Tudományos felmérés előzte meg a projektet, amely keretében eddig hét zúgó készült el
Fotó: Dianim Egyesület
A Gyergyószentmiklóson átfolyó Békény-patak felső szakaszaiban már évtizedek óta nem él pisztráng. Egy egyedi kezdeményezés azonban újra a ragadozó hal élőhelyévé változtatná a patak felső szakaszát. Ha itt beválik, a példa ragadós lehet.
2021. október 13., 14:472021. október 13., 14:47
2021. október 13., 16:042021. október 13., 16:04
Rengeteg oka van annak, hogy kipusztult a pisztráng a Békényből (és más gyergyószéki vizekből), és a természet önmagában nem képes ezt visszafordítani. Emberi segítséggel azonban ez lehetségesnek látszik, ezen dolgozik a gyergyószentmiklósi Dianim Egyesület. A patak város feletti szakaszán már hét zúgót, azaz kis vízesést alakítottak ki a mederbe helyezett fatörzsekből, és a projekt lezárásáig 20 ilyen készül összesen. Ezek a fakitermelések okozta zavarosságot, hordalékot fel tudják fogni, némileg csillapítják a patak sebességét, búvóhelyet, nyugalmat talál a pisztráng és oxigénnel is dúsul a víz – magyarázza Farkas Attila, a szervezet titkára és a projekt tudományos koordinátora.
A Dianim Egyesület által kigondolt projektet a bukaresti kormány főtitkárságán belül működő Fenntartható Fejlődés Főosztály karolta fel, ennek vezetője, Borbély László nemrégiben egy bukaresti sajtótájékoztatón beszélt erről. Az élőhely újrateremtésre közel 70 ezer lejt fordítanak, miután számos szakhatóság szükséges engedélyét (vízügy, környezetvédelem, önkormányzat stb.) beszerezték. A több hónapos előkészületi folyamat után készültek el az első vízlépcsők, és a projekt zárásaként – várhatóan október 27-én – telepítik a patakba a 2000 piros pettyes sebes pisztrángot. Az egyedek számát is az egyik szakhatóság határozta meg.
Veress Csaba, a szervezet elnöke elmondta, amióta elkezdték a munkát, több megyéből, más hegyvidéki településekről is érdeklődtek a kezdeményezésük iránt – amiről úgy tudják, hogy az első ilyen az országban. Tehát amennyiben beválik az elképzelésük, és évek múlva egy megerősödő, gyarapodó pisztráng állomány él majd a Békényben, máshol is követni fogják a példát.
Fotó: Dianim Egyesület
Sokat számít, hogy az 1996–1998-as széltörés után megindult nagymértékű erdőkitermelés ma már jóval környezetbarátabb módon zajlik. Korábban előfordult, hogy a patakok medrében húzatták a kivágott rönköket, de ma járműveken hozzák le a hegyről, így kevésbé ártanak a vizeknek. Nincs mezőgazdasági művelés, és az ezzel járó vegyszerezés sem a patak mentén – állapította meg Farkas Attila. Ő egyébként a Sapientia egyetem oktatója, az erdőmérnöki szak programfelelőse is, és vadgazdálkodási tárgyak tartoznak hozzá. Azt tervezi, hogy ha lesz további támogatás, az egyetem eszközeit, erőforrásait felhasználva követni, monitorizálni fogják a pisztrángpopuláció alakulását – az egyetem részéről van nyitottság ehhez.
Idővel pedig megfelelő szabályozás mellett horgászni is lehet itt, bővítve a vidék turisztikai kínálatát is.
Egyelőre tisztázatlan okok miatt lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo találkozó a 63. percben.
Bozgorozással, magyarellenes rigmusokkal érkeztek Csíkszeredába a Bukaresti Dinamo szurkolói az FK Csíkszereda elleni szuperligás összecsapásra.
A Dinamo szurkolóinak egy része a stadionon kívül maradt, ezért randalírozni próbáltak, a csendőrség gyorsegysége viszont azonnal közbelépett az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo Szuperligás mérkőzésen.
Első ligás mérkőzést játszik a Dinamo ellen a tavasszal feljutott FK Csíkszereda. A Csíkszeredába érkezett Dinamo-szurkolók bozgorozva vonultak fel a Decemberi-forradalom utcában és a Temesvári-sugárúton.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
A közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) bemutatta az A13-as autópálya frissített nyomvonalát a megyei önkormányzatok számára. Közben a geológiai viszonyok felmérése is elkezdődött a hegyvidéki területeken.
Nyomravezetői díjat ajánl fel a rendőrség annak, aki információkkal segíti Emil Gânj megtalálását. A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját napok óta keresik a hatóságok.
Még az elterelést követően sem valószínű, hogy iható lesz a Korond-patak vize, hiszen annak a beszakadt bányán felüli szakaszán is magas sókoncentrációt mértek. Erről és munka haladásáról tájékozódhattunk hétfőn a munkatelepen.
Teherautó ütközött személyautóval hétfőn délután Maros megyében, Nagykenden. A balesetben ketten sérültek meg, de csak egyikük életét sikerült megmenteni.
Az elnöki hivatal honlapján megtalálható dokumentum szerint az elnöknek van egy 7460 négyzetméteres telke Brassó megyében, amelyet 2007-ben vásárolt, és egy 1986-ban gyártott Citroen márkájú autóval is rendelkezik.
szóljon hozzá!