Hirdetés
Hirdetés

Velük készül polgármester-választást nyerni az RMDSZ Csíkszéken

Készülnek. Ha minden a terv szerint halad, szeptember 27-én tartják az önkormányzati választásokat Romániában. Archív •  Fotó: Mihály Csaba

Készülnek. Ha minden a terv szerint halad, szeptember 27-én tartják az önkormányzati választásokat Romániában. Archív

Fotó: Mihály Csaba

Könnyebben gyűjthetik össze idén a polgármester- és tanácsosjelöléshez szükséges támogatói aláírásokat a jelöltek, mivel a koronavírus-járvány miatt kevesebb szignó is elégséges lesz az induláshoz. A jelenlegi állás szerint szeptember 27-én tartanák az önkormányzati választásokat Romániában, ám a drasztikusan emelkedő napi fertőzésszámok miatt akár újabb halasztás sem kizárt.

Iszlai Katalin

2020. július 22., 15:332020. július 22., 15:33

Hétfőn kezdődött el a helyhatósági választásokra szükséges támogatói aláírások gyűjtésének időszaka, a jelöléseket pedig augusztus 7. és 18. között lehet majd benyújtani. A kampányidőszak a tervek szerint augusztus 28-án kezdődik, és szeptember 26-án ér véget. A 2015-ből származó, 115-ös számú törvény szerint a polgármester- és helyi képviselő-jelölteknek az adott közigazgatási egységben a választói jegyzékben szereplők egy százalékának támogató aláírását kell összegyűjteniük. Ez nem lehet kevesebb 100-nál a községek esetében, 500-nál a másod- és harmadrangú városokban, illetve 1000-nél a nagyvárosokban és a fővárosban. Ezt az előírást írta fölül a járványhelyzet miatt nemrég elfogadott, 84-es számú törvény, amellyel az elvárásokat a felére csökkentették. A világjárvány miatt ezen túl további módosításokra, korlátozásokra lehet számítani, mi több,

ha nagymértékben emelkednek az esetszámok, ismét elhalaszthatják a voksolást.

A jelenlegi állás szerint szeptember 27-én, vasárnap tartják az önkormányzati választásokat Romániában.

Csíki RMDSZ-es helyzetkép

Nyolc csíki közigazgatási egységben indít új polgármester-jelöltet az RMDSZ: két helyszínen más párt színeiben vagy függetlenként mandátumot nyert polgármestert, a fennmaradó hatban pedig szintén RMDSZ-es vezetőt váltanának az új jelöltek – tudtuk meg Becze Istvántól, a területi szervezet ügyvezető elnökétől.

Csíkszeredában Korodi Attila lesz az RMDSZ polgármester-jelöltje, miután megnyerte a márciusi előválasztást Ráduly Róbert Kálmán jelenlegi polgármesterrel szemben.

korábban írtuk

Korodi nyerte a csíkszeredai előválasztást
Korodi nyerte a csíkszeredai előválasztást

A csíkszeredaiak csaknem 74 százaléka támogatta azt, hogy a városnak új vezetése legyen – fejezte ki köszönetét Korodi Attila parlamenti képviselő, RMDSZ-es polgármesterjelölt csapata előválasztási eredményvárójának helyszínén szombaton éjféltájt.

Szintén előválasztáson döntöttek a jelöltekről Csíkszentléleken és Tusnádon is, mivel egynél több polgármesterjelölt pályázta meg a tisztséget. Csíkszentléleken rendkívül kiegyensúlyozott küzdelem zajlott a három jelölt között: Nagy István Alfréd 240 szavazatot kapott, Keresztes Balázs jelenlegi polgármestert 223-an támogatták, míg Gidró Attila 213 voksot gyűjtött be. Így végül Nagy István Alfréd lesz a szövetség polgármesterjelöltje.

Tusnád községben szintén három polgármesterjelölt méretkezett meg, ott nagy fölénnyel győzött Molnár József, akinek 535 választópolgár szavazott bizalmat. György József jelenlegi polgármester és Bíró Zsolt jelentősen lemaradva követték 111, illetve 54 szavazattal.

Emellett Csíkszentgyörgyön is két jelentkező volt, György József községvezető és Réti Zsófia közül kellett kiválasztani az RMDSZ polgármesterjelöltjét, ott viszont nem szerveztek előválasztást, hanem a Helyi Küldöttek Tanácsa (HKT) döntött erről. A jelölőgyűlés végül György Józsefet támogatta. Ezt követően, március 7-én Réti Zsófia közösségi oldalán jelezte, hogy az ő jelölése érvénytelen volt, mert nem írta alá azt a nyilatkozatot, hogy függetlenként nem indul az RMDSZ jelöltje ellenében. Egyúttal azt is bejelentette, hogy az önkormányzati választáson független polgármesterjelöltként indul majd.

Hirdetés

Változás várható továbbá Csíkszentmártonban, ahol a községet jelenleg vezető Gergely András nem készül újabb mandátumra, helyette Birtalan Sándor lesz az RMDSZ-jelöltje. Madéfalva élére a 2017-ben összeférhetetlenség miatt mandátumát elveszítő Szentes Csaba készül visszatérni, a községet most irányító Csibi József nem is jelöltette magát.

Az RMDSZ-es kollégákat váltani készülők mellett két kisvárosban is érdekes helyzet alakult ki: Tusnádfürdőn Melles Mária jelenlegi alpolgármester lesz az RMDSZ jelöltje a regnáló MPP-s Albert Tibor polgármesterrel szemben, Balánbányán pedig Orbán Loránd helyi RMDSZ-elnök lesz a jelölt, aki a korábban függetlenként mandátumot nyert Gheorghe Iojibant váltaná.

Többen újráznának

Több olyan község van, ahol a tisztségben levő polgármesterek vállalnának újabb négyéves megbízatást. Csíkrákoson Császár Attila jelenlegi községvezető szerezne újabb mandátumot, Csíkszentsimonban Kozma István polgármester újrázna, Szépvízen pedig Ferencz Tibor. Kászonaltízen András Zoltán, Csíkkozmáson Szántó László, Csíkszentkirályon Székely Ernő, Csíkpálfalván Ferencz Csaba, Gyimesközéplokon Gergely Károly, Gyimesfelsőlokon Pap Imre, Csíkszentdomokoson Karda Róbert, Csíkszenttamáson Kedves Róbert, Csíkkarcfalván Gábor Tibor, Csíkdánfalván Böjte Csongor Ernő, Csíkszentimrén Kencse Előd, Csíkszentmihályon Izsák-Székely Lóránt, Csíkmadarason pedig Bíró László készül újabb polgármesteri mandátumra. Csíkcsicsóban nem lesz RMDSZ-polgármesterjelölt a helyhatósági választásokon.

Az EMSZ-nél még nem döntöttek

Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és a Magyar Polgári Párt (MPP) összeolvadásából létrejött Erdélyi Magyar Szövetségnél (EMSZ) még nem zárult le a jelöltállítás folyamata – tájékoztatott érdeklődésünkre Tőke Ervin, a szövetség csíkszeredai egyeztető tanácsának tagja. Elmondása szerint várhatóan egy hét múlva kezdődhet el az EMSZ-jelöltek megnevezése.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 03., kedd

Ez a kemény fagy most nagy ívben kikerült minket, de ki bánja?

Az ország keleti és déli részén hűlt le igazán a hőmérséklet keddre virradóan, Székelyföldön az évszakhoz képest nem volt rendkívüli hideg, sőt.

Ez a kemény fagy most nagy ívben kikerült minket, de ki bánja?
Hirdetés
2026. február 03., kedd

Benyújtotta nyugdíjazási kérelmét a bekapcsolt mikrofonnál kínos helyzetbe került bírónő

Az 51 éves Ionela Tudor jelenleg a bukaresti ítélőtábla közigazgatási perekkel foglalkozó osztályát vezeti, illetve az intézmény alelnöki tisztségét is betölti.

Benyújtotta nyugdíjazási kérelmét a bekapcsolt mikrofonnál kínos helyzetbe került bírónő
2026. február 03., kedd

Alsósófalva ad otthont a 34. Hargita Megyei Farsangbúcsúztatónak

Alsósófalva lesz a házigazdája idén a XXXIV. Hargita Megyei Farsangbúcsúztatónak. A rangos megyei rendezvény évről évre a hagyományőrzés, és a közösségi összetartozás ünnepe.

Alsósófalva ad otthont a 34. Hargita Megyei Farsangbúcsúztatónak
2026. február 02., hétfő

Patakba esett és meghalt egy testvérpár Szeben megyében

A Szeben megyei Kürpöd (Chirpăr) település melletti patakba esett és meghalt hétfőn egy testvérpár, egy 6 éves kislány és egy 9 éves fiú.

Patakba esett és meghalt egy testvérpár Szeben megyében
Hirdetés
2026. február 02., hétfő

350 ezer lejnyi büntetést osztottak ki gyorshajtásért egy hét alatt Hargita megyében

Összesen 16 jogosítványt függesztettek fel, ugyanakkor 366 esetben szabtak ki büntetést gyorshajtókra az elmúlt héten – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

350 ezer lejnyi büntetést osztottak ki gyorshajtásért egy hét alatt Hargita megyében
2026. február 02., hétfő

Érkezik a tanszertámogatás a szociális kártyákra

A 2025–2026-os tanévre járó összesen 310,2 millió lej tanszertámogatást töltöttek fel a szociális elektronikus kártyákra – tájékoztatott hétfőn az európai projektekért és beruházásokért felelős minisztérium.

Érkezik a tanszertámogatás a szociális kártyákra
2026. február 02., hétfő

Felmelegedés után újabb lehűlés – ezt tartogatja február első felének időjárása

Országszerte felmelegedés várható a következő napokban, a jövő hét közepétől azonban ismét lehűl az idő; csapadékra a jövő héten lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat február 2. és 15. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Felmelegedés után újabb lehűlés – ezt tartogatja február első felének időjárása
Hirdetés
2026. február 02., hétfő

Fűtési nehézségek az EU-ban: nem mindenkinek jut elég meleg otthon

Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint 2024-ben az Európai Unió lakosságának csaknem egytizede (9,2 százalék) szembesült azzal a problémával, hogy nem tudta a komfortszintjének megfelelőre fűteni az otthonát.

Fűtési nehézségek az EU-ban: nem mindenkinek jut elég meleg otthon
2026. február 02., hétfő

Ez ám a fejlődés! Tizennégy év után ismét iható a csapvíz a bukaresti Henri Coandă nemzetközi repülőtéren

Hétfőtől iható a csapvíz a Henri Coandă nemzetközi repülőtéren – tájékoztatott a Bukaresti Repülőtér-üzemeltető Vállalat.

Ez ám a fejlődés! Tizennégy év után ismét iható a csapvíz a bukaresti Henri Coandă nemzetközi repülőtéren
2026. február 02., hétfő

A következő fagyos éjszakára figyelmeztetnek

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn sárga jelzésű riasztást adott ki rendkívül alacsony hőmérsékletek és fagy miatt. A figyelmeztető előrejelzés kedd reggelig érvényes az ország több mint felében.

A következő fagyos éjszakára figyelmeztetnek
Hirdetés