A rossz idő sem szegte kedvüket a sepsiszentgyörgyi farsangozóknak, akik az eső ellenére szép számban gyűltek össze a város központjába, hogy a hagyományosan megrendezett farsangtemetésen maskarába bújva kergessék el közösen a telet. A nagyböjtöt megelőző utolsó estét hangos mulatsággal ünnepelték, a felvonulás után néptáncosok és a Folker együttes szórakoztatta a jókedvű, körülbelül kétszáz fős társaságot.
2024. február 13., 20:112024. február 13., 20:11
2024. február 13., 20:132024. február 13., 20:13
Fotó: Tuchiluș Alex
A rossz idő sem szegte kedvüket a sepsiszentgyörgyi farsangozóknak, akik az eső ellenére szép számban gyűltek össze a város központjába, hogy a hagyományosan megrendezett farsangtemetésen maskarába bújva kergessék el közösen a telet. A nagyböjtöt megelőző utolsó estét hangos mulatsággal ünnepelték, a felvonulás után néptáncosok és a Folker együttes szórakoztatta a jókedvű, körülbelül kétszáz fős társaságot.
2024. február 13., 20:112024. február 13., 20:11
2024. február 13., 20:132024. február 13., 20:13
Fotó: Tuchiluș Alex
Énekelve indult útnak a Míves háztól a színes maskarákba bújt csapat, akik a csepergő eső ellenére is legalább kétszáz érdeklődőt tudtak magukkal csalogatni a központi főszínpad elé a közös télbúcsúztató ünnepségre. A Guzsalyas Alapítvány farsangfarki mulatságán idén is hagyományhű alakokat lehetett felfedezni a társaságban,
Ugyan az előző évekhez képest kevesebb család látogatott ki az ünnepségre, a jókedv garantált volt: az idősek és gyerekek ugyanúgy táncra perdültek a Kincskeresők, a Százlábú- Százlábacska, és L’art Szentiván néptáncegyüttesekkel, valamint a Tanulók háza, a Székely Mikó Kollégium és a Zöld fenyő néptánccsoporttal együtt.
Fotó: Tuchiluș Alex
A jó muzsikáért és énekért Folker Együttes és barátai, a Művészeti és Népiskola Pacsirta énekcsoportja és a Csicsergő énekegyüttes felelt.
A rendezvényt gazdája, Benkő Éva előbb vásárra bocsátotta az édes tejű, fürge lábú kecskét, de idén sem sikerült eladnia. Hogy a cudar tél megfutamodjon, a medvét is előcsalogatták egy dallal, újabb táncot jártak. Amint előkerült a pap, nekilátott összeadni a menyasszonyt, Sánta Rózsát, és a vőlegényt, Piros Vincét. Ez utóbbi a ruhamadzagjára, Rózsika pedig a bugyogójára esküdött, mielőtt bedobta volna menyasszonyi csokrát a tömegbe. A kecske közben körbejárt a közönség soraiban, kínálta magát, a gólya pedig meg-meg csipkedte az álldogálókat.
Fotó: Tuchiluș Alex
Következhetett az est „szomorú pillanata”, a végóra, amikor a siratóasszonyok tisztességesen megsiratták Illést, a pap elmondta a gyászbeszédet, s végül a népes társaság körbe vette a bábut, hogy elégesse azt. Mielőtt meggyújtották volna az ördögök, a farsangoló társaság hangosan kiabálva szabadult meg az előző évi rossztól, amit kapott, és amit adott.
– kiáltotta a közönség, mire a bábu teljesen meggyúlt. Az estét moldvai tánccal zárták.
Fotó: Tuchiluș Alex
A Guzsalyas Alapítvány a kilencvenes évektől szervezi meg a farsangfarki mulatságot, amelyhez az évek során egyre többen csatlakoztak.
• Videó: Tuchiluș Alex
Az ünnep moderátora rendszerint Benkő Éva, akinek munkáját nemrégiben ismerték el a Best of Sepsi gáláján, így ő lett Sepsiszentgyörgy egyik „hétköznapi hőse”.

A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban megtartott szombati Best of Sepsi gálaesten azokat a „hétköznapi hősöket” díjazták, akik munkájukat úgy végzik, hogy azzal örömöt okoznak mindenkinek, aki annak haszonélvezője.
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
A Galacon lezuhant orosz drón miatt a külügyminisztérium szombaton bekérette az orosz nagykövetet, és közölték a diplomatával, hogy a román fél elítéli légterének megsértését, és „határozottan tiltakozik” ez ellen az elfogadhatatlan cselekedet ellen.
Orbán Viktor, a Fidesz-KDNP listavezetője, leköszönő miniszterelnök visszaadja a választáson elnyert mandátumát – ezt a Fidesz elnöke maga jelentette be, hozzátéve, hogy rá most nem a parlamentben, hanem a nemzeti oldal újjászervezésében van szükség.
A védelmi minisztériumot szombaton arról értesítették, hogy drónmaradványokat találtak a Tulcea megyei Văcăreni község melletti farm térségében. Ez már a második drón, amelyet az éjszakai orosz támadást követően Románia területén lezuhant.
Biztonságban a megsemmisítésükre kijelölt helyszínre szállították a Galac területére lezuhant orosz drónmaradványokat, így a hatóságok engedélyezték a kitelepített lakosok hazatérését – közölte szombaton a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).
Nicușor Dan államfő meghívta hétfőre a Cotroceni-palotába az Európa-barát pártok vezetőit, hogy megbeszélést folytassanak a SAFE és a PNRR programról.
Kétszáztizenhét embert evakuáltak szombat reggel Galacon, miután a környéken orosz dróntörmelékekre bukkantak – jelentette az országos katasztrófavédelmi igazgatóság (IGSU).
Több sárga és narancssárga jelzésű riasztást adott ki megerősödő szél miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat. A vasárnap reggeltől érvényes figyelmeztető előrejelzés az ország teljes területét, így a székelyföldi megyéket is érinti.
Miniszterelnök-helyettes lesz az új kormányban Orbán Anita – jelentette be Magyar Péter leendő kormányfő Facebook-oldalán szombaton.
Hétvégén is folytatódik az üzemanyagok drágulása: szombaton minden nagy hálózat emelte az árakat, így kedd óta mintegy 65 banival emelkedett mind a benzin, mind a gázolaj ára a romániai töltőállomásokon.
Az időjárás ugyan még nem kedvez a piknikhez, a fészerből előbb-utóbb csak előkerül a grillrács vagy a tárcsalap. Csakhogy még mielőtt flekken- vagy miccssütésre adnánk a fejünket, készíthetünk szmókert házilag. Azt is megindokoljuk, miért érdemes.
szóljon hozzá!