kell ellenőrizni, a központi APIA által kiküldött, jóváhagyott lista szerint végzik munkájukat a szakemberek. Az eddigi lista mellett a központi intézmény újabbat is küldhet, amely alapján további ellenőrzésekre is sor kerülhet.
Meg kell tartani az állatállományt
Mint már többször is beszámoltunk róla, a gazdák kérelmeiben szereplő állatoknak a leadási időszakot követően legkevesebb 100 napig ugyanabban a gazdaságban kell maradniuk. Így tehát az első leadási időszakban benyújtott pályázók február 23-ig, míg a második leadási periódusban igénylő gazdák március 23-ig kötelesek megtartani állataikat – hívta fel a figyelmet az APIA vezetője.
A dokumentálás fontossága
A kérésben szereplő állatok „mozgását” a területi illetőségű állatorvos által kiadott dokumentumokkal kell igazolni. Továbbá ezeket a változásokat (születés, elpusztulás, eladás) a gazdának naprakészen vezetnie kell a gazdafüzetben (registru de fermă). A gazdafüzetek tartalmát a kijelölt ellenőrző munkatárs akár 12 hónapra visszamenőleg is ellenőrizheti, a tartási kötelezettség után, eladást követően is – számolt be Haschi. A gazdafüzetet tavaly óta használhatják a gazdálkodók, ebben szerepelnek a gazda és gazdasága alapadatai, illetve az állatlétszámra és annak változására vonatkozó adatok: mikor született, mikor vásárolta, illetve kinek adta el a gazda – magyarázta.
Megvonhatják a támogatást
Az ellenőrzés során a szakemberek többek között ellenőrzik, hogy a leadott támogatási kérésben szereplő állatok léteznek-e, be vannak-e fülszámozva, a gazdafüzetet naprakészen vezetik-e és hogy az állatok papírjai rendben vannak-e – sorolta az intézményvezető. Az ellenőrzés során tapasztalt hiányosságok mértékétől függően megvonhatják a támogatás egy bizonyos százalékát. Akár a teljes támogatástól is eleshetnek a gazdák, elsősorban azok, akik visszautasítják, megtagadják a helyszíni ellenőrzést.
Közel 800 gazda, több mint 80 ezer állat
Az igazgató korábban számolt be arról, a tavalyi két leadási időszak alatt a megyében 757 gazda tette le iratcsomóját, több mint 84 ezer állatra kérve a támogatást. Az elfogadott kérések esetében állatonként 6,5 euróhoz, azaz hozzávetőlegesen 28 lejhez juthatnak a farmerek. Haschi ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy ebben az esetben is a maximális támogatási érték van megállapítva. Amennyiben az igényelt támogatás túllépi a keretösszeget, akkor az állatonként kifizetendő összeg is csökkenhet.
szóljon hozzá!