Hirdetés
Hirdetés

Volt egy kis kakaskodás a Székely szabadság napi felvonulás engedélyezése kapcsán

Jelen állás szerint idén is a járdára szorulnak a felvonulás résztvevői. Archív •  Fotó: Haáz Vince

Jelen állás szerint idén is a járdára szorulnak a felvonulás résztvevői. Archív

Fotó: Haáz Vince

Idén is megszervezi megemlékező nagygyűlését és felvonulását március 10-én, a székely szabadság napján Marosvásárhelyen a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) – közölte pénteken a szervezet elnöke. Izsák Balázs kifogásolta, hogy a láttamozó bizottság pénteki ülésére nem engedték be a szervezőket.

Székelyhon

2024. február 23., 20:522024. február 23., 20:52

Az SZNT elnöke az MTI-nek nyilatkozva elmondta: pénteken először fordult elő a marosvásárhelyi rendezvény történetében, hogy

a szervezőket és a sajtót nem engedték be a hatóságok képviselőiből álló láttamozó bizottság ülésére.

Elmondta: az elmúlt években részt vettek a találkozókon. Mint mondta, a jogszabályok szerint a láttamozó bizottságnak módjában áll megváltoztatni a nyilvános rendezvény bizonyos elemeit a szervezők beleegyezésével.

Idézet
Ha mi nem vagyunk ott, akkor hogyan lehet kérni a beleegyezésünket?”

– tette fel a kérdést az SZNT elnöke.

Hirdetés

Közölte, hogy hétfőn írásbeli tájékoztatást fog kérni a marosvásárhelyi polgármesteri hivataltól az ügyben. Rámutatott arra, hogy

a székely szabadság napi rendezvényt előzetes bejelentés alapján lehet megtartani, melyet az SZNT már tavaly tavasszal megtett a marosvásárhelyi polgármesteri hivatalban.

Az engedélyt megadott határidőn belül megtagadhatták volna, amire nem került sor, így a bizottság már csak a rendezvény bizonyos elemein változtathat a szervezők beleegyezésével.

Az SZNT előzetes bejelentésében a gépkocsiforgalom lezárását is kérte, ha ezt jóváhagyják, akkor a felvonulás résztvevői az úttesten vonulhatnak.

Ellenkező esetben a járdára szorulnak, amire az elmúlt években kétszer volt példa, legutóbb tavaly - emlékeztetett Izsák Balázs.

Az SZNT elnöke arra is kitért, hogy a korábbi években a román csendőrség is egyeztetésre hívta a szervezőket a rendezvény biztonságos lebonyolítása érdekében. Tavaly azonban

„engedélyező hatóságként” lépett fel, és hat nappal a rendezvény után büntető jegyzőkönyvet állított ki Izsák Balázs nevére „tiltott rendezvény megtartása miatt”.

Az SZNT-elnök ezt megóvta a marosvásárhelyi bíróságon, és alapfokon megnyerte a pert. Az ítélet érvénytelenítette az 1000 lejes bírságot.

Izsák Balázs szerint a bíróság az indoklásban leszögezte: a csendőrség feladata a rend fenntartása, és nem lépheti túl hatáskörét. Az MTI kérdésére elmondta: idén is számít hasonló eljárásra.

Idézet
Most is ugyanaz a csendőrparancsnok akadályozta meg, hogy bemenjünk a gyűlésre”

– mondta a láttamozó bizottság pénteki ülésére utalva.

Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester az Agerpres hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy a csendőrség kérésének tett eleget, amikor az ülésen csak a bizottság tagjai – a polgármester, a főjegyző, a csendőrség és a rendőrség képviselői – vehettek részt.

Idézet
A szervezők részvétele a láttamozó bizottság ülésén szokásjog volt Marosvásárhelyen, de nem volt törvényes”

– idézte a hírügynökség a polgármestert.
Soós azt is elmondta, hogy a rendezvény megtartását útlezárások nélkül hagyták jóvá, így a felvonulás résztvevőinek a járdán kell haladniuk.

Az SZNT március 10-én évente megtartja Marosvásárhelyen a székely szabadság napját, ahol kiáltvány elfogadásával a román törvényhozás és a nemzetközi közösségek felé közvetíti a székelyföldi autonómiaigényt.
A szervezet a napokban felhívással fordult a székelyföldi magyar polgármesterekhez, kérve, hogy

március 10-én tűzzék ki a polgármesteri hivatalok és közintézmények épületeinek homlokzatára a székely zászlót.

„Románia alkotmányának 6. cikkelye elismeri és szavatolja a kisebbségekhez tartozó személyek jogát etnikai, kulturális, nyelvi és vallási identitásuk megőrzésére, fejlesztésére és kifejezésére. A székely zászló kitűzése alkotmányos jog, amellyel legalább a székely szabadság napján élni kell” – írták.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 20., szombat

Zivatarok hozhatnak felfrissülést az egyre fokozódó hőségben

Sárga jelzésű hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére, köztük Maros megyére is. Székelyföld többi részét egyelőre nem érinti a kánikula, záporok és zivatarok azonban előfordulhatnak.

Zivatarok hozhatnak felfrissülést az egyre fokozódó hőségben
Hirdetés
2026. június 20., szombat

Hajnali földrengéssel indult a hétvége

A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt szombaton 5 óra 37 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Hajnali földrengéssel indult a hétvége
Hajnali földrengéssel indult a hétvége
2026. június 20., szombat

Hajnali földrengéssel indult a hétvége

2026. június 20., szombat

Gazdát cserélt a legnagyobb székelyföldi üzletlánc

Felvásárolták a legnagyobb árbevételű, magyar tulajdonosi hátterű székelyföldi üzletláncot, a Merkúrt - írja a Progresiv kiskereskedelmi szakportál nyomán az MTI.

Gazdát cserélt a legnagyobb székelyföldi üzletlánc
2026. június 20., szombat

Mégsem indul a PNL elnöki tisztségéért Adrian Veștea, diktatúrát emleget a pártban

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy nem indul a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéért a vasárnapi kongresszuson, mert nem akarja legitimálni „azt a demokrácia látszatát keltő színjátékot.

Mégsem indul a PNL elnöki tisztségéért Adrian Veștea, diktatúrát emleget a pártban
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Nicușor Dan arról biztosította az európai vezetőket, hogy Románia megőrzi Európa-barát irányát

Nicușor Dan pénteken kijelentette, hogy egyes európai vezetőkkel is tárgyalt a romániai politikai válságról, és ismertette velük az általa legvalószínűbbnek tartott forgatókönyveket.

Nicușor Dan arról biztosította az európai vezetőket, hogy Románia megőrzi Európa-barát irányát
2026. június 19., péntek

Magyar Péter: az Alkotmánybíróság tagjai döntésükkel kimondták, hogy Sulyok Tamásnak és az AB elnökének is távoznia kell

Az Alkotmánybíróság (Ab) tagjai pénteki döntésükkel kimondták, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnöknek és az Ab elnökének is távoznia kell – közölte Magyar Péter kormányfő a Facebook-oldalán.

Magyar Péter: az Alkotmánybíróság tagjai döntésükkel kimondták, hogy Sulyok Tamásnak és az AB elnökének is távoznia kell
2026. június 19., péntek

Az ellene hozott kedvezőtlen ítélet ellenére is Dominic Fritz marad az USR elnöke

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos vezetősége pénteken egyhangú szavazással úgy döntött, hogy Dominic Fritz marad a párt elnöke.

Az ellene hozott kedvezőtlen ítélet ellenére is Dominic Fritz marad az USR elnöke
Hirdetés
2026. június 19., péntek

A romániai drónincidensek az EU-csúcs zárónyilatkozatába is bekerültek

A drónincidensekről szóló egyeztetés a jövő héten a lengyelországi Gdañskban folytatódik, ahol Románia részt vesz az úgynevezett Helsinki-formátum ülésén – jelentette ki az EU-csúcs után pénteken Nicușor Dan.

A romániai drónincidensek az EU-csúcs zárónyilatkozatába is bekerültek
2026. június 19., péntek

Hosszabb ideig lesz nyitva a Szécsenyi Sportpark a nyári vakációban

A nyári vakációban hosszított nyitva tartással 10 és 21 óra között tart nyitva a Szécsenyi Sportpark hétfőtől kezdve – adták hírül a sportpark Facebook oldalán.

Hosszabb ideig lesz nyitva a Szécsenyi Sportpark a nyári vakációban
2026. június 19., péntek

Beteglátogatási szabályokra emlékeztet a csíkszeredai kórház

Összegyűjtötte a beteglátogatás legfontosabb szabályait a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház. A pénteken közzétett tájékoztatóban arra kérik a hozzátartozókat, hogy legyenek tekintettel a többi betegre és a személyzet munkájára is.

Beteglátogatási szabályokra emlékeztet a csíkszeredai kórház
Hirdetés