
Dan Tanasă a Románok Civil Fórumán idén áprilisban Udvarhelyen
Fotó: Pál Árpád
A nemrég történt miccses provokáció igazolja, hogy mekkora hullámokat is verhet Romániában a szándékos gyűlöletkeltés. A hamisra vágott videofelvétellel szemben azonban Székelyföldnek megvan a „hivatásos magyarevője” is, aki néhol hallgatólagos, néhol nyílt hatósági támogatással támadja a székelyföldi magyar jelképeket és a magyar nyelv használatát.
2017. szeptember 18., 14:122017. szeptember 18., 14:12
A Dan Tanasă-jelenségnek az is aktualitást ad, hogy tavaly nyújtott be keresetet Székelyudvarhely polgármestere ellen az általa vezetett Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC), amely szerint
Lustának semmiképpen nem nevezhető Dan Tanasă, hiszen (a teljesség igénye nélkül) pert indított Csíkrákos, Csíkszereda, Csíkdánfalva, Csíkkozmás, Gyergyószentmiklós, Korond, Székelykeresztúr, Székelyudvarhely, Kézdivásárhely, Madéfalva, Felsőboldogfalva önkormányzata, valamint Hargita Megye Tanácsa ellen, továbbá kérelmeket nyújtott be Sepsiszentgyörgy, Csíkcsicsó, Gyergyóditró, Makfalva, Csíkszentdomokos önkormányzatához, illetve Kovászna Megye Tanácsához és a megye több településének polgármesteri hivatalához a magyar feliratok és székely zászlók ellen. Ez a lista csak bővül 2017 áprilisa óta, amikor először listáztuk azokat az eljárásokat, amelyeket Tanasă egyesülete kezdeményezett.
Furcsa mód az általa kezdeményezett bírósági eljárások előbb-utóbb jogerőre emelkednek, de nem mondható el ugyanez a Dan Tanasă ellen indított perek esetében.
Kis Péter kivizsgálást sürgetett, és arra hívta fel Románia főügyészének figyelmét, hogy a román fejedelemségek egyesülésének január 24-ei évfordulóját nem sértheti a Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatalának homlokzatára kitűzött gyászlobogó, amelyet a város egyik díszpolgárának tiszteletére vontak fel, s amelyet Tanasă úgy értelmezett, hogy a városháza nem tiszteli a román ünnepeket és szimbólumokat. Ezt a tiszteletet egyébként több mint húsz éve megadják a város díszpolgárainak. A Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszéknek küldött levelében Kis Péter rámutatott:
Dan Tanasă-jelenség: a zászlópert Udvarhely sem úszta meg
Fotó: Pál Árpád
De a Diszkriminációellenes Tanács is jócskán kifutott a kilencvennapos elbírálási határidőből azon panasz kapcsán, amelyet a gyergyószentmiklósi Árus Zsolt István nyújtott be Tanasă 2008 óta tartó gyűlöletkeltő tevékenysége miatt még 2017. április 4-én. Árus eltökélte, ha továbbra sem kap érdemi választ, bírósághoz fordul.
Ha végigkövetjük Dan Tanasă Facebook-profilját, megnézzük a keresztlájkokat, a posztolások idejét, összeáll a kép:
A bloggert „áldásos tevékenységéért” valóságos díjeső is megtalálta az elmúlt években: a Hargita–Kovászna megyei románok védelmében kifejtett bátorságáért
A Ceaușescu-rendszer egykori működtetőjéből lett médiamágnás és nagyvállalkozó oligarcháról, Dan Voiculescuról jó tudni, hogy az országos korrupcióellenes ügyészség (DNA) vádemelése nyomán tíz év letöltendő börtönbüntetésre ítélték. Voiculescu médiatermékeinek, így például az Antena 3 televízió nem éppen magyarbarátságáról híres beszélgetőműsorainak is gyakori vendége Tanasă.
Tanasă és egyesülete magyarellenes és gyűlöletkeltő tevékenységének gyanúja miatt az Udvarhelyi Híradó a kolozsvári jogvédő egyesülettől kért és kapott támogatást.
Ki is Dan Tanasă?
A nyolcvanas években, a Ceaușescu-féle iparosításkor Moldvából Sepsiszentgyörgyre betelepített egyszerű román munkásszülők gyereke. Ő már a székelyföldi településen született, ott végzett (román nyelvű) középiskolát, aztán Facebook-profilja szerint a brassói Transilvania Egyetem pszichológia és neveléstudományi karán diplomázott, majd 2011-ben mesterfokozatot szerzett kommunikációból és PR-ból. Szakdolgozata a Románia és a románok a romániai magyar nyelvű sajtóban címet viselte. Saját bevallása szerint 2008 óta ír „az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt által irányított helyi önkormányzatok vaskos visszaéléseiről”, amelyeket Hargita és Kovászna megye román lakosai ellen követnek el.
(Cikkünkhöz szó szerinti szemelvényeket is használtunk az Udvarhelyi Híradó, Krónika, Székelyhon és Magyar Nemzet vonatkozó írásaiból.)
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!