
Fotó: Codra Botond/Székely Vágta
A 13. Székely Vágta szombati napján rendezték meg az Óriáspince-tetőn az előfutamokat, melyek nyomán összeállt a vasárnapi középfutamok, illetve döntők mezőnye. A Vágta döntőjében mindhárom székely megye képviselteti magát.
2024. június 23., 11:402024. június 23., 11:40
Szombaton este tartották meg a Góbé Futam, a Kishuszár Vágta és a Székely Vágta előfutamait, amelyeken összesen 32 lovas állt rajthoz. A Székely Vágtán kilenc, a Góbé Futamon tizenhat, míg a Kishuszár Vágta 10-13-éves korosztályában heten mérkőztek meg a továbbjutásért.
A Góbé Futam versenyzői négy különálló előfutamban mérték össze erejüket, a vasárnapi középfutamokra Török Csaba (Zágon), Papp Attila (Kézdivásárhely), Ferencz Csongor Szabolcs (Réty), Dobos Péter (Csíkcsicsó), Márton Eszter (Kecset), Bedő Árpád (Szotyor), Csók Vivien Jácinta (Csíkszenttamás) és Tamás Csaba Istefán (Kilyén) jutott tovább.
Fotó: Codra Botond/Székely Vágta
A Kishuszár Vágta 10-13 éves korosztályában két előfutamot rendeztek, a vasárnapi döntőben Ágoston Anna (Farkaslaka), Elekes Boróka (Csíkcsicsó) és Biró Hanna (Nyárádszereda) szállhat nyeregbe.
Fotó: Codra Botond/Székely Vágta
Utolsóként a Székely Vágta négy döntős helyéért szálltak versenybe a lovasok, a három előfutamot követően a vasárnapi fináléban Bartha Ferenc (Nyárádszereda), Kelemen Sándor Géza (Etéd), György Mátyás Zsolt (Nagyernye) és Tamás Csaba (Sepsiszentgyörgy) küzdhet meg a végső győzelemért.
Fotó: Codra Botond/Székely Vágta
A középfutam és döntő versenyzőinek sorsolására vasárnap délelőtt kerül sor, a versenyeket délután rendezik. A részletes program a rendezvény honlapján böngészhető.
A kulturális minisztérium felvette a szombaton a 79. Cannes-i Filmfesztiválon Arany Pálmával díjazott Fjord című filmet azon stratégiai kulturális projektek listájára, amelyek finanszírozásban részesülnek az Oscar-díjra való jelöléshez.
A háborút nem egy szuperhatalom nyeri meg, hanem a mindenható szeretet, az emberiséget a nyomortól nem a megszámolhatatlan gazdagság, hanem a szeretet kifogyhatatlan ajándéka szabadítja meg – mondta XIV. Leó pápa a vatikáni Szent Péter-bazilikában.
Körülbelül 100 métert zuhant a Bucsecs-hegységben az a két turista, akiket a hegyimentőknek végül sikerült megmenteniük vasárnap.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt vasárnap 5 óra 2 perckor Vrancea megyében.
Heves vita bontakozott ki a gyimesbükki Rákóczi-vár felújítása körül, miután Dan Tanasă AUR-os parlamenti képviselő bírálni kezdte a beruházást, illetve annak állami finanszírozását
A Cristian Mungiu rendezésében készült Fjord című, Norvégiában játszódó filmnek ítélte szombat este az Arany Pálmát a zsűri a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Felemelő és feltöltő az az összetartozás és szeretet, ami csak itt tapasztalható meg – vélik a zarándokok, akiket arról kérdeztünk, miért látogatnak évről évre a Nagy- és Kissomlyó-hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltárhoz pünkösdkor.
Az összmagyarság ünnepe, tízezrek találkozási pontja, „hazatérés” és még sorolhatnánk a csíksomlyói búcsú jelzőit. Újabb fotós összeállításunkban ezúttal a csíksomlyói búcsú arcait mutatjuk, akiken megakadt a fotósaink szeme és lencséje.
A búcsújárás elengedhetetlen kellékei a feszületek, zászlók, egyházi jelképek, amik tájékozódási pontként is szolgálnak a több százezres tömegben. Fotósaink képein mutatjuk az idei búcsú legszembetűnőbbjeit.
Az idei pünkösdszombaton is kegyes, sőt „túl kegyes” volt az időjárás a zarándokhoz, akik tűző napsütésben, nyárias melegben vehettek részt a búcsús szentmisén, Csíksomlyón. Fotókon mutatjuk.
szóljon hozzá!