
Szeméthalmok rondítják a folyók, patakok partját. Átfogó szemétgyűjtési akciót szerveznek kitisztításukért. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Eddig huszonkét Hargita megyei településről több mint háromezer-hatszázan jelezték, hogy részt vesznek a pénteki nagyszabású vízparttisztítási akcióban, amelyet a Hargita Víz Egyesület kiszolgálási területén szerveznek meg. A cél, hogy a kijelölt szakaszokon a folyók, patakok mentén összeszedjék a kidobott szemetet, hulladékot. Az akció részleteit a csíkszeredai városházán ismertették hétfőn.
2019. április 08., 18:352019. április 08., 18:35
2019. április 08., 18:382019. április 08., 18:38
Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere úgy fogalmazott, hogy részben a víz világnapja apropóján, részben pedig a közelgő pápalátogatáshoz kötötten egyik fontos tennivaló, hogy Székelyföldet megtisztítsák a kidobott hulladéktól. Ebből a célból szervezik meg idén a Hargita Víz Egyesület kiszolgálási területén a vízpartok kitakarítását pénteken. Felhívásukat már múlt héten közzétették az egyesület honlapján, azóta huszonkét csíkszéki, valamint udvarhelyszéki önkormányzat jelezte, hogy bekapcsolódik háromezer-hatszáz iskolás és felnőtt részvételével. Rajtuk kívül még további önkénteseket várnak.
Bogáti Csaba, a Harvíz Rt. regionális vízszolgáltató vezérigazgatója elmondta, ha ezzel a kezdeményezéssel csak annyit érnek el, hogy azok a gyerekek, akik részt vesznek a szemétgyűjtésben, nem fogják majd a természetbe dobni a hulladékukat, akkor már eredménynek könyvelik el. A szervezők egyszer használatos kesztyűket és zsákokat is biztosítanak.
Pál Tamás, a hulladékgazdálkodással foglalkozó Eco-Csík Kft. igazgatója a sajtótájékoztatón elmondta, tekintettel arra, hogy a jogszabályok szerint a megtermelt hulladék 42 százalékát kötelező újrahasznosítani, illetve figyelembe véve azt, hogy a lerakási díj meglehetősen költséges (tonnánként 120 lej plusz áfa), ezért arra kérik az önkénteseket, hogy szelektíven gyűjtsék a hulladékot a folyók, patakok mentén.
– részletezte az igazgató. A hulladék közül, amit tudnak, újrahasznosítanak, másik részét pedig az égetőkbe viszik, és csak a fennmaradó részt viszik végleges lerakásra. Ugyanakkor kérte, hogy
nekik, hogy tudják ezeket a személyeket felelősségre vonni. Azokon a partszakaszokon végzik el a takarítást, amelyet az önkormányzatok kijelöltek, többek között az Olt és a Küküllő folyók, a Fiság, Sáros, Hővíz, Rét, Nyerges, Ívó, Szurdok, Határ, Rákos, Fenyéd, Somlyó, valamint Egres patakok mentén.
A résztvevő önkormányzatok
A Hargita Víz Egyesület tagjai közül huszonketten vesznek részt a nagytakarításban: Csíkszereda, Székelyudvarhely, Bögöz, Csíkcsicsó, Csíkdánfalva, Csíkszentdomokos, Csíkmadaras, Csíkszentmárton, Csíkszentmihály, Csíkszentimre, Csíkkarcfalva, Csíkszentkirály, Csíkkozmás, Csíkszenttamás, Fenyéd, Kászonaltíz, Máréfalva, Oroszhegy, Parajd, Rákos, Szépvíz, Tusnád, valamint Zetelaka. Utóbbi településről lesz a legnépesebb tábor, 448-an jelentkeztek önkéntesnek a szemétgyűjtésre.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
1 hozzászólás