
Vizsgakörülmények között tartották a próba szintfelmérőt is. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A hétfőn elkezdődött országos próba-képességvizsga szerdán ért véget az anyanyelvből szervezett írásbelivel, előző napokon román nyelvből és matematikából tesztelték az általános iskolai tanulmányaikat záró tanulókat. Igaz, még nem élesben, csak próbából. Maros megyében átlagosan a nyolcadikosok 13 százaléka, Hargita megyében pedig csupán 5 százalékuk hiányzott a szintfelmérőről.
2022. április 07., 09:032022. április 07., 09:03
2022. április 07., 10:522022. április 07., 10:52
Az elmúlt napok a nyolcadikosok tudásfelmérőjéről szóltak a székelyföldi általános iskolákban ugyanúgy, mint az ország többi iskolájában.
A Maros megyei főtanfelügyelő-helyettestől, Illés Ildikótól megtudtuk, a szintfelmérő éppen úgy zajlott, ahogy majd júniusban a képességvizsga zajlik majd.
„A megszokott vizsgakörülmények uralkodtak a próbavizsgán is, kamerák felügyelték a diákokat, akik egyesével és névsor szerint ültek a padokban. Két felügyelő tanár volt minden osztályban és két tanár javítja is majd a beadott dolgozatokat.
– fogalmazott a Székelyhonnak Illés Ildikó. A helyettes főtanfelügyelő hozzátette, az eredmények jövő héten lesznek nyilvánosak, azokat nem lehet megóvni, hiszen nem is kerülnek be automatikusan a naplóba, csak, ha a szülő vagy a gyerek ezt külön kéri. Illés Ildikó szerint az eredményeket a szülőkkel értékelik az osztályfőnökök, valamint a szaktanárok, és
A próba-képességvizsga természetesen nem kötelező, de mindenkinek ajánlott részt venni rajta. Maros megyében összesen 4430 nyolcadikos diákot érintett a vizsga. Hétfőn román irodalom vizsgán 577-en hiányoztak, kedden matematikából 588-an. Szerdán zajlott az anyanyelvi vizsga, Maros megyében összesen 1642 diákot érintett a szerdai vizsga, ebből 78 német anyanyelvű, a többi magyar. Összesen 212-en hiányoztak. Ez azt jelenti, hogy mindhárom teszten a diákok mintegy 13 százaléka nem vett részt.
A Hargita megyei tanfelügyelőségtől megtudtuk, hogy a megyében 3082 nyolcadikos tanulót érintett a vizsga, ebből a hétfői román vizsgán 2913 volt jelen és 169 hiányzott. Kedden a matematika vizsgán 2911 jelent meg, 171 gyerek hiányzott, a szerdai anyanyelvi vizsga pedig 2676 diákot érintett, ebből 2525 jelent meg és 151 gyerek hiányzott. Ez azt jelenti, hogy mindhárom vizsganap a nyolcadikosok valamivel több mint 5 százaléka hiányzott.
A nyolcadikosok alig egyharmada érzi magát felkészültnek
A Mentsük meg a gyermekeket szervezet által végzett közvélemény-kutatásból az derült ki, hogy a nyolcadikosok egyharmada érzi magát felkészültnek a képességfelmérő vizsgára, ugyanakkor az 5-8. és a 9-12. osztályosok 31 százaléka úgy érzi, lemaradt a tananyaggal ebben a tanévben, és 60 százalékuk legalább egy tantárgyból magánórára jár. A tanulók többsége kimerültnek vallotta magát, és úgy érzi, ebben a tanévben több segítségre volt szüksége a tanárai részéről. A megkérdezettek 35 százaléka állítása szerint nehezebben, 21 százalék pedig sokkal nehezebben boldogul a házi feladatokkal ebben a tanévben, mint korábban – a nyolcadikosok 53 százaléka vallotta ezt. A nyolcadikosok mintegy fele közepesen felkészültnek érzi magát az országos képességfelmérő vizsgára, és háromból egy mondta azt, hogy jól felkészült. A gyerekek mintegy 70 százaléka egy-három órát szán a házi feladatokra (átlagban 2,8 órát) naponta. A nyolcadikosok és a lányok több időt töltenek tanulással az iskolaidőn kívül, esetükben az átlag eléri a napi 3 órát. A tanulók mintegy 60 százaléka legalább egy tantárgyból magánórára jár, a magánórával töltött idő átlagban 2,6 órát tesz ki hetente. Az 5-8. osztályosok heti 2,8 órát, a nyolcadikosok pedig átlagban heti 3,5 órát szánnak erre. Az online felmérés februárban készült, 1821 tanuló töltötte ki a kérdőívet.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!