
Fotó: Balázs Katalin
Nem szegi kedvét a szárhegyi embernek, ha kevés káposzta terem a háromszáz éves, vékony héjúból, lecserélni sem akarja a lapos fejeket más magra. Hálát ad a kicsiért is háromnapos fesztivállal.
2018. október 13., 16:102018. október 13., 16:10
2018. október 15., 12:272018. október 15., 12:27
Szárhegyen káposztát nem ültetnek, hangzik a káposztájáról híres gyergyói községben. Vendégmegviccelő kijelentés, ugyanis káposztát valóban nem, palántát viszont annál többet szoktak kijuttatni a cárinába. Az idén, amit a bőséges csapadék élni hagyott, azt ünnepelték meg, hagyományos fesztivállal, énekkel és tánccal a káposztáskertben, vásárral a piactéren.
Ilyenkor a regruták, a székely ruhás nagykorúvá vált fiatalok lesznek a kalákások. Lukács Géza káposztatermelő a gazda, Danguly Ervin polgármester pedig a vásárló. Alkuszik, pénze nincs, kalákásokat hozott, munkájuk fejében, na meg karikóperecért, pálinkáért akar káposztához jutni.
Fotó: Balázs Katalin
A termelő szabódik egy ideig, közben elmondja annak titkát is, mikor érdemes palántálni, mitől különleges a szárhegyi lapos fejű. Amikor a vásár megköttetik, már csak a plébános áldása hiányzik a munka és szórakozás kezdéséhez. Húzza a Cika zenekar, kézről kézre, onnan traktorra kerül a káposzta, majd ropják a táncot a székely ruhások. Aztán a lovakat a falu felé fordítják, mert a valós vásár bent, a községközpontban zajlik főzőversennyel, koncerttel, káposztabállal.
Sanyarú a termés, mondja a Szárhegyi Káposztatermelők Egyesületének elnöke, Lukács Géza. „Amikor már szinte csombolyodtak a fejek, akkora csapadék zúdult le, hogy állt a víz a cárinában. Erre ráadásul kiöntött a patak. Olyan is volt, hogy
Ami megmaradt, annak befülledt a gyökere, tápanyag nélkül maradt földben próbált életben maradni. Csak azokon a részeken lett káposzta, ahol nem a víz győzött.
– mondja a termelő. Ideális esetben harminc tonna is teremhet hektáronként, de a szárhegyi gazdák 15–20 tonnával is elégedettek. Ennek idén 30–40 százaléka lett csupán. Méret tekintetében van mindenféle, de Lukács ezt természetesnek veszi:
Idén nem kell megszámolni, mennyi lesz a jövedelem a káposzta után, még úgy sem, hogy a tavalyhoz képest egy lejjel emelték, és két lej ötven baniért adják kilóját. Így is sorban állnak a vásárlók a piactéren, a szárhegyiek pedig oda vitték a termény javát, hogy igazi vásári, fesztiváli hangulat lehessen. Piacolni sem kell majd a maradékkal, háztól elviszik, nagy tételben pedig alig van, aki ki tudna szolgálni vásárlókat.
Fotó: Balázs Katalin
Az országban elsőként levédett zöldség, a szárhegyi káposzta most még keresettebb, emiatt a hamisítók is nagyobb eséllyel lépnek akcióba. A községben a káposztatermelők közössége arra fordít nagy gondot, hogy ne kerüljön be másféle mag a cárinába, ezért tavasszal ingyen vetőmagot adtak a helybéli termelőknek. A környékbeli piacokon is követik, ki kiáltja ki a kovásznait szárhegyinek, és igyekeznek minimálisra csökkenteni a vásárlók becsapását.
A kevés termés ellenére érdemes szárhegyit tervezni elsózásra. A cárinában még maradtak fejek, jövő héten is tart még a híres, neves káposzta vágása.
Az idei, tizenkettedik káposztafesztivál különlegessége, hogy nemcsak a cárinában és a standokon, a sportcsarnokban is láthattunk káposztát – fényképeken. Szintén e székely konyhában nélkülözhetetlen alapanyagról készült kiadvány, amelyben története, tartósítása és elkészítése egyaránt szerepel. Ezzel is népszerűsíteni akarják a közösség értékeit, illetve itt is hangsúlyozni a község választott jelmondatát: Szárhegy szép.
Fotó: Balázs Katalin
Megtalálták élve szerdán kora délután azt az ötéves kisfiút, aki hétfő délután tűnt el a Szeben megyei Oltalsósebes településről. A kiskorú eltűnését a fiú apja jelentette a rendőrségnek.
Februárhoz képest márciusban 381 lejjel (6,9 százalékkal) 5938 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9902 lej volt, 630 lejjel (6,8 százalékkal) nagyobb, mint az előző hónapban.
Egy 22 éves fiatalember és egy 20 éves lány meghalt, további két fiatal pedig megsérült egy balesetben, amely szerdára virradóra történt Vrancea megyében.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács nem képes ellátni a feladatát, így bárki következmények nélkül támadhatja a magyarságot is, hiszen nem kell büntetéstől tartania – állítja a Székely Figyelő Alapítvány vezetője, Árus Zsolt.
A képviselőházban szerdán elfogadott törvénytervezet szerint nőnek a társadalmi együttélés szabályainak, valamint a közrendnek és a köznyugalomnak a megsértése esetén kiszabható bírságok.
Volodimir Zelenszkijt szerdán fogadta a Cotroceni-palotában Nicușor Dan román államfő és Karol Nawrocki lengyel elnök.
Magyarországot mától egy liberális kormány vezeti, a „leköszönő nemzeti kormány” pedig elkészítette a leltárt – mondta Orbán Viktor korábbi miniszterelnök, a Fidesz elnöke szerdán a Facebook-oldalára feltöltött videóban.
A román gazdaság jelenleg recesszióban van a fogyasztás visszaesése és a piaci tevékenység lassulása miatt, de egy súlyosabb válság jelei nem mutatkoznak – jelentette ki szerdán az Agerpresnek Adrian Negrescu gazdasági elemző.
Kelemen Hunor szerint a 10 százalékot megahaladó éves infláció elsősorban a közel-keleti háború következménye, nem a kormány intézkedései idézték elő.
A villamos energia (+54,18 százalék), a lakbér (+43,78), a gázolaj (+32,68), a benzin (+22,42) és a kávé (+21,76) drágult meg a leginkább idén áprilisban a tavalyi negyedik hónaphoz képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet.
szóljon hozzá!