
Dan Tanasă a Románok Civil Fórumán idén áprilisban Udvarhelyen
Fotó: Pál Árpád
A nemrég történt miccses provokáció igazolja, hogy mekkora hullámokat is verhet Romániában a szándékos gyűlöletkeltés. A hamisra vágott videofelvétellel szemben azonban Székelyföldnek megvan a „hivatásos magyarevője” is, aki néhol hallgatólagos, néhol nyílt hatósági támogatással támadja a székelyföldi magyar jelképeket és a magyar nyelv használatát.
2017. szeptember 18., 14:122017. szeptember 18., 14:12
A Dan Tanasă-jelenségnek az is aktualitást ad, hogy tavaly nyújtott be keresetet Székelyudvarhely polgármestere ellen az általa vezetett Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC), amely szerint
Lustának semmiképpen nem nevezhető Dan Tanasă, hiszen (a teljesség igénye nélkül) pert indított Csíkrákos, Csíkszereda, Csíkdánfalva, Csíkkozmás, Gyergyószentmiklós, Korond, Székelykeresztúr, Székelyudvarhely, Kézdivásárhely, Madéfalva, Felsőboldogfalva önkormányzata, valamint Hargita Megye Tanácsa ellen, továbbá kérelmeket nyújtott be Sepsiszentgyörgy, Csíkcsicsó, Gyergyóditró, Makfalva, Csíkszentdomokos önkormányzatához, illetve Kovászna Megye Tanácsához és a megye több településének polgármesteri hivatalához a magyar feliratok és székely zászlók ellen. Ez a lista csak bővül 2017 áprilisa óta, amikor először listáztuk azokat az eljárásokat, amelyeket Tanasă egyesülete kezdeményezett.
Furcsa mód az általa kezdeményezett bírósági eljárások előbb-utóbb jogerőre emelkednek, de nem mondható el ugyanez a Dan Tanasă ellen indított perek esetében.
Kis Péter kivizsgálást sürgetett, és arra hívta fel Románia főügyészének figyelmét, hogy a román fejedelemségek egyesülésének január 24-ei évfordulóját nem sértheti a Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatalának homlokzatára kitűzött gyászlobogó, amelyet a város egyik díszpolgárának tiszteletére vontak fel, s amelyet Tanasă úgy értelmezett, hogy a városháza nem tiszteli a román ünnepeket és szimbólumokat. Ezt a tiszteletet egyébként több mint húsz éve megadják a város díszpolgárainak. A Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszéknek küldött levelében Kis Péter rámutatott:
Dan Tanasă-jelenség: a zászlópert Udvarhely sem úszta meg
Fotó: Pál Árpád
De a Diszkriminációellenes Tanács is jócskán kifutott a kilencvennapos elbírálási határidőből azon panasz kapcsán, amelyet a gyergyószentmiklósi Árus Zsolt István nyújtott be Tanasă 2008 óta tartó gyűlöletkeltő tevékenysége miatt még 2017. április 4-én. Árus eltökélte, ha továbbra sem kap érdemi választ, bírósághoz fordul.
Ha végigkövetjük Dan Tanasă Facebook-profilját, megnézzük a keresztlájkokat, a posztolások idejét, összeáll a kép:
A bloggert „áldásos tevékenységéért” valóságos díjeső is megtalálta az elmúlt években: a Hargita–Kovászna megyei románok védelmében kifejtett bátorságáért
A Ceaușescu-rendszer egykori működtetőjéből lett médiamágnás és nagyvállalkozó oligarcháról, Dan Voiculescuról jó tudni, hogy az országos korrupcióellenes ügyészség (DNA) vádemelése nyomán tíz év letöltendő börtönbüntetésre ítélték. Voiculescu médiatermékeinek, így például az Antena 3 televízió nem éppen magyarbarátságáról híres beszélgetőműsorainak is gyakori vendége Tanasă.
Tanasă és egyesülete magyarellenes és gyűlöletkeltő tevékenységének gyanúja miatt az Udvarhelyi Híradó a kolozsvári jogvédő egyesülettől kért és kapott támogatást.
Ki is Dan Tanasă?
A nyolcvanas években, a Ceaușescu-féle iparosításkor Moldvából Sepsiszentgyörgyre betelepített egyszerű román munkásszülők gyereke. Ő már a székelyföldi településen született, ott végzett (román nyelvű) középiskolát, aztán Facebook-profilja szerint a brassói Transilvania Egyetem pszichológia és neveléstudományi karán diplomázott, majd 2011-ben mesterfokozatot szerzett kommunikációból és PR-ból. Szakdolgozata a Románia és a románok a romániai magyar nyelvű sajtóban címet viselte. Saját bevallása szerint 2008 óta ír „az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt által irányított helyi önkormányzatok vaskos visszaéléseiről”, amelyeket Hargita és Kovászna megye román lakosai ellen követnek el.
(Cikkünkhöz szó szerinti szemelvényeket is használtunk az Udvarhelyi Híradó, Krónika, Székelyhon és Magyar Nemzet vonatkozó írásaiból.)
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!