
Mindenkit arra biztatnak, hogy térsége népviseletében vegyen részt az ünnepségen
Fotó: Mihály Csaba
A népi viselet révén fonnák szorosabbra a sóvidéki települések közötti kapcsolatot a Sóvidék népviseletben – A zöld ág reménysége elnevezésű programmal augusztus 5-én Atyhában. A Homoród menti mintára szervezett rendezvényről sajtótájékoztatón számoltak be a szervezők.
2017. július 13., 20:072017. július 13., 20:07
2017. július 14., 09:542017. július 14., 09:54
Néhány éve begyalogolta a Homoród mentét, így jött rá, hogy a szomszédok közötti kapcsolaton javítani kell – magyarázta Mihály János, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási referense, a Homoród mente népviseletben című rendezvény ötletgazdája.
Nem találkozó ez, hanem ünnepség – tudtuk meg, ezért ökumenikus istentisztelettel egybekötött eseményt álmodott meg, amely 2014-ben a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont rendezvényeként indult Lövétén, majd Oklándon és Kápolnásfaluban.
Az évek során egyre igényesebb lett a rendezvény:
Az eddigi sikereken felbuzdulva úgy döntöttek, hogy a Homoród menti rendezvény mellett az NSKI és az Élő Székelyföld Egyesület közreműködésével a sóvidéki változatot is megszervezik.
Simó Márton szervező elmondta, atyhai származása révén esett választása a Korond községhez tartozó településre. Mivel nemrég leégett az atyhai római katolikus templom, a rendezvénynek kettős célja lesz, hiszen a felújításra is felhívják a figyelmet. A régióból nagyobb községek, és egy város is meghívást kapott. A korábbi rendezvényekhez hasonlóan
Mihály János szerint ezekkel a felvételekkel láttatni lehet, hogy a különböző korok népviseletei miként változtak.
Az egynapos rendezvény délelőtt tíz órakor gyülekezővel kezdődik, majd fél tizenegytől felvonulnak a települések képviselői. Az atyhai templom udvarán szabadtéri ökumenikus istentiszteletet tartanak, majd a köszöntők után szakmai előadások és az egykori községházában kiállításmegnyitó lesz, ezt követően pedig a színpadon bemutatkoznak a települések népviseletbe öltözött képviselői. A szervezők még elmondták, hogy az érdeklődők számára két buszt is indítanak, két útvonalon. További információk Simó Márton szervezőtől kérhetők, a simo.marton@gmail.com e-mail-címen vagy a 0743–815149-es telefonszámon.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
Mindenki magyar, aki magyarnak vallja magát, magyarul gondolkodik, álmodik és aki szeret magyarnak lenni, éljen bárhol a nagyvilágban – jelentette ki Magyar Péter a Nemzeti összetartozás napján, csütörtökön Budapesten, a Kossuth téren.
Csütörtökön délelőtt 10 és éjjel 11 óra között elsőfokú, sárga jelzésű meteorológiai riasztás van érvényben légköri instabilitás és jelentős mennyiségű záporok miatt – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A hegyimentők és a határrendészek kimentettek két eltévedt ukrán állampolgárt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak át az ukrán–román határon; egyikük válságos állapotban van.
„Bűzlő” problémáról tettek panaszt a Szemerja negyed lakói a sepsiszentgyörgyi RMDSZ legutóbbi lakossági konzultációján, amely a városjáró program része. Az illetékesek rövid időn belül helyszíneltek és döntöttek.
Országszerte szünetelni fog a tanítás pénteken a pedagógusok napja alkalmából.
A két lakásán végzett házkutatás után őrizetbe vették szerda este az ügyészek Cristian Pomohaci népdalénekest.
A pünkösdi időszakot lezáró úrnapja, az oltáriszentség ünnepe a húsvétot követő hatvanadik, illetve a pünkösdvasárnap utáni tizedik napra esik. Régen szigorú munkaszüneti tilalom kötődött hozzá, például a kapálástól még a reformátusok is ódzkodtak.
Szünetelni fog a vízszolgáltatás csütörtökön Gyergyószentmiklóson, a Bucsin-negyedben a vízhálózaton végzett javítások miatt.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter szerint nem lehet mindenki elégedett az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével, mert a jogszabályjavaslat „nem béremelésekről, hanem méltányosságról szól”.
szóljon hozzá!