
Fotó: Pinti Attila
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) egy sor első- és másodfokú riasztást adott ki kedden viharos erejű szélre, hóviharra és jegesedésre – számolt be róla az Agerpres hírügynökség.
2024. december 17., 12:562024. december 17., 12:56
A meteorológusok szerint a nap folyamán délelőtt 10 és este 8 óra között a hegyekben sárga riasztás van érvényben, a szél elérheti a 60-80 kilométeres sebességet óránként.
Egy másik sárga jelzésű szélriasztás szintén este 8 óráig érvényes dobrudzsai településekre, Moldva északi felére, Olténia nyugati és déli részére, Erdély és Munténia déli részére. A szél sebessége eléri az 50-55 kilométert óránként.
Ezeken a területeken orkán erejű, óránként 90-120 kilométeres sebességű szél tombol, hóviharokat eredményezve és lecsökkentve a látási távolságot.
Az előrejelzés szerint Arad, Argeş, Bákó, Beszterce-Naszód, Bihar, Botoşani, Brassó, Buzău, Călăraşi, Dâmboviţa, Dolj, Fehér, Giurgiu, Gorj, Hargita, Hunyad, Iaşi, Kolozs, Konstanca, Kovászna, Krassó-Szörény, Maros, Máramaros, Mehedinţi, Neamţ, Olt, Prahova, Suceava, Szeben, Szilágy, Teleorman, Tulcea, Vâlcea és Vrancea megye áll riasztás alatt kedden.
A szakemberek szerint kedd este 8 órától szerda reggel 6 óráig egy másik sárga jelzésű szél- és hóviharriasztás lesz érvényben a Déli-Kárpátok és a Kárpát-kanyar 1600 méter fölötti régióiban.
Argeş, Bákó, Brassó, Buzău, Dâmboviţa, Fehér, Gorj, Hunyad, Kovászna, Krassó-Szörény, Prahova, Szeben, Vâlcea és Vrancea megye érintett.
A 2026-os költségvetést el fogja fogadni a parlament, és a kormánykoalíció Ilie Bolojan miniszterelnök vezetésével folytatja a munkát a 2027-re tervezett kormányfőcseréig – jelentette ki szerdán Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Tizenhárom középület tetejére szerelnek fel napelemeket Farkaslaka községben egy pályázat részeként, ami jelentős spórlást jelent majd a villanyszámlákon. A hosszú távú cél az, hogy teljes egészében megtermeljék az elfogyasztott áramot.
Százharminckét millió eurós beruházás zajlik a marosvásárhelyi orvosi egyetemen, ahol több mint tízezer diák tanul – derült ki Leonard Azamfirei rektor beszámolójából, aki a Marosvásárhelyen megvásárolt épületek sorsáról is beszélt.
Az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint februárban 2,1 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban az előző havi 2 százalékról. A tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 8,3 százalék.
A jövő héten esedékes próbaérettségi bojkottálására biztatják a tanárokat az oktatási szakszervezetek.
Elfogadta szerdán a szenátus első házként azt a törvénytervezetet, amely szerint 2026-ban országos szinten 859 barnamedve megelőző célú kilövését engedélyezik a populáció szabályozása érdekében.
Ittas sofőr okozott anyagi kárral járó balesetet Csíkszeredában kedden, de Gyergyószentmiklóson és Székelyudvarhelyen is alkoholos befolyásoltság alatt vezető sofőröket szűrtek ki a rendőrök – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Többször látták Székelyszenterzsébeten a kifejlett medvét, amely kedden egy szürkemarhát is megölt, jelentős kárt okozva a gazdának. Később ismét visszatért a helyszínre a nagyvad, így kénytelenek voltak kilőni azt.
Több okból is takarékosságra kényszerülnek a Szent György Napok szervezői, de a vízzel félig telt pohár tele felét nézik: az erdélyi és helyi fellépőkkel az egymásra figyelés, a találkozások öröme jobban megélhető.
Lezárták a csíksomlyói borvízforrás környékét egy szalaggal miután a laborvizsgálatok Coliform baktériumok jelenlétét mutatták ki vízben. Feltehetően a forrás magától kitisztul és napokon belül újra iható lesz a vize.
szóljon hozzá!