Fotó: Kristó Róbert
Önkéntes tűzoltó-alakulatokat bemutató sorozatunk e heti részében a csíkmadarasi csapatról számolunk be. A több évtizede működő alakulat tagjainak meglátása szerint egyre több a villámcsapás, illetve emberi mulasztás okozta tűzeset.
2014. szeptember 02., 19:082014. szeptember 02., 19:08
„Becsületes, rendtartó székely faluként már az 1800-as években működött önkéntes tűzoltóság Csíkmadarason. Még a kommunista rendszer alatt is működött az alakulat, akkor elsősorban a termelő szövetkezetben dolgozó traktoristák voltak az alakulat tagjai” – számolt be Bálint Lóránt.
A madarasi önkéntes tűzoltó egyesület elnöke hozzátette, míg korábban apáról fiúra szált ez a hivatás, most már teljesen önkéntes alapon vállalnak részt a munkából a tűzoltók. Bevetés esetén jelenleg 17 aktív tűzoltó segít a bajbajutottakon. A több mint öt éve együtt dolgozó csapat tervezi újabb, fiatal tagok toborzását: a személyes megszólítás mellett rendezvényeken is hirdetik a lehetőséget, sőt internetes közösségi oldalon is megosztják.
Otthon tartott felszerelés
Minden hónap utolsó vasárnapján gyűlnek össze az önkéntesek egy-egy megbeszélésre, ugyanakkor ezen alkalmakkor gyakorlatoznak is. Bármilyen más esetben – legyen szó találkozóról, összejövetelről, tűzesetről, árvízről – körüzenetben értesítik egymást. Bevetés esetén a napszak és a tűz helyszínének függvényében vagy a tűzoltóautókhoz, vagy helyszínre sietnek az önkéntesek. Felszerelésüket mindenki saját otthonában, vagy az autóban tartja, hogy szükség esetén legrövidebb idő alatt tudjanak reagálni – foglalta össze az elnök.
Légzőkészülékek, CB-rádiók pályázati pénzből
A 25-45 év közötti tűzoltók nagy része a településen dolgozik, vállalkozik, akiknek pedig a városban van munkahelye, azoknak is rugalmas a munkaideje, így riasztás esetén mindig van kire számítani – mutatott rá Bálint. Megjegyezte, a tűzoltók rendelkezésére áll két teljesen felszerelt tűzoltóautó: az egyiket még 1992-ben kapták az osztrákoktól, a másikat tavalyelőtt vásárolták a helyi közbirtokosság jóvoltából. Az osztrák és magyarországi kapcsolataiknak köszönhetően minden önkéntes rendelkezik védőruházattal. Emellett nagynyomású pompák és szivattyúk is rendelkezésükre állnak. Legutóbb pedig a Hargita Megye Tanácsa által meghirdetett pályázat révén 18 ezer lejre légzőkészülékeket, CB-rádiókat és elemlámpákat vásároltak.
Gyakoriak a villámcsapások és emberi mulasztások
Idén két nagyobb tűzesethez – egyszer a községben és egy alkalommal Csíkrákosra – riasztották őket, az előző hónap felhőszakadásai után pedig szintén két alkalommal segédkeztek a vizek szivattyúzásában. Az illetékes elmondta, véleménye szerint az utóbbi években egyre több tűzeset van Csíkszéken is: ahogy a villámcsapások, úgy az emberi mulasztás miatt bekövetkező tüzek száma is növekedik. Rámutatott, az idősebb tűzoltók arról számoltak be, hogy amíg korábban három-négy évben volt egy-egy tűz, addig most egy évben van három-négy.
Injekciózás helyett tűzet oltani ment
Emlékezetes esetként is egy villámcsapás okozta tüzet mesélt el, amely tavaly augusztus 15-én történt. Az egyik önkéntes tűzoltó gazdasági épületébe csapott villám, miközben a tűzoltó egyesület elnöke épp injekciózásra várt a – kezelés alatt lévő – mandulagyulladása miatt. A bejelentést követően, azonban rögtön indult oltani, feleségére bízva, hogy szóljon a nővérnek, hogy később menjen, mert neki más dolga van. Megjegyezte, az ilyen fajta önzetlenség általános a csapatban, tűz esetén senki sem hezitál, hanem indul a bevetésre.
Folyamatosan fejlődő alakulat
A helyi önkormányzat támogatását élvező önkéntes tűzoltó egyesület alapító tagja az Erdélyi Önkéntes Tűzoltó Szövetségnek. Ennek révén több képzésen is részt vehettek a madarasi alakulat tagjai, és védőfelszereléseket is kaptak – tudtuk meg a szakembertől. Hangsúlyozta, együttműködnek az Erdélyi Mentőcsoporttal is, általuk már részt vettek magyarországi árvízi bevetésen és gyakorlaton is.
Barátok is az önkéntesek
A képzéseken és versenyeken való részvétel mellett tűzoltóbált szerveznek, minden év május elsején pedig tűzoltó napot tartanak. Ennek célja a csapat összekovácsolása, ilyenkor a tűzoltóautóval együtt kimennek a természetbe a fiúk és családjaik, ott közös játékokon, gyakorlati feladatokon vesznek részt. Ilyenkor kerül sor az új tagok avatására is, hiszen azt vallják, hogy a tűzkeresztség után a vízkeresztségen is át kell esniük az önkénteseknek. A tíz éve tűzoltóként is dolgozó Bálint bevallása szerint a közös bevetések, események, versenyek nemcsak alakulattá formálták, hanem barátokká is tették a csapattagokat, akik nemcsak a tűzoltásban, hanem a magánéletben is számíthatnak egymásra.
szóljon hozzá!