
Fotó: Robert Ghement/EPA/Agerpres
A megyei vészhelyzeti bizottság vasárnap elrendelte a Galac megye árvízveszélyes területein élő lakosság evakuálását.
2024. szeptember 29., 15:042024. szeptember 29., 15:04
2024. szeptember 29., 19:382024. szeptember 29., 19:38
Az intézkedést a hatóságok azzal indokolták, hogy Galac megyében este nyolc órától másodfokú, éjféltől hétfőn reggel kilenc óráig pedig
A Galac megyei prefektúra közleménye szerint a tűzoltók már szombaton felkérték az önkormányzatokat, hogy tájékoztassák a polgárokat a kockázatokról. A helyhatóságok azonosították a veszélyeztetett személyeket, akiket vasárnap biztonságos területekre, átmeneti szálláshelyekre költöztetnek.
A prefektúra közölte azt is, hogy a katasztrófavédelem munkatársai a helyhatóságokkal együtt továbbra is figyelemmel kísérik a folyók vízszintjét, és készen állnak arra, hogy kritikus helyzetek esetén gyorsan beavatkozzanak.
„Az életek védelme abszolút prioritás számunkra. Felszólítok minden állampolgárt, hogy működjenek együtt a hatóságokkal, kövessék az utasításokat, és készüljenek fel az evakuálásra” – idézi az Agerpres hírügynökség Teodora Diaconiţa prefektust.
Huszonhárom Galac megyei település lakosságának evakuálásáról döntöttek vasárnap a hatóságok a belügyminisztériumban tartott tanácskozáson. A Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) közleménye szerint a települések a következők: Băneasa, Bălăbăneşti, Bereşti, Bereşti-Meria, Barcea, Corod, Corni, Costache Negri, Cudalbi, Cuza Vodă, Fârţăneşti, Folteşti, Frumuşiţa, Griviţa, Jorăşti, Măstăcani, Pechea, Piscu, Slobozia Conachi, Suhurlui, Târgu Bujor, Tudor Vladimirescu, Valea Mărului. Ezekben a helységekben hétfőtől átmenetileg az oktatás is szünetel.
A vasárnap délutáni tanácskozáson döntés születetett arról is, hogy megduplázzák a megyei katasztrófavédelmi felügyelőségek személyzetét a narancssárga és vörös jelzésű riasztások idejére, és Ro-Alert üzenetben figyelmeztetik a lakosságot az árvízveszélyre.
A Galac megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) később közölte, hogy mintegy 1200 személyt kell evakuálni a megyében az árvízveszély miatt. A tűzoltóság munkatársai a polgármesteri hivatalok képviselőivel együtt házról házra járnak meggyőzni az embereket arról, hogy költözzenek a hatóságok által kijelölt átmeneti szállásokra, vagy keressenek menedéket biztonságos területeken élő rokonoknál, barátoknál – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek az ISU szóvivője. Dan Ionaşcu elmondta, hogy felállítottak egy tábort Slobozia Conachi településen, és folyamatban van egy másik tábor felállítása Pecheában. Ezek ideiglenes menedéket nyújtanak az árvíz miatt hajléktalanná vált személyeknek.
A Vrancea megyei vészhelyzeti bizottság vasárnap elrendelte a lakosság evakuálását a megye árvízveszélyes területeiről – számolt be a testület délutáni ülése után a prefektúra. A közleményben a kormányhivatal emlékeztetett arra, hogy vasárnap estétől hétfő reggelig Vrancea megyében másodfokú riasztás lesz érvényben a heves esőzések és a viharok miatt. A prefektúra tájékoztatása szerint a lakosság evakuálása a polgármesteri hivatalok feladata, amelyeknek elsőkként a mozgásképtelen, kiszolgáltatott személyeket kell biztonságos helyre költöztetniük.
Az evakuáltak személyeket lehetőség szerint biztonságos területen lakó rokonoknál helyezik el. Ahol ez nem lehetséges, a helyhatóságok átmeneti szálláshelyeket alakítanak ki a helyi művelődési házakban vagy az iskolákban.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!