
Fotó: Hegyi Zsuzsanna
A Gyergyói-medencében elsőként Gyergyóditróban létesült Közösségi Asszisztens- és Védőnőközpont. Itt fogadják a kismamákat már a terhesség idején, és itt kísérik figyelemmel a kisbabák fejlődését egyéves korukig.
2020. június 29., 19:372020. június 29., 19:37
A Szent Katalin Egészségház alegységeként Közösségi Asszisztens- és Védőnőközpont létesült Gyergyóditróban. „A környéken elsőként Ditróban olyan központot tudtunk létrehozni, ahol egy védőnő különálló rendelőben tudja fogadni az édesanyákat és a kisbabákat” – ismertette Puskás Elemér gyergyóditrói polgármester.
A Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság hozzájárulásával a ditrói önkormányzat alkalmazta a védőnőt, aki a várandósokat, a gyermekágyas kismamákat, valamint az újszülötteket követi figyelemmel.
„Kapcsolatban állunk a háziorvosokkal, várandóskurzusokat tartunk, ugyanakkor a csecsemőgondozásban, a gyermekágyi ellátásban, a szoptatásnál, illetve a hozzátáplálás terén adódó kérdésekben segítjük az édesanyákat” – mondta el érdeklődésünkre Balázs-Kercső Erzsébet védőnő.
Fotó: Hegyi Zsuzsanna
Az asszisztens- és védőnőközpontnak helyet adó épületrészt a gyergyóremetei tejporgyártól vásárolta meg korábban az önkormányzat.
ugyanakkor egy CTG-gépet – a kismama és a magzat szívhangját monitorizáló korszerű műszert – is vásároltak. A ditrói kismamákon kívül a környező településekről is várják az érintett családokat.
Fotó: Hegyi Zsuzsanna
A településen év elején útjára indították a babakelengye-programot, Szabó Ágnes önkormányzati képviselő kezdeményezésére. Első körben
„Az újszülött nemcsak a család életét gazdagítja, hanem a közösségnek is áldást jelent, így közösségünk jövője el sem képzelhető gyermek nélkül” – ezekkel a gondolatokkal, hagyományteremtő szándékkal indították el a programot, amelynek keretében „köszöntjük a Ditróban születetteket” – mondta a kezdeményező.
Egy csoport fiatal nemrég azzal szórakozott a sepsiszentgyörgyi állomási tónál, hogy éjszaka eloldozta a csónakokat és a vízibicikliket a stégtől, használta azokat, majd sorsukra hagyta őket. A polgármester szerint ennek következményei lesznek.
Építik a hulladékudvarokat Hargita megyében, ám több településen még nem tisztázott, hogy miként lehet szabályosan működtetni ezeket. A természetes személyek később meghatározott mennyiségben adhatnak majd le többféle hulladékot ingyenesen.
A két kézdiszéki világjáró, Fekete István és Zsigmond Lóránt, valamint szászrégeni utazótársaik elérték a Kaukázust. Ma a Gudauri-kilátó környékén éjszakáznak, holnap a grúz-orosz határon, illetve Csecsenföldön kellene minél gyorsabban átvágniuk.
A ghișeul.ro online ügyintéző platform vizuális arculatát másolják és a közlekedési minisztérium nevében hamis SMS-eket küldenek csalók – figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Közel három évig tartó közösségi összefogás és több tízezer támogató szavazat után sem került be a LEGO hivatalos kínálatába a székelykaput megidéző építőszett. Az alkotó nem csüggedt, a teljes tervdokumentációt ingyenesen elérhetővé tette.
Nemcsak a diáknak kell vizsgáznia – olykor értelmetlennek tűnő módon –, hanem a pedagógusoknak is bizonyítaniuk kell. Kedden országszerte megtartották a véglegesítő vizsgát, amelynek sikeres teljesítése nélkül a pedagógus nem maradhat a rendszerben.
Szerdán nulla órától olyan legendás hangjátékokkal tér vissza a Kossuth Rádió, melyeket az elmúlt 16 évben nem hallhattak: ismét lesz déli harangszó és éjfélkor Himnusz – tájékoztatta az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedden az MTI-t.
Nicușor Dan államfő szerint várható volt, hogy nézetkülönbségek lesznek a pártok között a téma kapcsán, mivel a közalkalmazotti bértörvény rendkívül összetett jogszabály.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy egyelőre nem nevez meg miniszterelnök-jelöltet, mert jelenleg nincs olyan politikus, aki mögött parlamenti többség állna.
szóljon hozzá!