Hirdetés
Hirdetés

Visszavezetik a fizetős parkolást Csíkszeredában, és ebből fedeznék a helyi rendőrség fenntartását

Dombi Gyula és Korodi Attila. Intézményépítés következik •  Fotó: Veres Nándor

Dombi Gyula és Korodi Attila. Intézményépítés következik

Fotó: Veres Nándor

Október 1-jétől foglalja el tisztségét a csíkszeredai helyi rendőrség élén a nemrég sikeresen versenyvizsgázott Dombi Gyula, aki a bizalom mellett a nyitottságot, az átláthatóságot és a hatékonyságot is fontosnak tartja. A fizetős parkolás vissza fog térni, a szabálysértők ellen fellépnek – hangzott el a csütörtöki bemutatkozó sajtótájékoztatón.

Kovács Attila

2021. szeptember 16., 13:022021. szeptember 16., 13:02

2021. szeptember 16., 14:272021. szeptember 16., 14:27

Először találkozott a sajtóval a létrehozandó csíkszeredai helyi rendőrség vezetője, a 37 éves Dombi Gyula, aki október 1-jétől már ebben a szerepkörben dolgozik. Korodi Attila polgármester fontos lépésnek nevezte a helyi rendőrség vezetőjének kiválasztását, mint mondta,

a közigazgatásban, a sportban és szervezésben jártas Dombi Gyulával az intézményépítést kell elkezdeni, és ennek működését biztosítani a városlakók javára.

Emlékeztetett, a helyi rendőrség kiegészíti a mostani önkormányzati vagy állami hatáskörű feladatokat, olyan szerepet fog betölteni, amelyet egyetlen intézmény sem tud ellátni megfelelő hatékonysággal, ugyanakkor nem fog helyettesíteni semmilyen más intézményt.

A közrend biztosítása, a forgalomhoz, parkolási rendszerhez kötődő feladatok, a törvénytelen hulladék- és építésitörmelék-lerakás visszaszorítása, az építkezési felügyelet, a gyermekvédelmi rendszer segítése, a tanintézetek biztonságosabbá tétele, a kereskedelem ellenőrzése mind hatáskörükbe tartozik

– említette a városvezető. Hozzátette, a tevékenység szakaszosan indul, jól felszerelt diszpécserközpontra is szükség van, ahol a városban telepített térfigyelőkamera-rendszert folyamatosan követni tudják, reagálva a törvénysértésekre.

Hirdetés

Azt is elemezni kell, hogy a bevezetendő parkolási rendszerben milyen mértékű részvételre van szükség, és a hatóságokkal együttműködve milyen közrendi feladatokat tudnak ellátni. „Ha elérkezünk oda, hogy egy-egy feladatkört már el tud látni a helyi rendőrség, azt hivatalosan bejelentjük” – emelte ki Korodi.

A folyamatot nehezíti, hogy több sürgősségi kormányrendelet miatt az alkalmazások a közigazgatásban nem folytatódhatnak decemberig – erre megoldást kell keresni. A városnak a személyi kerete, a költségvetése megvan, csak jogosultságot kell biztosítani – nyomatékosította az elöljáró. Szerinte

az a legnagyobb kihívás, hogy a helyi rendőrség személyi állománya, amelyre negyvenegy fős keret van, ne legyen se túl-, se alulméretezett.

Fellépnek a szabálysértők ellen

Az eddig elsősorban küzdősportolóként és sportvezetőként ismert, mostanig a Hargita megyei tanácsnál dolgozó Dombi Gyula szükségesnek tartja a helyi rendőrséget Csíkszeredában, miután Székelyföld számos városában már működik ilyen intézmény. Fontosnak tartotta kiemelni, hogy a helyi rendőrség az önkormányzat alárendeltségébe tartozó helyi érdekeltségű közintézményként működik, és azt is, hogy

bűnügyekben nem végez kivizsgálást, ez az állami rendőrség feladata.

Vezetőként a törvényességet, a bizalmat, a nyitottságot, az átláthatóságot, a hatékonyságot, az eredményességet, a pártatlanságot és az egyenlő bánásmódot tartja fontosnak minden téren, és ezt várja el az alárendeltjeitől is – sorolta.

Dombi Gyula fontosnak tartja többek között a bizalmat, a nyitottságot és a hatékonyságot •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Dombi Gyula fontosnak tartja többek között a bizalmat, a nyitottságot és a hatékonyságot

Fotó: Veres Nándor

A következő időszak a tervezésről, stratégiafelállításról szól, ő

több városban tanulmányozza majd a helyi rendőrségek működését, ismerkedik a tapasztalatokkal.

„Fontosnak tartom, hogy megfelelő személyeket alkalmazzunk az intézményhez, és biztosítsuk számukra a folyamatos felkészítést, továbbképzést” – emelte ki, hozzátéve, a lakosság észrevételeit fogadóórákon is várják majd. 

Kérdésünkre, hogy mi vár majd a személyi állomány bővülése után a szabálytalanul parkoló sofőrökre, elmondta,

a törvény lehetővé teszi, hogy a közlekedési szabálysértők ellen fellépjenek és bírságokat szabjanak ki, és ezt meg is fogják tenni,

számítva a lakosság jelzéseire is.

Negyvenegy fős személyi állományt igazgathat a csíkszeredai helyi rendőrség vezetője •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Negyvenegy fős személyi állományt igazgathat a csíkszeredai helyi rendőrség vezetője

Fotó: Veres Nándor

Korodi Attila hozzátette, előkészületben van a fizetős parkolási rendszer, erre több forgatókönyv is van, amelyek közül kell választani. A működtetést szeretnék összekapcsolni az okos forgalomirányítási rendszerek bevezetésével, és ezt várhatóan a Csíki Trans Kft.-re bíznák – ismertette. A polgármester szerint

az a cél, hogy a parkolási rendszerből származó bevételek fedezzék a helyi rendőrség fenntartásának költségeit.

Hirdetés
6 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 17., péntek

Több pedagógusi pótlékot is bevezetne az új bértörvény-tervezet

Az új közalkalmazotti bértörvény felülvizsgált tervezete szerint több kategóriában is béren felüli juttatásokat vezetnének be az oktatásban dolgozók számára.

Több pedagógusi pótlékot is bevezetne az új bértörvény-tervezet
Hirdetés
2026. július 17., péntek

Várják a jelentkezőket a turizmusföldrajz és ökoturizmus szakokra a gyergyószentmiklósi egyetemen

Megkezdődött a beiratkozás a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Gyergyószentmiklósi Kihelyezett Tagozatára. Az itt zajló gazdasági szemléletű oktatás célja olyan szakemberek képzése, akik a földrajzi teret képesek turisztikai szempontból hasznosítani.

Várják a jelentkezőket a turizmusföldrajz és ökoturizmus szakokra a gyergyószentmiklósi egyetemen
2026. július 17., péntek

Közösség elleni uszítás gyanújával hallgatták ki Dan Tanasăt

Kihallgatták pénteken a legfőbb ügyészségen Dan Tanasăt, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselőjét. Az Agerpres hivatalos forrásokra hivatkozó értesülése szerint a politikus ellen közösség elleni uszítás gyanújával vizsgálódnak.

Közösség elleni uszítás gyanújával hallgatták ki Dan Tanasăt
2026. július 17., péntek

Közzétették a közalkalmazotti bértörvény felülvizsgált tervezetét

Közzétették pénteken a munkaügyi minisztérium honlapján a közalkalmazotti bértörvény tervezetének új, felülvizsgált változatát.

Közzétették a közalkalmazotti bértörvény felülvizsgált tervezetét
Hirdetés
2026. július 17., péntek

Hamis oldalakon húznák le az adófizetők pénzét

Olyan hamis weboldalak jelentek meg, amelyek a Ghișeul.ro felületét utánozzák, és személyes adatokat, valamint bankkártya-adatokat próbálnak megszerezni – figyelmeztet a Nemzeti Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).

Hamis oldalakon húznák le az adófizetők pénzét
2026. július 17., péntek

Elismerte a digitalizációért felelős miniszter Sepsiszentörgyön, hogy nem úgy működnek az országban a dolgok, ahogy kellene

Országjáró körútra indult Irineu Darău gazdasági, digitalizációs, vállalkozásügyi és turisztikai miniszter. Pénteken Sepsiszentgyörgyre is eljutott, ahol vállalkozókkal találkozott, majd délután meglátogatott két vállalkozást.

Elismerte a digitalizációért felelős miniszter Sepsiszentörgyön, hogy nem úgy működnek az országban a dolgok, ahogy kellene
2026. július 17., péntek

Pénteken is egyeztettek, kedden folytatják a megbeszélést az új közalkalmazotti bértörvényről

Technikai egyeztetést tartottak pénteken a Cotroceni-palotában a közalkalmazotti bértörvény tervezetéről, amelyet a következő napokban áttanulmányozhatnak a pártok – jelentette ki a megbeszélés után Radu Burnete elnöki tanácsadó.

Pénteken is egyeztettek, kedden folytatják a megbeszélést az új közalkalmazotti bértörvényről
Hirdetés
2026. július 17., péntek

Romániában az egyik legmagasabb a százezer lakosra jutó bírák száma az EU-ban

Az Európai Unióban 2024-ben átlagosan 15,7 bíró jutott százezer lakosra, szemben a 2014-es 17,7 bíróval – derül ki az Eurostat pénteken, a nemzetközi büntető igazságszolgáltatás napja alkalmából közzétett adataiból.

Romániában az egyik legmagasabb a százezer lakosra jutó bírák száma az EU-ban
2026. július 17., péntek

Airbus helikoptereket és légvédelmi radarokat vesz Románia a SAFE-programon keresztül

Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter pénteken bejelentette, hogy aláírták a SAFE-program keretében a 12 Airbus helikopter és 12 Thales radar beszerzéséről szóló szerződéseket.

Airbus helikoptereket és légvédelmi radarokat vesz Románia a SAFE-programon keresztül
2026. július 17., péntek

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció az EU tagállamai közül

Júniusban 2,9 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban a májusi 3,3 százalékról; a tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 9,2 százalék – derül ki az Eurostat pénteken közzétett adataiból.

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció az EU tagállamai közül
Hirdetés