Tudományos felmérés előzte meg a projektet, amely keretében eddig hét zúgó készült el
Fotó: Dianim Egyesület
A Gyergyószentmiklóson átfolyó Békény-patak felső szakaszaiban már évtizedek óta nem él pisztráng. Egy egyedi kezdeményezés azonban újra a ragadozó hal élőhelyévé változtatná a patak felső szakaszát. Ha itt beválik, a példa ragadós lehet.
2021. október 13., 14:472021. október 13., 14:47
2021. október 13., 16:042021. október 13., 16:04
Rengeteg oka van annak, hogy kipusztult a pisztráng a Békényből (és más gyergyószéki vizekből), és a természet önmagában nem képes ezt visszafordítani. Emberi segítséggel azonban ez lehetségesnek látszik, ezen dolgozik a gyergyószentmiklósi Dianim Egyesület. A patak város feletti szakaszán már hét zúgót, azaz kis vízesést alakítottak ki a mederbe helyezett fatörzsekből, és a projekt lezárásáig 20 ilyen készül összesen. Ezek a fakitermelések okozta zavarosságot, hordalékot fel tudják fogni, némileg csillapítják a patak sebességét, búvóhelyet, nyugalmat talál a pisztráng és oxigénnel is dúsul a víz – magyarázza Farkas Attila, a szervezet titkára és a projekt tudományos koordinátora.
A Dianim Egyesület által kigondolt projektet a bukaresti kormány főtitkárságán belül működő Fenntartható Fejlődés Főosztály karolta fel, ennek vezetője, Borbély László nemrégiben egy bukaresti sajtótájékoztatón beszélt erről. Az élőhely újrateremtésre közel 70 ezer lejt fordítanak, miután számos szakhatóság szükséges engedélyét (vízügy, környezetvédelem, önkormányzat stb.) beszerezték. A több hónapos előkészületi folyamat után készültek el az első vízlépcsők, és a projekt zárásaként – várhatóan október 27-én – telepítik a patakba a 2000 piros pettyes sebes pisztrángot. Az egyedek számát is az egyik szakhatóság határozta meg.
Veress Csaba, a szervezet elnöke elmondta, amióta elkezdték a munkát, több megyéből, más hegyvidéki településekről is érdeklődtek a kezdeményezésük iránt – amiről úgy tudják, hogy az első ilyen az országban. Tehát amennyiben beválik az elképzelésük, és évek múlva egy megerősödő, gyarapodó pisztráng állomány él majd a Békényben, máshol is követni fogják a példát.
Fotó: Dianim Egyesület
Sokat számít, hogy az 1996–1998-as széltörés után megindult nagymértékű erdőkitermelés ma már jóval környezetbarátabb módon zajlik. Korábban előfordult, hogy a patakok medrében húzatták a kivágott rönköket, de ma járműveken hozzák le a hegyről, így kevésbé ártanak a vizeknek. Nincs mezőgazdasági művelés, és az ezzel járó vegyszerezés sem a patak mentén – állapította meg Farkas Attila. Ő egyébként a Sapientia egyetem oktatója, az erdőmérnöki szak programfelelőse is, és vadgazdálkodási tárgyak tartoznak hozzá. Azt tervezi, hogy ha lesz további támogatás, az egyetem eszközeit, erőforrásait felhasználva követni, monitorizálni fogják a pisztrángpopuláció alakulását – az egyetem részéről van nyitottság ehhez.
Idővel pedig megfelelő szabályozás mellett horgászni is lehet itt, bővítve a vidék turisztikai kínálatát is.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.
Idén szeptemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a népesség 4432 fővel csökkent, de a kiállított születési igazolványok száma 4,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a november 11–24. közötti, kéthetes időszakra vonatkozó előrejelzését. Lássuk csak, miben lesz részünk.
Már több mint ezer tanár aláírta azt a petíciót, amelyben arra kérik az oktatási minisztériumot, hogy a diákok szociális ösztöndíjait a helyi szociális osztályok kezeljék, ne az iskolai alkalmazottak, akiknek nincs is erre kompetenciájuk.
Családja jelentette a Maros megyei rendőrségen, hogy a 63 éves Katona Endre eltávozott marosvécsi otthonából november 6-án és nem jelentkezett azóta sem. Megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Fiatal medvét ütött el hétfő reggel egy autós a háromszéki Csernáton közelében. Az elpusztult állatot az égetőbe szállíttatta az illetékes hatóság.
szóljon hozzá!