
Munkában Szélyes Andrea, a kisjátékfilm jelmeztervezője. Az apa szerepében Eperjes Károly látható
Kisfilm készül Sánta Ferenc brassói születésű Kossuth-díjas író Téli virágzás című novellájából. Az önéletrajzi ihletettségű műben Szélyes Ferenc marosvásárhelyi színművész játssza az öreg írót, Szélyes Andrea pedig a jelmezeket tervezte, bizonyos jeleneteket Mikházán forgattak. A nyárra elkészülő rövidfilmből nagyjátékfilm is készülhet.
2017. március 15., 17:002017. március 15., 17:00
A stáb februárban Erdélyben forgatott, többek közt a Maros megyei Vármezőn és Mikházán vett fel jeleneteket, amelyekben Szélyes Ferenc marosvásárhelyi színész alakítja az írót. Az Erdélyben rögzített jelenetek után most a Veszprém megyei Magyarpolányban dolgozik a stáb.
A Téli virágzás című novella Sánta Ferenc Az Isten a szekéren című kötetében jelent meg, és egy múlt század harmincas éveiben élő szegény sorsú székely családról szól. A történet szerint a családfőnek eltörik a lába, lázasan fekszik az ágyban, helyét tízéves gyermeke veszi át, akit a farkasordító télben elküldenek az erdőbe tűzifáért. A gyerek kimegy, közben talál egy fagyás közeli állapotban lévő kismadarat, amelyet a fa helyett hazavisz. Arra számít, hogy ezért verést kap, ezzel szemben a kismadár derűt, jókedvet, igazi emberi melegséget visz a családba.
„A szegénységről, a családi összetartozásról és a hitről szóló történetben Sánta Ferenc író gyermekként és idősként is megjelenik, az öreg írót én játszom. Februárban Mikházán forgattunk, azzal az én részem le is járt, ami a filmezést illeti, viszont valamikor fel kell mondanom a szöveget, ugyanis a történet alatt az én narrációm fut” – mondta Szélyes Ferenc a Vásárhelyi Hírlapnak.
A mintegy félórás kisjátékfilmben a főhős Ferkót az erdélyi Csibész Alapítvány által gondozott tíz éves csíkcsomortáni Pánczél Antal alakítja. Látható még a filmben a szintén csíkcsomortáni ötesztendős Gál Áron és a csíksomlyói hatéves Häfliger Ádám. Őket az alkotók többszöri meghallgatás és megnézés után választották ki. Mindegyikük szerepelt az alapítvány Árvácska együttesének Pásztorjátékában, amely a Mezőségben is látható volt. Az anyát a soproni színház színésznője, Molnár Anikó játssza. Az apát Eperjes Károly alakítja.
A film a Pápa Városi Televízió és a Forrás Film közös alkotása, amelyet várhatóan nyáron mutat be a közmédia. Pataki András, a készülő alkotás producere, a Soproni Petőfi Színház igazgatója azt nyilatkozta: a műből szeretnének majd 80 perces tévéjátékot forgatni, amint forrás nyílik erre. A mostani kisjátékfilm pedig jó alap és tanulmány arra, hogy Sánta Ferenc semmihez sem hasonlítható világát, szívhez szóló gondolatait, üzeneteit megmutassák a nézőknek.
Csütörtökön délelőtt 10 és éjjel 11 óra között elsőfokú, sárga jelzésű meteorológiai riasztás van érvényben légköri instabilitás és jelentős mennyiségű záporok miatt – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A hegyimentők és a határrendészek kimentettek két eltévedt ukrán állampolgárt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak át az ukrán–román határon; egyikük válságos állapotban van.
„Bűzlő” problémáról tettek panaszt a Szemerja negyed lakói a sepsiszentgyörgyi RMDSZ legutóbbi lakossági konzultációján, amely a városjáró program része. Az illetékesek rövid időn belül helyszíneltek és döntöttek.
Országszerte szünetelni fog a tanítás pénteken a pedagógusok napja alkalmából.
A két lakásán végzett házkutatás után őrizetbe vették szerda este az ügyészek Cristian Pomohaci népdalénekest.
A pünkösdi időszakot lezáró úrnapja, az oltáriszentség ünnepe a húsvétot követő hatvanadik, illetve a pünkösdvasárnap utáni tizedik napra esik. Régen szigorú munkaszüneti tilalom kötődött hozzá, például a kapálástól még a reformátusok is ódzkodtak.
Szünetelni fog a vízszolgáltatás csütörtökön Gyergyószentmiklóson, a Bucsin-negyedben a vízhálózaton végzett javítások miatt.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter szerint nem lehet mindenki elégedett az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével, mert a jogszabályjavaslat „nem béremelésekről, hanem méltányosságról szól”.
Lakossági fórumot tartott szerda délután a gyergyószentmiklósi polgármester a Régigyár utca mezei része korszerűsítéséhez szükséges kisajátítási eljárásról. Mint elhangzott: aszfalt kerül az úttestre, amely később az országúthoz fog csatlakozni.
Ausztria, Belgium, Finnország, Franciaország, Magyarország, Olaszország, Lengyelország, Románia és Szlovákia hatékony intézkedéseket tett a túlzott költségvetési hiány korrekciója felé.
szóljon hozzá!