Csíkszentmihályon is megóvták a tisztújítást

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

A csíkszentmihályi is felsorakozott azon csíki közbirtokosságok közé, amelyeknél törvénytelenségre hivatkozva elégedetlenkedők a bíróságon támadták meg a tisztújítást. Az ellenlábasok ezúttal is egymást hibáztatják a kialakult helyzetért, megoldás legkorábban ősszel születhet.

Rédai Botond

2013. augusztus 08., 18:402013. augusztus 08., 18:40

2013. augusztus 08., 18:532013. augusztus 08., 18:53

Amíg a község választópolgárai joggal elvárják az igazságos, tisztességes, becsületes, őszinte községvezetést a polgármestertől, addig én is ugyanezt elvárom a közbirtokosság vezetőségétől, amely a közösség jelentős vagyonából gazdálkodik – fogalmazott a szentmihályi közbirtokosságnál kialakult helyzettel kapcsolatban Kósa Péter.

A település polgármestere – mint ahogy a helyi, Kődi Tekintő című újságban is korábban kifejtette – elmondta, a legutóbbi tisztújító közgyűlésen a község képviseletében vett részt, mint aki 44 jogot képvisel. A tisztújítással kapcsolatos kifogásait már akkor megfogalmazta. „Felszólalásomban elmondtam, hogy március közepén, bő harminc nappal a gyűlés előtt, átiratban igényeltük a közbirtokosság vezetőségétől, hogy ha az alapszabályzatban módosítások történtek, akkor azokról szíveskedjenek egy példányt adni. Azt is elmondtam akkor, hogy erre nem került sor” – említette az elöljáró.

Hozzátette, a gyűlés során kérte Tatár Adolf elnököt, hogy ismertesse az alapszabályzat tisztújításra érvényes módosításait, hiszen állítólag az új előírások szerint az érvénytelen gyűlést egy órán belül ugyanazon a helyszínen meghívás nélkül meg lehet ismételni. „Az elnök úrnak ez nem állt módjában, mert állítása szerint a statútum a kocsijában volt, de biztosított mindenkit, hogy aki személyesen igényli a székhelyen, annak maradéktalanul odaadják a másolatot, sőt, még a gyűlés jegyzőkönyvének és a pénzügyi beszámolónak a másolatát is” – magyarázta Kósa.

A polgármester kiemelte, az ezt követő tisztújításon már nem vett részt, a gyűlést követő két hétben pedig hiába kérte a jegyzőn keresztül, írásban is az alapszabályzat másolatának kiadását, ez nem történt meg. „Az alapszabályzat 16. szakasza értelmében azon közbirtokossági tag, aki nincs megelégedve a közgyűlés valamely határozatával, a gyűléstől számított 15 napon belül óvást nyújthat be. Én kivártam a tizenötödik nap utolsó percét is, de a helyzet nem változott” – mondta az elöljáró, hangsúlyozva, amennyiben eljutnak hozzá a kért dokumentumok, a keresetet visszavonja. „Olyan hírek terjednek, hogy én az óvással érvénytelenítettem a közgyűlés határozatait, felfüggesztettem a közbirtokosság tevékenységét. Erről szó sincs, mert ehhez bírósági végzés kellene, ami még nincs, mert még tárgyalás sem volt. Máskülönben az óvás tárgyát kizárólag a tisztújítás képezi, és nem a jogok utáni járulékok és más témával kapcsolatos határozatok. Azért egy kis ellentmondás van a híresztelésekben, mert a felfüggesztés mindenre vonatkozna, a faanyag-eladásra, a vezetőség fizetésére, de úgy tudom, ezekkel nincs gond, csak a tagok járulékával és a beígért támogatások folyósításával” – jelentette ki az elöljáró.

A polgármester szerint sántít az elnök azon állítása is, miszerint azért nem adják át a kért dokumentumokat, mert nem kaptak még tulajdonlevelet területeikre. „A logikai levezetés azért nem tiszta nekem, mert nincs tudomásom róla, hogy a községnek, mint közbirtokossági tagnak milyen köze van a birtoklevelek kiadásához” – említette az elöljáró.

Tatár: jogtalanul járt el a polgármester

„Az óvást szerintem vissza kell utasítsák, mert nem volt jogszerű annak benyújtása. Először is a polgármester nem tagja a közbirtokosságnak, nekünk a helyi önkormányzati testület szerepel a taglistánkon. A községháza és a testület pedig két külön intézmény. Az önkormányzatot a testület tagjai kell képviseljék, nem tudok arról, hogy a polgármesternek felhatalmazása lett volna ez irányban” – fogalmazott Tatár Adolf.

A csíkszentmihályi közbirtokosság elnöke hozzátette, a testület olyan határozatáról sem tud, amely helyt adna az óvás benyújtására. „A polgármester saját fejétől nincs, ahogy megtámadja a közgyűlést, mert ő idegen személy a közbirtokosságnál” – magyarázta Tatár. A közbirtokossági vezető hangsúlyozta, az alapszabályzathoz bárki hozzájuthat, csak kérést kell letennie a csíkszeredai bíróságon. „Az elmúlt években mi is írtunk számtalan kérést a polgármesteri hivatalnak, melyekre nem válaszoltak. 2013-ban vagyunk, nincsen még birtoklevelünk, emiatt rengeteg problémánk van, nem tudjuk például meghúzni a telekhatárokat. Az új üzemtervünk jóváhagyása is nehézkes lesz, mert vannak olyan területeink, amelyek nincsenek tisztázva. Úgy érzem, a polgármester részéről az a probléma fő forrása, hogy mi azt mondtuk neki, egyszer a birtoklevelet adja ki, utána próbáljon piszkálódni a közbirtokosság életében” – fakadt ki az elnök.

Tatár szerint a jogok utáni pénzbeli osztalékot mindaddig nem lehet kiosztani a tagságnak, míg nem születik döntés a bíróságon az óvással kapcsolatban, ugyanis a gyűlés összehívásának törvényességét kérdőjelezte meg beadványában a polgármester. A természetbeni juttatásokat viszont megkapják az érintettek. „A fát adnunk kell, mert sok egészségügyi bélyegzésünk és gyérítéseink vannak, az üzemtervet tartani kell. A jogszabályok szerint egyébként a régi vezetőség addig marad, amíg lesz egy új. A pénzt akkor adjuk, ha visszautasítják a gyűléssel kapcsolatos óvást” – nyugtázta az elnök. Tatár még annyit elmondott, a vita tárgyát képező alapszabályzat-módosítást még 2008-ban elfogadták, az ellen akkor senki nem emelt kifogást.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei