
Sebestyén Ottó plébános vizet szentel a csíkzsögödi templom udvarán
Fotó: Veres Nándor/MTI
A nagyszombati vigília szerves részét képezi a vízszentelés szertartása. A katolikus templomokban nagyszombaton elhangzanak a Jeremiás-siralmai, majd a pap megszenteli a vizet, amelyből a hívek meríthetnek és hazavihetnek. Veres Nándor Csíkzsögödben és Csíkszentdomokoson örökítette meg a nagyszombati vízszentelést.
2019. április 20., 19:132019. április 20., 19:13
2019. április 20., 19:312019. április 20., 19:31
Mint arról már írtunk, a nagyszombati vigília szertartása a IV. századra vezethető vissza, amely a liturgikus rend szerint négy, jól elkülönülő részből áll:
Az esti szertartást a legtöbb helyen feltámadási körmenet követi.
Csíkszentdomokosi fiatalok szentelt vizet töltenek a palackokba a vízszentelést követően
Fotó: Veres Nándor/MTI

Nagyszombaton Krisztus kereszthaláláról elmélkednek a keresztények, az esti vigília-szertartással a katolikus templomokban pedig már kezdetét veszi húsvét, a kereszténység legnagyobb, Jézus feltámadását hirdető ünnepe.
Hosszú szervezői előkészületek és hetekig tartó autóépítések gyümölcse érett be szombaton Csíkszentkirály mellett, a hetedik roncsderbi helyszínén.
Magyar állampolgárságú nő sérült meg vasárnap délután a Székelykő térségben, a Fehér megyei hegyimentők siettek a segítségére.
Csaknem kétszáz ittas gépjárművezetőt szűrtek ki a közlekedési rendőrök az elmúlt két éjszaka egy országos ellenőrző akció során. További tizenhat sofőrnél tiltott szerek fogyasztását mutattak ki a tesztek.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint vasárnap este nyolc óráig a Keleti- és a Déli-Kárpátokban, valamint Moldva északnyugati részén villámlásokkal és erős széllel kísért felhőszakadásokra és elszórtan jégesőre kell számítani.
Rekordszámú résztvevő indult a 7. Csíkszentkirályi Roncsderbin szombaton, a fő versenyszám, a rodeó győztesének kihirdetéséhez közel egyórás futamra volt szükség. Karnyújtásnyira volt a meglepetés, de Imre Róbert a negyedik derbigyőzelmét is behúzta.
Dróndaraboknak tűnő tárgyakat találtak szombaton Eforie Sudon és Eforie Nordon – közölték az Eforie Nord-i vízimentők.
Összesen 1679 közúti baleset történt az év első hat hónapjában az országban, ezekben 492-en meghaltak, 1384-en pedig súlyosan megsérültek – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség.
Meleg időre, hőségre és zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adtak ki szombaton a meteorológusok Románia nagy részére.
Csak felvételről megmosolyogtató, élesben azért ennél durvább volt a helyzet, amikor egy fiatalember egy krosszmotorral menekült a rendőrök elől Ilfov megyében.
Kereken három Celsius-fokig esett vissza a hőmérséklet szombatra virradóan Csíkszeredában, ez volt az országos minimum augusztus 29-én a lakott települések sorában.
szóljon hozzá!