
Élt a lehetőséggel, nyugdíjba ment Vasile Manghiuc
Fotó: Barabás Ákos
Másfél éves megbízás után lemondott a székelyudvarhelyi rendőrkapitányság vezetéséről Vasile Manghiuc, aki úgy döntött, hogy a parancsnoki tisztség véglegesítéséhez szükséges vizsga helyett inkább nyugdíjba megy. Azonban nem ő az egyetlen.
2017. augusztus 18., 15:212017. augusztus 18., 15:21
A speciális nyugdíjakat módosító sürgősségi kormányrendelet életbelépést megelőzően Hargita megyében több mint félszáz tiszt ment nyugdíjba, és Udvarhelyen is jelentősen összezsugorodott az állomány. Vasile Manghiuc nyugdíjazása augusztus 10-én lépett érvénybe, közölte Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Helyét ugyancsak ideiglenes megbízással Szántó Mihály Endre foglalja el, egyelőre függőben hagyva a parancsnokhelyettesi tisztséget, amelyet papíron továbbra is ő tölt be. Értesüléseink szerint
A közlekedési osztály vezetését például addig is a parancsnok és helyettese látta el. A szóvivő elmondta, hogy ebben az évben eddig 55 rendőrtisztet nyugdíjaztak Hargita megyében, s mielőtt még a speciális nyugdíjakat módosító sürgősségi kormányrendelet érvénybe lép szeptember 15-én, valószínűleg lesznek tisztek, akik kihasználják ezt a lehetőséget. A sürgősségi kormányrendelet ugyanis szigorít az eddig érvényes kritériumokon,
Jére Ferenc volt parancsnokhelyettes, aki a tavaly többedmagával használta ki a speciális nyugdíjazás lehetőségét Székelyudvarhelyen, nem tartotta a döntést érdemtelennek.
– mondta.
Filip úgy vélte, hogy a nyilvánvaló személyzethiány ellenére sincs ok aggodalomra, a rendőrség el fogja végezni munkáját mindenképp. Ahol a hiány problémát okozna, oda áthelyezéssel biztosítanak munkaerőt.
– magyarázta. Az új székelyudvarhelyi parancsnok is megerősítette a szóvivő által mondottakat. Közölte, hogy csak az udvarhelyi kapitányságról eddig hárman vonultak nyugdíjba, s szeptember 15-éig pedig még ketten hagyják el az alakulatot, de a lakosság számára ez észrevehetetlen lesz.
„Lehet ezt úgy is végezni, mint egy munkát: nyolc óra, vagy akár túlórával tíz óra után az ember hazamegy, de nekem hivatás, szolgálat” – magyarázta Szántó. Kategorikus igennel válaszolt arra a kérdésünkre, hogy megpályázza-e, vizsgázik-e a parancsnoki tisztség betöltésére.
Szántó Mihály Endre ideiglenes megbízással foglalja el a parancsnoki tisztséget. A későbbiekben megpályázza a tisztséget
Fotó: Pál Árpád
„Meg lehet kérdezni Manghiuctól, hogy a másfél év alatt hány éjszaka nem hívták telefonon. Úgy vélem, meg tudná számolni könnyedén, úgyhogy hivatástudat nélkül ez nem megy. Az utóbbi években jelentősen javult a helyzet a városban, ami a közrendet és biztonságot illeti, de biztos vagyok abban, hogy van még amin javítani. Itt élek ebben a városban. Itt él a családom és itt nevelem a gyermekeimet, akik remélem, a maguk is itt akarnak majd életet teremteni. Célom, hogy még biztonságosabbá, élhetőbbé tegyük Udvarhelyt. Mint elődeim is mondták már, meg vagyok győződve arról, hogy ehhez a lakosság közbenjárására is szüksége van a rendőrségnek. Konkrét tervem az, hogy 24 órából 24-et, hét napból hetet egy héten dolgozzak célom eléréséhez” – fogalmazott az új székelyudvarhelyi rendőrparancsnok.
Korlátozzák az áremeléseket és szigorítják az ellenőrzést Németországban, ahol a kutak naponta csak egyszer drágíthatnak, miközben több európai ország is beavatkozott az üzemanyagárak emelkedése miatt az utóbbi időszakban.
Idén januárban és februárban 13,17 százalékkal 1091-re nőtt a fizetésképtelenné vált cégek és egyéni vállalkozók (PFA) száma 2025 első két hónapjához viszonyítva – derül ki a cégnyilvántartási hivatal (ONRC) honlapján közzétett adatokból.
Meg is betegedhetünk, ha nem megfelelő húsból fogyasztunk, ezért csak ellenőrzött helyről vásároljunk, és kerüljük az interneten hirdetett, nem ellenőrzött termékeket. Hargita megyében elkezdődtek a húsvét előtti élelmiszer-biztonsági ellenőrzések.
Tavaly átlagban 4,917 millió nyugdíjast tartottak számon Romániában, mintegy 42 ezerrel kevesebbet, mint 2024-ben; az átlagnyugdíj 13,8 százalékkal 2936 lejre nőtt egy év alatt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet pénteken közzétett adataiból.
Imaéjszakára várják a híveket március 27-én, péntek este több erdélyi településen, ahol közösen imádkoznak a békéért és a háborúk áldozataiért.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) pénteken több sárga riasztást adott ki rossz időjárás miatt, amelyek hétfő reggelig az ország több mint felét, így Székelyföldet is érintik.
A közeljövőben nem lesz szükség üzemanyag-vásárlási korlátozások bevezetésére – nyilatkozta csütörtökön Nicușor Dan, Románia elnöke.
Erdélyben mintegy 310 ezer választópolgár kapja meg a küldeményt a magyarországi országgyűlési választások előtt. A leggyakrabban felmerülő kérdésekre Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának misszióvezetője válaszol.
A húsvéti ünnepek miatt a szokásosnál korábban érkeznek az áprilisi nyugdíjak.
Nicușor Dan államfő csütörtökön azt nyilatkozta, hogy amint megkapja az alkotmánybíróság költségvetési törvénytervezettel kapcsolatos döntésének indoklását, azonnal kihirdeti a jogszabályt.
szóljon hozzá!