
Fotó: Haáz Vince
A MOL gyermekgyógyító programjának egyik nyertese a marosvásárhelyi Piros Orr Egyesület, amely sikeres pályázata révén zeneterápiával és zeneterápiás eszközökkel való játék útján segíti a súlyos fogyatékkal élő gyermekeket.
2021. február 08., 17:422021. február 08., 17:42
A halmozottan sérült gyerekek fejlesztésével foglalkozó egyesület tavaly jött létre abból a meggondolásból, hogy
Csatlos Tünde, az egyesület létrehozója a Székelyhonnak elmondta, az államtól semmilyen segítséget nem kapnak, az összes terápiát nekik kell megfizetniük. „Ha mi, szülők nem lépünk, ki tudja meddig kell várnunk” – tette hozzá, majd azt is elárulta, hogy öt évet vett fel, mire megállapították, hogy kisfiuk, Marci milyen betegségben szenved.
Egyébként nemcsak a pályázati lehetőségek miatt hozták létre az egyesületet, hanem azért is, hogy segíteni tudják információkkal, tanácsokkal a hasonló helyzetben lévő családokat. „Hogy ne kelljen olyan sokat várniuk egy-egy diagnózisra, vagy hogy egyáltalán tudomást szerezhessenek a lehetőségekről, hogy hová fordulhatnak, ha kezelésre van szükségük, milyen terápiák léteznek, hol érhetők el” – részletezte az egyesület alapítója.
Csatlos Tünde és kisfia, Marci
Fotó: Haáz Vince
A nyertes projekt révén a Piros Orr Egyesület zeneterápiával szeretné fejleszteni a sérült gyerekeket. Csatlos Tünde kifejtette,
„Marci fiúnk és még egy kislány vett részt az online zeneterápiákon, most ezt szeretnénk nyolc kisgyerek számára elérhetővé tenni” – mondta az édesanya, aki a további tervek között olyan hangszerek beszerzéséről beszélt, amelyet a sérült gyerekek számára készítenek, és amelyeket minden hónapban egy közös zenéléshez használnának.
Nyár végén a projekt befejező lépéseként a Vásárhelyi Forgatagon tervezik, hogy közönség elé lépnek, bemutatják, mit tudnak, mire jó a zene a halmozottan sérült gyerekek számára. A tervek között szerepel ugyanakkor egy zeneterápiás képzés gyógypedagógusok számára is, akik a tanultakat saját munkájukban tudják majd alkalmazni.
A Richter-skála szerint 3,9-es erősségű földrengés történt vasárnap 17 óra 16 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Az üzemanyag-drágulás hatásait enyhítő intézkedések haladéktalan elfogadására szólította fel a miniszterelnököt és a pénzügyminisztert vasárnap Sorin Grindeanu.
Négy megyében másodfokú (narancssárga jelzésű), 12 megye folyóvizeire elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Lassan elhagyja térségünket a hétvégi lehűlést okozó mediterrán ciklon, hétfőig azonban még marad a csapadékos időjárás: az ország nagy részén eső, a hegyvidéken pedig havazás várható. Ezt követően javulásnak indul az időjárás.
Krisztus, a béke királya, ma is azt kiáltja keresztjéről: tegyétek le a fegyvert, emlékezzetek, hogy testvérek vagytok – mondta XIV. Leó pápa a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi misén, amellyel megnyitotta a húsvéti nagyhetet.
Jelentős mennyiségű csapadék várható, a hegyekben pedig több centiméternyi hó fog esni, ugyanakkor több folyó is megáradhat a hétfőn délutánig érvényes riasztás szerint – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Hét ember sérült meg egy közlekedési balesetben szombaton késő este a Kolozs megyei Aranyosegerbegyen (Viișoara).
Beregszászon, Ungváron és Csíkszeredában vennék át legtöbben a szavazási levélcsomagjukat, a három külképviseleten több mint 27 ezren vennék át a levélszavazáshoz szükséges dokumentumokat – derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap sárga jelzésű riasztást adott ki jelentős mennyiségű csapadék, a hegyekben pedig havazás miatt, amely hétfő reggelig az ország közel felét – Hargita és Kovászna megyét is – érinti.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek (KCSSKE) 36. alkalommal is sikerült megszervezni a Csoma-napokat Kovásznán. Az idei tematika a magyarság szimbólumai voltak.
szóljon hozzá!