
Fotó: Csató Andrea
Jelentős átalakításokat végeztek Székelyudvarhelyen az Udvarhely Néptáncműhely ügykezelésébe került egykori Stúdió Mozi színpadán, így az nemsokára alkalmassá válik arra, hogy különböző színházi és táncszínházi előadások színterévé váljon.
2024. október 08., 17:432024. október 08., 17:43
Javában zajlanak az egykori Stúdió Mozi belső terének munkálatai, az intézmény pedig remélhetőleg október végétől birtokba veheti annak egy részét.
Sőt a jövendőbeli mozivetítésekről is zajlanak már az egyeztetések – tudtuk meg Orendi Istvántól, a táncműhely igazgatójától, aki részletekbe menően mesélt a Székelyhonnak a munkálatokról.
Fotó: Csató Andrea
Rengeteget kellett dolgozniuk, és ennek köszönhetően látszik már a fény az alagút végén: a színpad korábbi padlózatát – mely szalagparketta volt – jó minőségű színpaddeszkára cserélték, jelentősen javítva ezzel a hangzást.
Így sikerült megnövelni a belmagasságot, ezzel elősegítve, hogy a színpad fölé trégereket (díszlettartó híd – szerk. megj.) lehessen elhelyezni. Ezekre kerül majd rá a húzórendszer, amire lámpatesteket, függönyöket, különböző díszletelemeket lehet akasztani. A tréger húzórendszer motorok segítségével fog működni, így könnyedén lehet majd kezelni.
Fotó: Csató Andrea
Orendi arra is kitért, hogy
A beépített rész mögé húzódik majd be a függöny, mely szintén automatizálva lesz. A munkálatok jelenlegi állásából úgy véli, jó esetben október végén kezdik el az Aranyszőrű bárány című előadás főpróba hetét, amelyet november elején szeretnének bemutatni az addigra elkészült színpadon, ugyanakkor a DokLavina fesztivált is itt tartanák meg november második felében, azzal indítva el a mozizást.
Fotó: Csató Andrea
A terem többfunkciós térnek van tervezve, amely a különböző színházi, koncert és közösségi rendezvények mellett az udvarhelyen újrainduló mozi helyszínéül is szolgál majd. A mozi indulására kitérve az intézményvezető elmondta, hogy
Noha a vetítő és a mozivászon már rendelkezésre áll, még alkalmazottakra is szükség van a különböző tevékenységek elindulása előtt, akik segítik a mindennapi munkát. A vetítésekkel kapcsolatban is folyamatosan zajlanak az egyeztetések, a környékbeli mozik működtetőinek is ki kérte már a véleményét, meghallgatta tapasztalataikat. Mint előrevetítette,
Fotó: Csató Andrea
„Egyelőre minden bizonnyal heti két nappal fogunk indítani, amit csak akkor bővítek, ha van rá igény” – fogalmazott. Novemberre tehát elkészül a színpad, év végéig pedig a műszaki kiszolgálás, a teljes munkálat befejezése viszont még várat magára.
– nyugtázta az intézményvezető, akitől a költségvetésről is érdeklődtünk. Kifejtette:
A városháza 856 ezer lejt irányzott elő az épület felújítására, amiből az elmúlt két évben végzett munkálatokra több mint 700 ezer lejt költöttek el. Év végéig a fennmaradó 150 ezer lejből gazdálkodnak, ez a fent felsoroltak megvalósítását teszi lehetővé.
Japán sztrájkba kezdtek kedden a Sanitas szakszervezet tagjai az új bértörvénytervezet elleni tiltakozásként.
Összesen 207 helyszínen tart házkutatást kedden a rendőrség a Jupiter művelet keretében bűncselekményekkel gyanúsított személyeknél.
Kedden folytatódik az érettségi vizsga szóbeli szakasza a román nyelvi kommunikációs készségek felmérésével.
Új korszak kezdődhet a fapados légi közlekedésben: a Wizz Air bejelentette, hogy 2027-től Starlink-alapú internetkapcsolatot vezet be repülőgépein.
Medveriasztásra ébredtek a csíkszeredaiak kedd hajnalban, de már hétfő délután is egymást követték a Ro-Alert üzenetek Hargita megyében.
Nemcsak a közúti forgalomban, hanem a gyalogosok által használt köztereken is balesetveszélyesen közlekednek sokan az elektromos rollerekkel Csíkszeredában. Ezért a városvezetés egy szabályzót készít, és korlátozásokat vezetnek be.
Izgalmas időszak előtt áll a videójáték-ipar, aminek a jövőjébe kaphattunk betekintést a nyári bemutató-események révén. Összeállításunkban a legnagyobb bejelentéseket szedtük össze.
A fokozódó elégedetlenségek miatt japánsztrájkot indít az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben a Sanitas szakszervezet kedden. Az érdekvédelem főként a véglegesítés előtt álló egységes bértörvény-tervezet módosítását szeretné elérni.
A Hunyad megyei törvényszék elrendelte hétfőn annak a férfinek az előzetes letartóztatását, aki egy pisztollyal rálőtt négy emberre Lupényben. A törvényszék döntése nem jogerős, 48 órán belül megfellebbezhető.
A hét elején az átlagosnál melegebb idő várható, majd átmeneti lehűlés érkezik. A hónap közepétől ismét melegszik az idő, ugyanakkor záporokra és zivatarokra szinte minden nap számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéséből.
szóljon hozzá!