„Legügyesebbek” a farkaslaki gyermekek

Van némi elfogultság Hadnagy Jolánban, a farkaslaki Tamási Áron Általános Iskola pedagógusában és a Tamási Áron Művelődési Egylet (TÁME) képviselőjében, amikor azt mondja, hogy „a farkaslaki gyermekek a legügyesebbek a világon”. Még szerencse, hogy sok legügyesebb van, de azért olyan is akad bőven, akinek még tanulnia kell, példát kell látnia, hogy erre a szintre eljusson.

Simó Márton

2013. szeptember 19., 11:272013. szeptember 19., 11:27

2013. szeptember 19., 11:442013. szeptember 19., 11:44

Merész kezdeményezés volt a farkaslaki tanítók, tanárok és gyakorló szülők részéről, hogy egy meghívásnak eleget téve Belgiumba látogassanak. A Benelux államokban élő magyarok szervezetei hívták a csoportot egy Szent István napjához kapcsolódó ünnepségsorozatra, amelyet Brüsszelben kívántak megrendezni. Az volt az eredeti elképzelés, hogy a farkaslakiak lesznek a díszvendégek, és ők szolgáltatják az ünnepi műsor javát. „Augusztus 29-én, csütörtökön indultunk – meséli a TÁME elnöke, Hadnagy Jolán –, és szeptember 3-án éjjel jöttünk haza. A hat napból négy utazással telt. Nagy szerencse, hogy Tata polgármestere, Michl József, aki a FIDESZ-KDNP országgyülési képviselője, ingyen szállást biztosított a farkaslaki csapatnak, amikor kifelé utaztunk és a visszaút során is. Tata nem testvértelepülésünk, csak egyszerűen jó a viszonyunk az ottaniakkal, és ők szerettek volna nekünk segíteni. Ennél nagyobb és komolyabb magyarországi segítség nem is kellett, ez így nagyon jó volt. Nagyon hálásak vagyunk érte. Brüsszelben a szombat-vasárnapot töltöttük. Szombaton kipróbáltuk a metrót a városnézés közben, aztán meglátogattuk a Királyi Palotát, elmentünk a brüsszeli Magyar Házba, ahol finom ebéddel fogadtak, majd a másnapi rendezvény helyszínén, a Don Bosco-rendi nővérek kultúrházában a gyerekek próbáltak a fellépéshez. Majd újra városnézés, séta Brüsszel szép, régi főterén, megnéztük a Manneken Pis (Pisilő Kisfiú) szobrot mint kihagyhatatlan helyi nevezetességet.”

A rendezvénysorozat az előre elkészített forgatókönyv szerint zajlott. Vasárnap reggel farkaslaki viseletet öltöttek magukra, és felvonultak a Szent István-ünnepélyre, amely a brüsszeli, Koekelbergi Sacré-Coeur Bazilikában tartott szentmisével kezdődött. A misét Dobai Sándor atya, belgiumi főlelkész és Havas István atya, a brüsszeli magyarok lelkésze celebrálták. Dr. Kállai Oszkár, a Belgiumi Magyarok Szövetségének elnöke, Kovács Tamás Iván, Magyarország belgiumi és luxemburgi nagykövete, Major Magda, a farkaslaki Tamási Áron Általános Iskola igazgatója, zenetanár beszélt a jelenlévőkhöz, majd következett az ünnepi műsor. A Virgoncz néptáncegyüttes táncai (felcsíki, kalotaszegi, mezőségi, paniti táncok), a Nyitnikék gyermekkórus énekei (karvezető Major Magda), Bálint Katalin tanítónő szavalata, a Szent István koronája című legendafeldolgozás alkotta a műsort, amelyet Tamási Áron munkáiból vett idézetek és részletek fűztek egymáshoz.

A csoport hétfőn indult vissza, majd a tatai pihenő után, kedden Budapestre érkezett, ahol az Országház meglátogatása, a Szent Korona, a Károlyi-palotában Tamási Áron személyes tárgyainak megtekintése és a várlátogatás következett. „Összesen 38 farkaslaki utazott együtt, akik közül 29 gyermek. Az út még nincs teljesen kifizetve, a részvevők is fizetnek majd annyit, amennyit megengedhetnek maguknak a szülők. Egyébként komoly segítőket is kaptunk, a brüsszeliek részéről is, és egyebek közt az ásványvizet Bíró József jóvoltából (Amigo & Intercost), aztán a Székelygyümölcs Egyesület termékeiből, a Péter Pál Könyvkiadó saját kiadványaiból adott, hogy azokat protokollcélra hasznosítsuk, de a helybéliek, a szülők is támogattak. Nagy örömünkre az Éneklő Farkaslaka CD elkészült az indulásunk előtti pillanatokban, és még frissiben, egyből Brüsszelben dicsekedhettünk el vele, büszkén vittük magunkkal és ajándékoztuk vendéglátóinknak. Egyáltalán nem éreztünk fáradtságot a sok szervezés és utánajárás közben. Az eredmények és az öröm mindenért kárpótol. Az utazásnak több emlékezetes momentuma is volt. Azt a nagyszerű pillanatot, amikor a Sacré-Coeur Bazilika hatalmas belső terét a farkaslaki gyermekek éneke töltötte ki, soha nem lehet elfelejteni. Jólesett a sok hálálkodó arc látványa, a rengeteg biztató kézfogás. Rendkívüli volt a budai idegenvezetés is, amikor bőrduda dallamaira és Mátyás király történeteit hallgatva jártuk be a Vár utcáit és nevezetes helyeit. Tömény élményadagban volt részünk. Néha azért egy kicsit elfáradtunk, de azonnal kárpótolt a sok-sok élmény, a rengeteg tanulsággal szolgáló látnivaló. Újra azt tapasztaltam, hogy a farkaslaki gyermekek a legügyesebbek a világon, de azt is megéreztem, s azt hiszem, mindannyian hasonlóan gondolkoztunk, akik együtt voltunk, hogy nagyon jó újra hazajönni, jó itthon lenni a szeretteink körében.”

Ez a kirándulás csak egy momentum volt a farkaslakiak életében. Az élet a maga rendje szerint új feladatokkal és új ünnepekkel halad tovább a saját medrében. Az új CD „hivatalos” bemutatója előtt a gyermekek fellépnek az Udvarhelyszéki Gyümölcsfesztivál nyitónapi műsorában. A TÁME pedig több sürgető ügyet is mozgat: szeretné elindítani a csűrépítést Tamási Ágnes portáján, amire nyertek ugyan egy LEADER-pályázatot, de a projekt majdnem egy évig a papírok útvesztőjében hányódott. Egy különlegesebb és egyedi ünnepi rendezvénysorozatra is készülnek, a Székely Kultúra Napját kívánják megtartani szeptember 22-én. Létre kívánják hozni azt az állandó kiállítást, amelyet a magyar Nemzeti Kulturális Alap támogatott. Úgy tűnik, hogy Farkaslaka jelen van és lesz Udvarhelyszék művelődési életében, s a városiaknak is lesz okuk, illetve alkalmuk odamenni és szépet, jót látni, hallani.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei