
1,8 millió lej összértékben róttak ki pénzbírságokat tavaly a Hargita megyei fogyasztóvédők. Archív
Fotó: Thomas Campean
Leggyakrabban különböző szolgáltatásokra vonatkozóan fordultak panasszal a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőséghez a Hargita megyeiek az elmúlt évben. A hatóság által kiszabott pénzbírságok összértéke elmaradt az azt megelőző esztendőben kirótt büntetések értékétől, de a befizetett bírságok összértéke nőtt.
2021. február 16., 18:462021. február 16., 18:46
Kevesebb volt a lakossági fogyasztóvédelmi bejelentések száma az elmúlt évben, mint egy esztendővel korábban – derül ki a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség frissen elkészült éves jelentéséből. A hatóság 421 reklamációt kapott 2020-ban – 2019-ben 520-at –, ezeknek a döntő többsége, azaz 278 valamilyen szolgáltatással kapcsolatos fogyasztói elégedetlenségről szólt. Továbbá 129-en különböző árucikkek minőségére panaszkodtak, élelmiszertermékre mindössze 14-en.
A panaszok közül
101 a felek megegyezésével oldódott meg;
129 esetben a fogyasztóvédelem döntött a panaszosok javára;
116 esetben viszont megalapozatlannak ítélték a panaszt az ügy kivizsgálását követően;
mintegy félszáz bejelentés nem a fogyasztóvédelem hatáskörébe tartozott, azokat átirányították az illetékes intézményekhez.
A hatóság munkatársai több szabálytalanságra bukkantak a tavalyi ellenőrzéseik során, mint egy évvel korábban, de kisebb összértékben bírságoltak, ezekből viszont többet fizettek be a megbírságolt kereskedelmi egységek, azaz több pénz folyt be az államkasszába, mint egy esztendővel korábban – derül ki a hatóság jelentéséből. 2020-ban 693 esetben állapítottak meg törvénysértést, ezek miatt mintegy 1,8 millió lej összértékben róttak ki pénzbírságokat, szemben a 2019-es 615 szabálytalansággal és az ezek miatt 2,66 millió lej értékben kiszabott büntetésekkel.
Ez az érték 2019-ben 311 ezer lej volt. Tavaly egyébként számtalan esetben az előírásoknak nem megfelelő maszkok forgalmazása miatt bírságolt a megyei fogyasztóvédelem.
Az ellenőrzések eredményeként tavaly 37 500 lej értékben vont ki véglegesen a kereskedelmi forgalomból veszélyes termékeket a fogyasztóvédelmi hatóság, amely megsemmisítésre küldte az említett árucikkeket. A megyei fogyasztóvédelem 1489 ellenőrzést végzett tavaly, ezek közül 85-öt más hatóságokkal – az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatósággal, a vámhivatallal, mérésügyi hivatallal, a rendőrséggel és a polgármesteri hivatalokkal – közösen.
Jelentésében a fogyasztóvédelmi felügyelőség kitér arra is, hogy
továbbá azt is megemlítik, hogy a szűkös személyzet miatt az intézmény nagyon nehezen tudta elvégezni tevékenységét a múlt év első felében, illetve az október-december közti időszakban.
A 2026-os állami költségvetés parlamenti elfogadása után a kormánynak az üzemanyag-drágulás hatásait enyhítő intézkedésekkel kell foglalkoznia – jelentette ki pénteken Sorin Grindeanu.
Volt ugyan egy tömeges elbocsátás a könnyűipari szektorban, mégis, minimális mértékben ugyan, de csökkent a munkanélküliségi ráta múlt hónapban Hargita megyében. Van magyarázat a jelenségre.
Perrel fenyegeti a kormányt a legfelsőbb bíróság az igazságszolgáltatásban dolgozók bírósági döntéssel megítélt bérkiegészítései kifizetésének halasztása miatt.
Átlépte a lélektani, literenkénti kilenc lejt a benzin ára az egyik csíkszeredai töltőállomásnál. A csíkszeredai OMV-nél péntek reggel 9 lej 02 baniért tankolható a 95-ös oktánszámú benzin.
Noha az iráni háború előidézte válság mindenkit érint, Európának továbbra is Ukrajnára kell összpontosítania – jelentette ki Nicușor Dan államfő pénteken Brüsszelben, az éjszakába nyúló EU-csúcsot követő sajtótájékoztatóján.
Nagyböjti koncertsorozattal készül húsvétra az Erdélyi Hagyományok Háza, amely az elcsendesedést és a húsvétra való lelki ráhangolódást szolgálja.
Pénteken hajnali 3 órakor felfüggesztették a parlament két házának együttes ülését, amelyen a 2026-os állami költségvetés, valamint a társadalombiztosítási költségvetés tervezetének vitája zajlott.
Kisebb létszámmal kell megnövekedett feladatokat elvégezniük a polgármesteri hivataloknak és a megyei tanácsnak Hargita megyében június végétől. A prefektusi hivatal közölte az új álláskereteket, a végrehajtásról csütörtökön egyeztettek.
Közelíteni fog a hőmérséklet a naptári dátumra jellemző értékekhez, szemben azzal, amit március elejétől mostanáig tapasztaltunk.
szóljon hozzá!