Hirdetés
Hirdetés

Vissza kellett fordulniuk a határról kiskorúval, tanácsok, hogy ne járjunk így

Hogy ne kelljen idő előtt hazajönni. Érdemes körültekintőnek lenni az úti okmányokkal kapcsolatban. Képünk illusztráció •  Fotó: Beliczay László

Hogy ne kelljen idő előtt hazajönni. Érdemes körültekintőnek lenni az úti okmányokkal kapcsolatban. Képünk illusztráció

Fotó: Beliczay László

A román határrendészet idén már körülbelül 880 kiskorút fordított vissza a határról, mert szüleik vagy kísérőik nem tudták bemutatni a törvény által megkövetelt dokumentumokat. Az ilyen esetek egyre gyakoribbak a vakáció közeledtével.

Székelyhon

2024. június 16., 16:132024. június 16., 16:13

A határrendészek vasárnapi közleményükben arra hívják fel a figyelmet, hogy csak az elmúlt hónapban körülbelül 150 kiskorút kellett visszafordítaniuk a határról, mert az őket kísérő felnőttek nem tudták bemutatni a törvény által előírt dokumentumokat. A 2005/248-as törvény értelmében

a kiskorú román állampolgárok útlevéllel, illetve (14 év fölött) útlevéllel vagy személyazonossági igazolvánnyal utazhatnak külföldre.

A születési bizonyítvány nem minősül úti okmánynak – nyomatékosítja a határrendészet. A 16 év alatti kiskorúak csak felnőtt kíséretében, a szülők vagy gyám engedélyével léphetik át az ország határait.

Románia részleges schengeni csatlakozásával a repülőtereken és tengeri kikötőkben már nincs határellenőrzés a román állampolgárokkal szemben.

A kiskorúak viszont ugyanolyan okmányokkal utazhatnak a schengeni térségbe a repülőterekről, mint korábban.

Annak ellenőrzése érdekében, hogy a romániai kiskorúak és kísérőik rendelkeznek-e a fent említett okmányokkal, a határőrök a repülőtéren szúrópróbaszerű ellenőrzéseket végezhetnek. Ha úgy találják, hogy nem rendelkeznek ezekkel, nem engedik őket elhagyni az országot.

Ha a kiskorú csak egyik szülővel utazik külföldre, a határellenőrzéskor a másik szülő írásbeli beleegyezését kell bemutatni, ha pedig nem szülővel, hanem más felnőtt személlyel utazik, akkor mindkét szülőtől írásbeli hozzájárulás szükséges.

Amennyiben a kiskorú saját lakhelyére utazik haza és ezt okmányokkal tudja bizonyítani, akkor elegendő egy úti okmány (útlevél vagy személyazonossági igazolvány) az utazáshoz.

Hirdetés

Ha a kiskorú tanulmányi célból, versenyre vagy orvosi célból utazik külföldre, elég egyik szülő írásbeli beleegyezése, valamint az utazás célját igazoló dokumentum.

A 16 év fölötti kiskorúak felnőtt kísérő nélkül is utazhatnak, ebben az esetben egy érvényes úti okmányt és mindkét szülő írásbeli hozzájárulását kell bemutatniuk. Ha saját lakhelyére utazik haza és ezt okmányokkal tudja bizonyítani, akkor elegendő egy úti okmány (útlevél vagy személyazonossági igazolvány) az utazáshoz.

A kiskorút kísérő, a szülőktől eltérő felnőtt személyeknek már nem kell papíron bemutatniuk az erkölcsi bizonyítványukat, ezt elektronikus formában ellenőrzi le a határrendészeti alkalmazott.

A kiskorú határátlépéséhez szükséges szülői hozzájárulás egy közjegyző által hitelesített dokumentum, amelynek törvény által előírt formája megtalálható a határrendészet honlapján.

A román határrendészet idén már körülbelül 880 kiskorút fordított vissza a határról, mert szüleik vagy kísérőik nem tudták bemutatni a törvény által megkövetelt dokumentumokat. Az ilyen esetek egyre gyakoribbak a vakáció közeledtével – írja az Agerpres hírügynökség a hatóságok figyelmeztetésére hivatkozva.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 22., péntek

Mire meggyógyult az aradi beteg, máshonnan jelentettek egy hantavírusgyanús esetet

Hantavírusgyanús esetet jelentettek Krassó-Szörény megyéből – közölte pénteken az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).

Mire meggyógyult az aradi beteg, máshonnan jelentettek egy hantavírusgyanús esetet
Hirdetés
2026. május 22., péntek

Robbanás történt a Mol tiszaújvárosi üzemében, egy ember életét vesztette

Robbanás történt a Mol tiszaújvárosi üzemében, egy ember életét vesztette, több súlyos sérült van – írja az MTI Magyar Péter miniszterelnök péntek délelőtti Facebook-bejelentésére hivatkozva.

Robbanás történt a Mol tiszaújvárosi üzemében, egy ember életét vesztette
2026. május 22., péntek

Két sarkalatos pont a 2027 januárjától érkező új közalkalmazotti bértörvényben

Az elnöki hivatal pénteken bejelentette, hogy a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ aláírt egy megállapodást, amelyben vállalják, hogy a parlamenti ülésszak végéig elfogadják az új közalkalmazotti bértörvényt.

Két sarkalatos pont a 2027 januárjától érkező új közalkalmazotti bértörvényben
2026. május 22., péntek

Kijött a legfrissebb időjárási riasztás pünkösd szombatjának estéig

Jelentős mennyiségű csapadékra és szélre figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Kijött a legfrissebb időjárási riasztás pünkösd szombatjának estéig
Hirdetés
2026. május 22., péntek

A másik román lány holttestét is megtalálták a Németországban összedőlt épület romjai alatt

A görlitzi többlakásos épület összeomlása után eltűntnek nyilvánított mindkét román turista holttestét megtalálták a romok alatt.

A másik román lány holttestét is megtalálták a Németországban összedőlt épület romjai alatt
2026. május 22., péntek

Aláírta az Európai Bizottság Románia SAFE-hitelről szóló megállapodását

A hitelszerződés értelmében Románia 16,68 milliárd euró SAFE-forrást használhat fel. Lengyelország után ez a második legnagyobb tagállami keret.

Aláírta az Európai Bizottság Románia SAFE-hitelről szóló megállapodását
2026. május 22., péntek

Közzétette a kegyelmi ügy dokumentumait a Sándor-palota

Közzétette a kegyelmi ügy dokumentumait honlapján a Sándor-palota péntek reggel.

Közzétette a kegyelmi ügy dokumentumait a Sándor-palota
Hirdetés
2026. május 21., csütörtök

A szépvízi tározó megcsappant vízszintje ellenére sincs veszélyben az ivóvízellátás

Bár az elmúlt években látványosan visszahúzódott a víz a szépvízi tározóban, a Csíki-medence ivóvízellátása továbbra sincs veszélyben. Sőt a kapacitása azt is megbírja, hogy a jövőben további alcsíki településeket csatoljanak rá a rendszerre.

A szépvízi tározó megcsappant vízszintje ellenére sincs veszélyben az ivóvízellátás
2026. május 21., csütörtök

Ugyanabban a faluban támadt a medve, ahol két hete megölt egy nőt

Csütörtök délután egy 72 éves férfit megtámadott és megharapott egy medve a Beszterce-Naszód megyei Bükkös (Bichigiu) település külterületén, ahol két héttel ezelőtt egy nőt ölt meg a nagyvad.

Ugyanabban a faluban támadt a medve, ahol két hete megölt egy nőt
2026. május 21., csütörtök

Az államfő megtámadta az alkotmánybíróságon a medvekilövési kvótát megduplázó törvényt

Nicușor Dan államelnök csütörtökön megtámadta az alkotmánybíróságon azt a törvényt, amely szerint idén országos szinten 859 barnamedve megelőző célú kilövését engedélyezik a populáció szabályozása érdekében.

Az államfő megtámadta az alkotmánybíróságon a medvekilövési kvótát megduplázó törvényt
Hirdetés