
Száraz a talaj, a hirtelen lehulló nagy mennyiségű csapadék pedig árvizeket okozhat. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az országos hidrológiai intézet és a meteorológiai szolgálat aggasztó előrejelzései miatt összeült kedden a környezetvédelmi minisztériumban a vészhelyzeti tárcaközi bizottság.
2024. július 02., 18:072024. július 02., 18:07
2024. július 02., 18:082024. július 02., 18:08
A tanácskozáson Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter elmondta, hogy Romániát súlyos aszály fenyegeti, annak ellenére, hogy erre a hétre nagy mennyiségű csapadékot jósolnak a meteorológusok.
– idézi az Agerpres hírügynökség a minisztérium közleményéből a tárcavezetőt.
Fechet beszámolt arról, hogy a meteorológiai szolgálat adatai szerint az idei volt az eddigi legmelegebb június, és a hónap folyamán összesen 43 harmadfokú hőségriasztást bocsátottak ki. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a következő napokban árvizekre kell felkészülniük a hatóságoknak.
A meteorológiai előrejelzés szerint szerda délelőtt tíz óráig Erdély legnagyobb részében, Olténiában, Munténiában, Moldva északi régióiban, helyenként pedig a Bánságban és Máramarosban is záporok, zivatarok várhatók. A széllökések elérik a 70–90 kilométeres óránkénti sebességet,
Néhány óra alatt 25–40 liter eső eshet a jelzett térségekben négyzetméterenként, de helyenként ez a mennyiség akár 50–70 liter is lehet.
Munténia és Moldva területeinek nagy részén és Dobrudzsa délnyugati részében szerdáig kánikula várható, a nappali hőmérséklet elérheti a 35–37 fokot, és éjjel sem lesz hűvösebb 20 foknál.
Ugyanakkor az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) első- és másodfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el szerda délutánig tucatnyi megye több folyójára: Tisza, Iza, Túr, Szamos, Kraszna, Berettyó, Sebes-Körös, Fekete-Körös, Fehér-Körös, Maros, Béga, Temes, Berzava, Moravica, Karas, Néra, Cserna, Duna.
A hidrológusok szerint kedden délutántól szerda délután két óráig a vízállás meghaladhatja a másodfokú készültségi szintet a következő megyék több folyóján: Máramaros, Beszterce-Naszód, Maros, Fehér, Brassó, Szeben, Vâlcea, Suceava, Neamţ, Botoşani és Iaşi. Emellett kedden déltől szerda délután négy óráig elsőfokú árvízvédelmi készültség lesz érvényben Máramaros, Erdély, Körösvidék, Bánság, Olténia, Munténia, Bukovina és Moldva bizonyos folyószakaszain.
Az új közalkalmazotti bértörvény felülvizsgált tervezete szerint több kategóriában is béren felüli juttatásokat vezetnének be az oktatásban dolgozók számára.
Megkezdődött a beiratkozás a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Gyergyószentmiklósi Kihelyezett Tagozatára. Az itt zajló gazdasági szemléletű oktatás célja olyan szakemberek képzése, akik a földrajzi teret képesek turisztikai szempontból hasznosítani.
Kihallgatták pénteken a legfőbb ügyészségen Dan Tanasăt, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselőjét. Az Agerpres hivatalos forrásokra hivatkozó értesülése szerint a politikus ellen közösség elleni uszítás gyanújával vizsgálódnak.
Közzétették pénteken a munkaügyi minisztérium honlapján a közalkalmazotti bértörvény tervezetének új, felülvizsgált változatát.
Olyan hamis weboldalak jelentek meg, amelyek a Ghișeul.ro felületét utánozzák, és személyes adatokat, valamint bankkártya-adatokat próbálnak megszerezni – figyelmeztet a Nemzeti Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Országjáró körútra indult Irineu Darău gazdasági, digitalizációs, vállalkozásügyi és turisztikai miniszter. Pénteken Sepsiszentgyörgyre is eljutott, ahol vállalkozókkal találkozott, majd délután meglátogatott két vállalkozást.
Technikai egyeztetést tartottak pénteken a Cotroceni-palotában a közalkalmazotti bértörvény tervezetéről, amelyet a következő napokban áttanulmányozhatnak a pártok – jelentette ki a megbeszélés után Radu Burnete elnöki tanácsadó.
Az Európai Unióban 2024-ben átlagosan 15,7 bíró jutott százezer lakosra, szemben a 2014-es 17,7 bíróval – derül ki az Eurostat pénteken, a nemzetközi büntető igazságszolgáltatás napja alkalmából közzétett adataiból.
Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter pénteken bejelentette, hogy aláírták a SAFE-program keretében a 12 Airbus helikopter és 12 Thales radar beszerzéséről szóló szerződéseket.
Júniusban 2,9 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban a májusi 3,3 százalékról; a tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 9,2 százalék – derül ki az Eurostat pénteken közzétett adataiból.
szóljon hozzá!