
A felújított múzeumépületbe megkezdődött a visszaköltözés
Fotó: Gergely Imre
Lezárult Gyergyószentmiklós egyik jelentős uniós finanszírozású fejlesztési projektje, befejeződött a Tarisznyás Márton Múzeum főépületének a felújítása, modernizálása. A napokban elkezdődött a visszaköltözés, és komoly terveik vannak a következő időszakra.
2022. április 04., 19:042022. április 04., 19:04
Csergő Tibor polgármester, Ferencz-Mátéfi Kriszta múzeumigazgató és Szőcs Levente néprajzkutató-muzeológus tartottak sajtótájékoztatót hétfőn a frissen felújított múzeumban, bemutatták, mi történt a felújítás alatt, és mire készülnek a következő időszakban.
Csergő Tibor elmondta, az épület külső-belső felújítása mellett olyan épületgépészeti fejlesztések is megvalósultak, amelyek lehetővé teszik ezután a korábbiaknál sokkal komolyabb kiállítások megszervezését is, így például
Ebből a szempontból a Tarisznyás Márton Múzeum 21. századi szintű intézménnyé vált.
Fotó: Gergely Imre
A polgármester, aki előzőleg a múzeum igazgatója volt, elmondta még, hogy az ott dolgozó szakemberek tevékenysége nem állt meg a 2019 óta zajló felújítás alatt sem. A volt szülészetnél egy 300 négyzetméter felületű modern raktárhelyiség épült ki, ott kaptak megfelelő helyet a múzeum által őrzött tárgyak, és
A költözés után az első kiállítás a Vákár család történetét fogja bemutatni, amelynek összeállítására 25 millió forint támogatást nyertek a magyar kormány Emberi Erőforrások Minisztériumához benyújtott pályázat révén a Nemzeti Kulturális Alaptól. A kiállítás egy olyan kezdeményezés, amelynek keretében Gyergyó értékes embereinek bemutatását célozza.
Fotó: Gergely Imre
Trianon előtt és az azt követő években nagyon nagy szerepe volt Gyergyószentmiklós életében Vákár P. Artúrnak, aki miután Magyarországra távozott, az Országos Menekültügyi Hivatal alelnökeként
Urmánczy Nándorral együtt elindította az Országzászló mozgalmat, de a Magyar Hiszekegy megalkotásában is szerepe volt. 1940-ben visszatért Gyergyószentmiklósra, hogy aztán a kommunisták által kisemmizve fejezze be az életét. Az ő fia Vákár Tibor, aki Budapest főépítészeként alkotott maradandót. A Vákár család történetén keresztül megismerhető Gyergyószentmiklós elmúlt száz évének története is – hangzott el.
Ferencz-Mátéfi Kriszta és Szőcs Levente további nyertes pályázataikat ismertették, amelyek a következő években meghatározzák a kiállításszervezés mellett a Tarisznyás Márton Múzeum tevékenységét. A Fotóba zárt mikrotörténelem a korábbi Gyergyói Dia projekt továbbfejlesztése, amely azt tette lehetővé, hogy a Gyergyói-medence lakói maguk tölthessenek fel fotókat egy online felületre, ahol megfelelő rendszerezésben, feldolgozásban részesültek, így gazdagítva a múzeum gyűjteményét.
Fotó: Gergely Imre
A következő időszakban olyan fényképészeket szeretnének megszólítani, akik az elmúlt évtizedekben készítettek képeket például családi rendezvényekről vagy akár iskolai tablóképeket, hogy bocsássák a múzeum rendelkezésére a munkáikat, de civil szervezeteket is felkérnek arra, hogy a képgyűjtemény szakszerű gyarapításában segítsenek. Emellett
A Tarisznyás Márton Múzeum munkatársai már ezen a héten visszaköltöznek a felújított épületbe, a nagyközönség számára pedig a tervek szerint május végén, június elején nyílik meg a kapu, az első kiállításmegnyitóval. Az intézmény modernizálásában még bőven van munka, a 3,3 millió lejből felújított rész Gyergyószentmiklós egyik legrégebbi épülete, de a hozzá toldott szárnyra is ráférne a felújítás, és az udvarrendezés is hátra van még. Elképzelések léteznek erre is – tudtuk meg.
A Richter-skála szerinti 3,3-as erősségű földrengés volt vasárnap este tíz óra előtt hét perccel.
Ittas gépkocsivezetőket nem azonosítottak, de gyorshajtót annál többet vasárnap délután a Maros megyei rendőrök, akik közúti razziát tartottak.
Rendőri kísérettel Ákosfalváról indul és Kolozs megye fele halad vasárnap este egy rendkívüli szállítmány, amelyre felhívják a gépkocsivezetők figyelmét.
A csíkszentmártoni református közösség önerőből felújította a gyülekezet parókiáját és imaházát és vasárnap hálaadó istentiszteleten ünnepelték meg mindezt.
A közel-keleti konfliktus miatt Katarban rekedt román állampolgárokat szállító repülőgép érkezik vasárnap Bukarestbe. A repatriáló járat a szaúd-arábiai Rijádból szállt fel, 183 román állampolgárral a fedélzetén.
A nemzetközi nőnap alkalmából a közösségi oldalán köszöntötte a nőket Nicușor Dan államfő.
Vasárnap 17 óráig Hargita megyében, a 15-ös országúton fokozott rendőri jelenlétre kell számítani.
Tizenhét személy kellett elhagyja az otthonát vasárnap délután amikor Dicsőszentmártonban egy tömbházlakásban tűz ütött ki. A lakás tulajdonosát égési sérülésekkel szállították kórházba.
A nyárádszeredai tűzoltók siettek segíteni vasárnap kora délután Iszlóba, ahol egy családi ház gyúlt meg.
Az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közzétett adatai szerint idén januárban 5403 cég szűnt meg Romániában, 47,22 százalékkal több, mint 2025 első hónapjában (3670).
szóljon hozzá!