
A kolbászparádé nem csak töltésről szól!
Fotó: Tinca Teddy
Idén a zabolai Mikes-kastély a házigazdája a Székelyföldi Kolbászfesztiválnak. A tizennyolcadik kiírásához érkező gasztronómiai vetélkedőt főként azzal az indoklással helyzeték át Sepsiszentgyörgyről Zabolára, mert az új helyszín – a kastélyhoz tartozó egyik gazdasági épület – a hagyományokhoz még közelebb álló feltételeket nyújthat, mint például korábban a városi sportcsarnok.
2023. november 23., 13:482023. november 23., 13:48
2023. november 23., 14:232023. november 23., 14:23
A november 25-i, szombati kolbászparádéra tizenhat csapat jelentkezett, mindegyik legfeljebb öt tagból állhat, akiket három-három kibic, vagyis szurkoló segíthet, biztathat. A benevezési díj 600 lej, ami tartalmazza az alapanyagok, azaz tíz kiló hús és 15 méternyi húr árát is. A versenyzőknek szombaton 11 órától kezdődően
A zsűri pontozza a hagyományos termék ízét, fűszerezését, aspektusát (színét, formáját), különös tekintettel arra, hogy kinek a receptje és kolbásztöltési módszere idézi a leghitelesebben az elődök gasztronómiai örökségét. Díjazzák a legelegánsabb és leghangulatosabb csapatokat, valamint a legtetszetősebb konyhadíszítést is. Az eredményhirdetés tervezett kezdési időpontja 16 óra 30 perc.
A XVIII. Háromszéki Kolbászparádé – újabb nevén Székelyföldi Kolbászfesztivál – a legrégebbi ilyen jellegű vetélkedő Székelyföldön. 2002-ben Kovászna Megye Tanácsa és az Asimcov egyesület indította, szervezte a testvérmegyei Békéscsabáról ismert és nemzetközi hírű Csabai Kolbászfesztivál mintájára, azóta mindössze három évben nem sikerült megrendezni, akkor is a Covid-járvány miatt, illetve megfelelő védnök hiányában.
„Az egyik »alapító atya«, Vajda Zsigmond idén megkereste Roy Chowdhury Gergelyt, a Zabola Estate egyik tulajdonosát, hogy segítsen a rendezvény létrejöttében – osztotta meg lapunkkal Albert Zoltán a szervezők képviseletében. – Zabolán a Roy Chowdhury Alapítvány és a Pro Zabola Egyesület lelkes embereinek nem kellett kétszer mondani, ha vigasságról van szó, kézbe vettük az ügyet, és a Mikes-birtokkal együtt szombaton tető alá hozzuk a tizennyolcadik kolbászparádét.”
Mint hozzátette, a 2023-as esemény méretét tekintve
„Kollégáim győzködésére az egyik csűrünket választottuk helyszínként, amelynek bejáratától tetszetős kilátás nyílik a kastélykertre. Úgy gondoljuk, ez a hatalmas gazdasági épület sokkal jobban passzol a parádé hangulatához, mint a vinilinsátrak vagy egy sportcsarnok. Ha igyekezetünket siker koronázza, feltett szándékunk, hogy az elkövetkezendőkben is ez szolgáljon a rendezvény helyszínéül” – mondta Albert Zoltán.
A rendezvényt idén is megtiszteli jelenlétével a Békéscsabai Kolbászklub, és zsűritagot is delegál Korim Pálné Vali személyében, aki Könczei Csaba háromszéki parlamenti képviselő és Kovács Ödön megyemenedzser társaságában bírálja el a látottakat, kóstoltakat. Az anyaországból még Orosházáról várnak vendégeket.
2019-ben Maros megyei csapat vitte el a pálmát
Fotó: Condra Botond
„Talán az első kiadáson kívül az idén fordul elő először, hogy önkormányzati pénzügyi segítség nélkül dolgozhatnak a szervezők, ezért külön köszönet jár Berszány Tibor úrnak, hogy a Bertis vállalat révén támogat bennünket. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy habár pénzben nem tudta, de egyéb módon a zabolai önkormányzat is kivette a részét a szervezésben, míg a gyermekeket ezúttal is a sepsiszentgyörgyi Caritas katolikus segélyszervezet örvendezteti meg jópofa interaktív programokkal” – engedett betekintést a kulisszák mögé Albert Zoltán.
A zenei aláfestést a zabolai népzene- és néptánctáborból is jól ismert Ábri Béla és a bandája biztosítja. „Tudjuk, hogy náluk szívből jön a muzsika, remélem, lesz akinek elhúzni a nótáját, és közös dalolásra is sor kerül fog kerülni” – adott hangot bizakodásának a szervező, aki azt el elárulta, hogy ha mottót kellene adnia az idei rendezvénynek, akkor az a „vissza a gyökerekhez” lenne.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
szóljon hozzá!