
Naponta más-más téma szerint tanultak a táborban részt vevők. Képünk illusztráció
Fotó: rmdsz.ro
Huszonnégy nyárádszeredai 5–8. osztályos tanuló vett részt a múlt héten tartott román nyelvű kommunikációs táborban, amelyet Novák Csaba Zoltán szenátor kezdeményezésére szerveztek.
2018. július 02., 17:062018. július 02., 17:06
A politikus nyárádszeredai szenátori irodája által a nyárádszeredai polgármesteri hivatal, illetve a Deák Farkas Általános Iskolával közösen tartott foglalkozásoknak az iskola adott helyet, a programot a Bolyai Farkas Gimnáziumban tanító Szőcs Imre románnyelv-tanár állította össze.
Novák Csaba Zoltán lapunknak elmondta, már régóta foglalkoztatja az a kérdés, hogy hogyan lehetne a magyar gyerekeknek hatékonyabban tanítani a román nyelvet. A politikus közölte, az RMDSZ kezdeményezésére öt évvel ezelőtt elfogadták a törvényt, a nemzeti kisebbségek számára szerkeszett románnyelv-tankönyvet, amely sajátosan oktatja a nyelvet.
ahol a résztvevők Szőcs Imre tanár irányításával, az általa összeállított program szerint gyakorolhatták a román nyelvet. Naponta más-más téma szerint tanultak, beszélgettek, gyakorolták a tudásukat, az életszerű helyzeteket, olyan fontos szituációkat, amelyek a mindennapokra jellemzőek. Nem az elméletre fektették a hangsúlyt, hanem a gyakorlatra, amikor az utcán, a hivatalban, különböző intézményben meg kell szólalni, beszélni.
– ismertette a szenátor, aki azt is elárulta, hogy a kezdeti pesszimizmusa ellenére – hogy nem lesz elég jelentkező, vagy hiányzik a kellő lelkesedés a gyerekek, vagy a szülők részéről – kellemes meglepetésben volt része. A reggeltől késő délutánig tartó nyelvgyakorlási tábor iránt ugyanis sokkal többen érdeklődtek, mint ahány jelentkezőre számítottak, mindenkinek nem is jutott már hely.
– tette hozzá Novák, aki szeretné, ha szeptemberben, az iskolakezdés előtt újból szerveznének egy hasonlót.
Eugen Tomac kedden kijelentette, hogy nem az ő személyes kormányának, hanem Románia kormányának kér majd bizalmat a parlamenttől.
Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető” tagjait, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen” és „kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.
Az RMDSZ egyelőre nem tudja megígérni, hogy bizalmat szavaz a megalakulóban lévő kormánynak, és a további egyeztetések előtt megvárja a miniszterjelöltek végleges névsorát, valamint a kormányprogramot.
Nem nőtt, hanem csökkent hétfő óta az üzemanyagok ára Romániában, a dízel pedig több helyen még mindig olcsóbb, mint a benzin.
Japán sztrájkba kezdtek kedden a Sanitas szakszervezet tagjai az új bértörvénytervezet elleni tiltakozásként.
Összesen 207 helyszínen tart házkutatást kedden a rendőrség a Jupiter művelet keretében bűncselekményekkel gyanúsított személyeknél.
Kedden folytatódik az érettségi vizsga szóbeli szakasza a román nyelvi kommunikációs készségek felmérésével.
Új korszak kezdődhet a fapados légi közlekedésben: a Wizz Air bejelentette, hogy 2027-től Starlink-alapú internetkapcsolatot vezet be repülőgépein.
Medveriasztásra ébredtek a csíkszeredaiak kedd hajnalban, de már hétfő délután is egymást követték a Ro-Alert üzenetek Hargita megyében.
Izgalmas időszak előtt áll a videójáték-ipar, aminek a jövőjébe kaphattunk betekintést a nyári bemutató-események révén. Összeállításunkban a legnagyobb bejelentéseket szedtük össze.
szóljon hozzá!