
Fotó: Robert Ghement/EPA/Agerpres
A megyei vészhelyzeti bizottság vasárnap elrendelte a Galac megye árvízveszélyes területein élő lakosság evakuálását.
2024. szeptember 29., 15:042024. szeptember 29., 15:04
2024. szeptember 29., 19:382024. szeptember 29., 19:38
Az intézkedést a hatóságok azzal indokolták, hogy Galac megyében este nyolc órától másodfokú, éjféltől hétfőn reggel kilenc óráig pedig
A Galac megyei prefektúra közleménye szerint a tűzoltók már szombaton felkérték az önkormányzatokat, hogy tájékoztassák a polgárokat a kockázatokról. A helyhatóságok azonosították a veszélyeztetett személyeket, akiket vasárnap biztonságos területekre, átmeneti szálláshelyekre költöztetnek.
A prefektúra közölte azt is, hogy a katasztrófavédelem munkatársai a helyhatóságokkal együtt továbbra is figyelemmel kísérik a folyók vízszintjét, és készen állnak arra, hogy kritikus helyzetek esetén gyorsan beavatkozzanak.
„Az életek védelme abszolút prioritás számunkra. Felszólítok minden állampolgárt, hogy működjenek együtt a hatóságokkal, kövessék az utasításokat, és készüljenek fel az evakuálásra” – idézi az Agerpres hírügynökség Teodora Diaconiţa prefektust.
Huszonhárom Galac megyei település lakosságának evakuálásáról döntöttek vasárnap a hatóságok a belügyminisztériumban tartott tanácskozáson. A Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) közleménye szerint a települések a következők: Băneasa, Bălăbăneşti, Bereşti, Bereşti-Meria, Barcea, Corod, Corni, Costache Negri, Cudalbi, Cuza Vodă, Fârţăneşti, Folteşti, Frumuşiţa, Griviţa, Jorăşti, Măstăcani, Pechea, Piscu, Slobozia Conachi, Suhurlui, Târgu Bujor, Tudor Vladimirescu, Valea Mărului. Ezekben a helységekben hétfőtől átmenetileg az oktatás is szünetel.
A vasárnap délutáni tanácskozáson döntés születetett arról is, hogy megduplázzák a megyei katasztrófavédelmi felügyelőségek személyzetét a narancssárga és vörös jelzésű riasztások idejére, és Ro-Alert üzenetben figyelmeztetik a lakosságot az árvízveszélyre.
A Galac megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) később közölte, hogy mintegy 1200 személyt kell evakuálni a megyében az árvízveszély miatt. A tűzoltóság munkatársai a polgármesteri hivatalok képviselőivel együtt házról házra járnak meggyőzni az embereket arról, hogy költözzenek a hatóságok által kijelölt átmeneti szállásokra, vagy keressenek menedéket biztonságos területeken élő rokonoknál, barátoknál – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek az ISU szóvivője. Dan Ionaşcu elmondta, hogy felállítottak egy tábort Slobozia Conachi településen, és folyamatban van egy másik tábor felállítása Pecheában. Ezek ideiglenes menedéket nyújtanak az árvíz miatt hajléktalanná vált személyeknek.
A Vrancea megyei vészhelyzeti bizottság vasárnap elrendelte a lakosság evakuálását a megye árvízveszélyes területeiről – számolt be a testület délutáni ülése után a prefektúra. A közleményben a kormányhivatal emlékeztetett arra, hogy vasárnap estétől hétfő reggelig Vrancea megyében másodfokú riasztás lesz érvényben a heves esőzések és a viharok miatt. A prefektúra tájékoztatása szerint a lakosság evakuálása a polgármesteri hivatalok feladata, amelyeknek elsőkként a mozgásképtelen, kiszolgáltatott személyeket kell biztonságos helyre költöztetniük.
Az evakuáltak személyeket lehetőség szerint biztonságos területen lakó rokonoknál helyezik el. Ahol ez nem lehetséges, a helyhatóságok átmeneti szálláshelyeket alakítanak ki a helyi művelődési házakban vagy az iskolákban.
Noha csak egy-két banival, de szerdán is magasabb árakat függesztettek ki egyes székelyföldi kutaknál, mint ami volt kedden.
Traian Băsescu a közel-keleti események kapcsán kijelentette, hogy Nicușor Dan államfőnek és Romániának „gyorsan, halogatás és habozás nélkül kell cselekednie”, annál is inkább, mert a jelek szerint az USA-nak szüksége van a konstancai támaszpontra.
A tél folyamán kialakult úthibák, kisebb-nagyobb kátyúk javítását hidegaszfalttal végzik az országutakon Hargita megyében. A nagyobb javításokra várni kell, és mivel nincs még költségvetés, egyelőre nem lehet tudni, hogy mire lesz pénz.
Nicușor Dan államfő összehívta szerdára a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését.
Meghalt egy katonai pilóta kedden a borceai légi támaszponton.
A csapadékmennyiséget tekintve az elmúlt öt év legjobb telén vagyunk túl, a környezeti adottságok jók a mezőgazdasági szezonkezdéshez. Gazdasági szempontból azonban ez már kevésbé mondható el, több okból sem.
A 2026-os költségvetés tervezetében a helyi közösségek fejlesztésére több mint 86,4 milliárd lejt irányoznak elő, 7,4 milliárd lejjel többet, mint 2025-ben, és ez az eddigi legnagyobb összeg, amit a helyi önkormányzatok támogatására szánnak.
Közel 130 online térben elkövetett csalást jelentettek a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságon 2025-ben. A legnagyobb kár összege, amelyet online csalással csaltak ki az áldozatból, több mint 500 ezer lej.
Hivatalos látogatásra Romániába érkezik csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Nicușor Dan államfő összehívta szerdára a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését.
szóljon hozzá!