Fotó: Gligor Róbert László
A hétvégén negyedszer rendeztek falunapot Balavásáron. Az idei ünnep a helyi színjátszó társulat köré épült, míg a magyarországi testvérek a falu lakói előtt tisztelegtek.
2013. augusztus 13., 13:152013. augusztus 13., 13:15
2013. augusztus 13., 17:582013. augusztus 13., 17:58
Az utóbbi években Balavásáron és Kenden rendszeressé váltak a falunapok, amelyek azonban nem egyszerű szórakozási alkalmak, mindeniknek van maradandó üzenete, mondanivalója – mondta el lapunknak Sagyebó István polgármester. Az idei ünnep fő mozzanata a helyi Eperjesi Mimi színjátszó kör húszéves évfordulója volt. Ez hagyományt teremtett a faluban – tette hozzá az elöljáró. De a helyi fiatalok is bemutatták tehetségüket: ének, tematikus tánc a Rómeó és Júliából, részlet A kis hercegből, majd a helyi Vásár és a kendi Csillagok néptánccsoportjai léptek színpadra. Ezt követően az Expresz zenekar, Koós Éva nótaénekes, majd a könnyebb műfajok képviselői, Pap Peti Junior és a magyarországi Komáromi István szórakoztatták a közönséget, a napot pedig tűzijáték zárta. Vasárnap délután minifocival, bográcsozással folytatódott a rendezvény, este Puskás Győző marosvásárhelyi színész az amatőr színjátszást méltatta, majd a helyi színjátszó kör mutatta be Kodolányi János igen mély tartalmú drámáját, amelyben egy fiatalember fellázad az egykézés, a szektásodás és a birtokok idegeneknek való eladása ellen.
Emlékjelet állítottak
A szombati ünnepséget megnyitó polgármester mellett a magyarországi testvértelepülés, Fót alpolgármestere, Pozderka Gábor is köszöntötte a jelenlévőket, majd a színjátszást és annak húsz évét Székely Ella önkormányzati képviselő méltatta. Az évforduló alkalmából emlékjelet is állítottak a megyei tanács és az önkormányzat támogatásával, Székely Ella és Hunyadi László művész elképzelése alapján: egy kút alakú talapzaton folyami kő, rajta emlékplakett Eperjesi Mimi angyalos kőkoporsójáról származó mondattal: „E földi mulandóságban nem lehettél hitvesem, / Az örökkévalóságban kezet fogunk kedvesem.” E kő az idő múlását jelképezi, de az emlékjel legyen élő kútfője, vízforrása a magyarságnak, hogy őseinkből, népszokásainkból, hagyományainkból meríthessünk – fejtette ki Székely Ella.
Szerelmi bánatból szellemi kútfő
A helyi színjátszás történetére annak lelkes mozgatója, Székely Ella tiszteletes asszony révén tekinthettünk vissza. A színjátszó kör 1993-ban alakult néhány ifjú részvételével, abban az évben egy fonós jelenetet vittek színre. Nem volt könnyű velük dolgozni, de szép volt, ám amikor megnyíltak a külföldi munkaerőpiacok, több fiatal elment, ezért tíz év után a helyi fiatal házasokkal folytatták, míg a tavaly néhány helyi egyetemista kezdeményezett egy új kezdetet.
A névválasztás az 1820-as években itt élt Eperjesi gróf lányára, Mimire (Mária) esett, aki nem lehetett szíve választottjáé, ezért belehalt szerelmi bánatába. Sorsa nagyon kötődik a faluhoz, és a névválasztással nemcsak az elmúlt kétszáz évből merítettek, hanem a következő kétszázban is táplálkozni szeretnének belőle – részletezte lapunknak Székely Ella. Az évforduló kapcsán hetven személynek nyújtottak át oklevelet szombaton, akik az elmúlt húsz évben a színjátszó csoport tagjai voltak: van féltucatnyi család, ahol a szülők és huszonéves felnőtt gyermekük egyaránt játszottak egykor a színpadon.
Kerékpártúra Balavásárért
Vasárnap reggel tíz balavásári és hat magyarországi személy ült kerékpárra a községháza előtt, hogy Fótig karikázzon. A balavásári Miklós Gyulától megtudtuk, a testvértelepülési kapcsolat kezdeményezésekor, 1998-ban vetődött fel egy magyarországi kerékpártúra ötlete, de az csak 2000-ben valósult meg, majd 2007-ben újra. A 60 éves mérnök számára ez az utolsó alkalom, amikor „nyeregbe száll” ilyen hosszú útra. A fóti ifjúsági szabadidőközpont egyik szakosztályának elnöke, a 62 éves Acél László elárulta lapunknak: ezt a túrát kimondottan az idei falunap alkalmával és Balavásár lakóinak tiszteletére szervezték. A résztvevők 700 kilométert karikáznak mellékutakon Fótig, 19-én érkeznek meg, 20-án sétahajózás lesz a Duna budapesti szakaszán, ezután két napot kenuznak, majd 23-án indulnak haza a balavásáriak.
A 24 éves Sánta Izabella ezzel a „nagyon jó közösséggel” már volt kenuzni, de első alkalommal indul el kerékpárral: úgy véli, nem mindennapi lehetőség egy ilyen túrán részt venni, ezért testileg-lelkileg felkészült rá, továbbá örül, hogy a sport révén összetart egy jó társaság. A 15 éves Nyávor Attila Roland is felkészítette kerékpárját és nekivágott a társasággal: szereti a kirándulást, és reméli, kibírja ezt a túrát is.
szóljon hozzá!