
A Zoé ismerős lehet Csíkszereda utcáiról
Fotó: Székelyhon
A csíkszeredaiaknak már feltűnhetett az a két Renault Zoé elektromos autó, amelyek tavaly december óta taxiként járják a város utcáit. A City Taxi szolgálatában dolgozó két járművezetőt arról kérdeztük, milyen elektromosautó-tulajdonosnak lenni Csíkban, illetve mit szólnak az utasok az új technológiához.
2020. október 31., 19:342020. október 31., 19:34
2020. október 31., 19:372020. október 31., 19:37
A tulajdonosok elmondása szerint az ötletet egy újságcikk adta, ami egy kolozsvári elektromos taxiról szólt. A cikk hatására megszületett „a terv”, és 2019 novemberében végül meg is vették a két autót, amelyek december óta működnek taxiként.
Az állam igyekszik hozzájárulni a légszennyezésre megoldást jelentő elektromos autók vásárlásához: mint azt a két taxitulajdonos elmondta, a támogatások közel negyedét fedezik az autó egyébként 33 500 eurós árának, valamint adót sem kell fizetni rá. Csíkszeredában azonban egyelőre nagyon nehéz az elektromos autók taxiként való bejegyeztetése, mivel ezekre nem tér ki a taxikat érintő szabályozás.
A bejegyeztetés után a másik gondot a töltés jelenti: a városban jelenleg csak az egyik üzletközpontnál és egy autós képviseletnél van töltőállomás.
A töltőállomásokon azonban a háztartási ár kétszereséért „kapható” az áram. Az otthoni töltés megoldás lehetne – a módszer lassúsága ellenére a taxisok is ezt használják –, de tömbházaknál ezt is nehéz megoldani. A taxik tulajdonosai ezért abban reménykednek, hogy a jövőben több ingyenes, vagy megfizethetőbb töltőállomás lesz a városban. Amennyiben a fenti problémákat orvosolnák, úgy gondolják, megérné ilyen autót vásárolni. Egyrészt a környezet védelme miatt, másrészt
folyamatos taxizással is, optimális időjárás mellett.
Annak, aki a City Taxi diszpécserszolgálatától rendel fuvart, sok esélye van rá, hogy a két Renault Zoé egyikében utazzon. A sofőrök szerint azok, akik nem követik az elektromos járművek fejlődését, nem feltétlenül ismerik fel elsőre, hogy miért különleges a rendelt autó. Hamar észreveszik viszont, hogy hiányzik a szokásos motorzúgás, és rákérdeznek a dologra. Sokan fejezik ki tetszésüket az új élmény iránt, és olyan is van, aki elgondolkodott, hogy ő is vegyen egy hasonló autót.
Nem hallatszik motorzúgás, így elindulva hamar feltűnik, hogy nem hagyományos autóban ülünk
Fotó: Székelyhon
Arról, hogy milyen vezetni a Zoékat a „hagyományos” autókhoz képest, mindkét taxis elégedetten nyilatkozott. Szerintük városon belüli, vagy környező falvakban való közlekedéshez nagyon kényelmes és takarékos – ha túllendül az ember a töltési költségeken, vagy kertes házban, otthonról oldja meg a „tankolást”.
Mihálykó Tihamér
Több mint száz alkohol és drogtesztet végzett a közúti rendőrség Tusványos első két napján, azonban mindegyik eredménye negatív lett. Műszaki meghibásodások miatt azonban kilenc sofőrt büntettek összesen valamivel több mint 5 ezer lejes bírsággal.
A magyar autonómiatörekvések jelenéről és jövőjéről vitáztak Tusványos második napján politikusok, jogászok és nemzetpolitikai szereplők. A beszélgetés középpontjában Székelyföld, Vajdaság és az európai kisebbségvédelem állt.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia több megyéjére és Bukarestre.
A szélsőségesen identitásközpontú és szuverenista irányzatok térnyerése nem magyarázható kizárólag manipulációval – olvasható a „Románia az EU-ban” stratégiai elemzőcsoportnak az elnöki hivatal által szerdán közzétett jelentésében.
Pulóveres reggelek, 20 Celsius-fok alatti nappali csúcshőmérsékletek – az idei július továbbra sem a megszokott arcát mutatja. Székelyföldön a hajnali minimumok és a nappali maximumok is inkább egy késő őszi napot idéznek, mint a nyár derekát.
Tánczos Barna ügyvivő mezőgazdasági miniszter a Várhelyi Olivér egészségügyért és állatjólétért felelős uniós biztossal folytatott megbeszélésen nagyobb rugalmasságot kért az Európai Bizottság (EB) részéről a juhkivitel feltételeinek alkalmazásában.
A beltéri falfestés végeredményét, noha maga a feladat egyszerűnek tűnhet, számos apró részlet alakítja ki.
A legfelsőbb bíróság várhatóan csütörtökön dönt abban a perben, amelyet maga indított a kormánnyal és a pénzügyminisztériummal szemben a bírák és ügyészek felhalmozódott bérhátralékainak kifizetésével kapcsolatban, és első fokon meg is nyert.
szóljon hozzá!