
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A 2023–2024-es tanévre május 18-ig lehet beiratkozni az előkészítő osztályokba. A szülők online, de az iskolában is kitölthetik a jelentkezési lapokat, viszont ha a netes módszert választják, akkor is be kell menniük az oktatási intézménybe, ahová íratták gyereküket, hogy érvényesítsék a jelentkezési lapot – tisztázta már az elején Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő.
2023. május 08., 20:092023. május 08., 20:09
A jelenlegi törvények értelmében a szülők/törvényes képviselők/gyámok kötelesek beíratni az előkészítő osztályba a gyereküket, amennyiben az augusztus 31-ig betölti a hatodik életévét.
amely az úgynevezett pszichoszomatikus felmérés során iskolaéretteknek nyilvánítja őket.
A beiratkozás első szakaszában, május 18-ig az egyik szülőnek helyben vagy online kell kitöltenie a típuskérvényt, és a benyújtási módtól függetlenül az űrlapot alá kell írni. A kérvényhez mellékelni kell a gyerek születési anyakönyvi kivonatát és a felnőtt személyi igazolványának másolatát.
A szülő választhat, hogy a lakókörzetének iskolájába vagy egy másik oktatási intézménybe szeretné beíratni gyermekét. Az első esetben a gyermek automatikusan beiratkozik a kérelem érvényesítése alapján.
Abban az esetben, ha egy másik iskolát választanak, a gyermeket a rendelkezésre álló helyek számának, szükség esetén az általános kritériumok, majd a későbbiekben az adott intézmény sajátos elosztási kritériumainak függvényében írják be.
– hívta fel a figyelmet Kiss Imre.
A gyerekeket május 19–22. között az országos bizottság egy informatikai program segítségével osztja el a körzeti iskolákba. Május 23-a után bírálják el a szülők által benyújtott beiratkozási kéréseket a lakókörzeteken kívüli iskolákban, a betöltetlen helyek függvényében. Az elfogadott kéréseket az iskola vezetőtanácsa érvényesíti, majd azok is bekerülnek az országos nyilvántartásba.
Kiss Imre arra is felhívta a figyelmet, hogy a tanfelügyelőség honlapján számos, a beiratkozással kapcsolatos további információ megtalálható. A szülőknek különböző tájékoztató anyagokat töltöttek fel, többek között az 2023–2024-es tanévben elérhető osztályokról és helyekről, iskolakörzetekről, de válaszokat találhatnak néhány gyakran feltett kérdésre is.
Az igazi havazás még várat magára Gyergyó térségének nagy részén, emiatt a korábbi évekhez képest valamivel kevesebb vendég érkezik Gyergyószékre szilveszterezni. A sípályákon a hóágyúzás segítségével ezekben a napokban indul az élet.
Téli útviszonyok jellemzik Hargita megye egyes térségeit december 31-én. Székelyudvarhely és Székelykeresztúr környékén jelenleg havazik, míg a Csíki- és a Gyergyói-medencében egyelőre elmaradt a hóesés.
Az év végi és újévi szabadnapok biztonsága érdekében fokozott rendőri jelenlét lesz tapasztalható a Kovászna megyében. A hatóságok arra kérik a lakosságot, hogy felelősségteljes magatartással járuljanak hozzá a közrend és a közbiztonság fenntartásához.
Erdővidék központjában is jóváhagyták a 2026-os helyi adók és illetékek emelését. A baróti tanács idei utolsó ülésén azonban nemcsak a kényszerű terhekről volt szó, hanem azokról a pozitív változásokról is, amelyeket a 2025-ös esztendő hozott.
A Román Rendőrség szerdán bejelentette, hogy a hatóságok az elmúlt napokban hét nemzetközileg körözött személyt hoztak vissza Romániába, akik ellen jogerős ítélet vagy letartóztatási parancs van érvényben.
Felrobbant egy munkagép abroncsa szerda reggel a konstancai kikötő egyik terminálján. A balesetben két személy életét vesztette, ketten megsérültek – közölték a Konstanca megyei hatóságok.
Az adótörvénykönyv előírásainak megfelelően január elsejétől ismét emelkedik a sör, bor, alkohol és üzemanyagok jövedéki adója Romániában, immár másodszor az elmúlt hat hónapban.
Románia csatlakozik az Egyesült Államok által kezdeményezett PURL (Priority Ukraine Requirements List) programhoz, és 50 millió euróval járul hozzá Ukrajna katonai védelmének támogatásához – jelentette be szerdán a külügyminisztérium.
A fogyatékossággal élő felnőtteknek az intézményi ellátásból a közösségi életbe való átmenetét segítő intézkedéseket vezet be a kormány egy kedden elfogadott sürgősségi rendelettel.
Szigorúbb ellenőrzési és finanszírozási szabályokat vezet be a kormány a betegszabadságok területén egy kedden elfogadott sürgősségi rendelettel.
szóljon hozzá!