
Fotó: Robert Ghement/EPA/Agerpres
A megyei vészhelyzeti bizottság vasárnap elrendelte a Galac megye árvízveszélyes területein élő lakosság evakuálását.
2024. szeptember 29., 15:042024. szeptember 29., 15:04
2024. szeptember 29., 19:382024. szeptember 29., 19:38
Az intézkedést a hatóságok azzal indokolták, hogy Galac megyében este nyolc órától másodfokú, éjféltől hétfőn reggel kilenc óráig pedig
A Galac megyei prefektúra közleménye szerint a tűzoltók már szombaton felkérték az önkormányzatokat, hogy tájékoztassák a polgárokat a kockázatokról. A helyhatóságok azonosították a veszélyeztetett személyeket, akiket vasárnap biztonságos területekre, átmeneti szálláshelyekre költöztetnek.
A prefektúra közölte azt is, hogy a katasztrófavédelem munkatársai a helyhatóságokkal együtt továbbra is figyelemmel kísérik a folyók vízszintjét, és készen állnak arra, hogy kritikus helyzetek esetén gyorsan beavatkozzanak.
„Az életek védelme abszolút prioritás számunkra. Felszólítok minden állampolgárt, hogy működjenek együtt a hatóságokkal, kövessék az utasításokat, és készüljenek fel az evakuálásra” – idézi az Agerpres hírügynökség Teodora Diaconiţa prefektust.
Huszonhárom Galac megyei település lakosságának evakuálásáról döntöttek vasárnap a hatóságok a belügyminisztériumban tartott tanácskozáson. A Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) közleménye szerint a települések a következők: Băneasa, Bălăbăneşti, Bereşti, Bereşti-Meria, Barcea, Corod, Corni, Costache Negri, Cudalbi, Cuza Vodă, Fârţăneşti, Folteşti, Frumuşiţa, Griviţa, Jorăşti, Măstăcani, Pechea, Piscu, Slobozia Conachi, Suhurlui, Târgu Bujor, Tudor Vladimirescu, Valea Mărului. Ezekben a helységekben hétfőtől átmenetileg az oktatás is szünetel.
A vasárnap délutáni tanácskozáson döntés születetett arról is, hogy megduplázzák a megyei katasztrófavédelmi felügyelőségek személyzetét a narancssárga és vörös jelzésű riasztások idejére, és Ro-Alert üzenetben figyelmeztetik a lakosságot az árvízveszélyre.
A Galac megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) később közölte, hogy mintegy 1200 személyt kell evakuálni a megyében az árvízveszély miatt. A tűzoltóság munkatársai a polgármesteri hivatalok képviselőivel együtt házról házra járnak meggyőzni az embereket arról, hogy költözzenek a hatóságok által kijelölt átmeneti szállásokra, vagy keressenek menedéket biztonságos területeken élő rokonoknál, barátoknál – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek az ISU szóvivője. Dan Ionaşcu elmondta, hogy felállítottak egy tábort Slobozia Conachi településen, és folyamatban van egy másik tábor felállítása Pecheában. Ezek ideiglenes menedéket nyújtanak az árvíz miatt hajléktalanná vált személyeknek.
A Vrancea megyei vészhelyzeti bizottság vasárnap elrendelte a lakosság evakuálását a megye árvízveszélyes területeiről – számolt be a testület délutáni ülése után a prefektúra. A közleményben a kormányhivatal emlékeztetett arra, hogy vasárnap estétől hétfő reggelig Vrancea megyében másodfokú riasztás lesz érvényben a heves esőzések és a viharok miatt. A prefektúra tájékoztatása szerint a lakosság evakuálása a polgármesteri hivatalok feladata, amelyeknek elsőkként a mozgásképtelen, kiszolgáltatott személyeket kell biztonságos helyre költöztetniük.
Az evakuáltak személyeket lehetőség szerint biztonságos területen lakó rokonoknál helyezik el. Ahol ez nem lehetséges, a helyhatóságok átmeneti szálláshelyeket alakítanak ki a helyi művelődési házakban vagy az iskolákban.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
szóljon hozzá!