Hirdetés
Hirdetés

Városnapok helyett csak városnap lesz Gyergyószentmiklóson

Több ezren fordultak meg évről évre a disznótoros fesztiválon. Idén elmarad •  Fotó: Hegyi Zsuzsanna

Több ezren fordultak meg évről évre a disznótoros fesztiválon. Idén elmarad

Fotó: Hegyi Zsuzsanna

Elmarad a hagyományos disznótoros fesztivál, nem visz idén ajándékot a gyerekeknek a város Mikulása. A gyergyószentmiklósi Szent Miklós Napok 2023-ban egynaposra zsugorodik.

Gergely Imre

2023. november 21., 17:212023. november 21., 17:21

A kormány megszorító intézkedéseivel indokolja Csergő Tibor, Gyergyószentmiklós polgármestere azt, hogy ebben az évben csak egyetlen nap lesz Gyergyószentmiklós városünnepe. Amint a témában tartott keddi sajtótájékoztatóján elhangzott,

a települések hagyományos ünnepeinek megszervezését nem tiltja az október 27-én megjelent 90-es számú kormányrendelet, de ezt úgy értelmezik, hogy csak a hivatalosan a város ünnepnapjaként nyilvántartott december 6-án sorra kerülő eseményekre lehet közpénzt fordítani.

Így az 1600 gyergyószentmiklósi gyermeknek ebben az évben nem visz a város Mikulása ajándékcsomagot, és más események mellett nem kerül sor Kárpát-medencei Disznótoros Fesztiválra sem, amelynek december 2-án lett volna a 13. kiadása, és amelyen évről évre több ezren vettek részt.

Hirdetés

A polgármester közlése szerint tovább bonyolítja a helyzetet, hogy

megint nincs vezetője a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központnak, annak az önkormányzat alárendeltségébe tartozó intézménynek, amelynek feladata a városi kulturális rendezvények szervezése.

Ugyanis a nyáron meghatározott időre kinevezett Benedek Tibor Magor mandátuma lejárt, és senki nem jelentkezett a többször is meghirdetett versenyvizsgára.

Fórika Krisztina, a városháza kulturális ügyekkel foglalkozó munkatársa mondta el a sajtótájékoztatón, hogy az idei városnap december 6-ra szorítkozik.

Megtartják ugyan a dísztanácsülést, de idén nem hívják meg a testvérvárosok küldöttségeit, amelyek pedig más években rendszeres résztvevői voltak a városünnepnek.

Lesznek más események is ezen a napon, de a program nem végleges még, ugyanis a több naposra tervezett eseménysort most át kell alakítaniuk,

Csergő Tibor mindemellett megkérdőjelezi, hogy

érdemes-e fenntartani a létszámhiánnyal küszködő, csupán három alkalmazottal működő Gyergyószentmiklósi Művelődési Központot, vagy sem. Erről a novemberi tanácsülésen várhatóan döntést hoznak.

A városközpont ünnepi kivilágítása idén nem tartalmaz új elemeket, a korábbi években használt fényeket fogják használni.

Sor kerül ugyan hagyományos adventi gyertyagyújtásokra, de ehhez támogatók, szervezetek, önkéntesek segítségére lesz szükség, közpénzt nem fordítanak ezekre.

A városi szabadtéri szilveszteri mulatság sem marad el, de ennek várhatóan új helyszínt kell keresni. Csergő Tibor polgármester ugyanis nincs meggyőződve arról, hogy a Művelődési Ház előtti parkoló mellett zajló munkálatok befejeződnek addig és hogy a tér alkalmas lenne arra, hogy egy ilyen eseménynek helyet adhasson.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 12., hétfő

Böjte Csaba hirdet igét a keresztény zenefesztiválon Marosvásárhelyen

Negyedik alkalommal szervezik meg a Nincs más név újévi keresztény zenefesztivált Marosvásárhelyen január 17-én 17 órától a Kultúrpalota nagytermében.

Böjte Csaba hirdet igét a keresztény zenefesztiválon Marosvásárhelyen
Hirdetés
2026. január 11., vasárnap

Holtan találtak egy fiatalembert egy vendéglő padlásterében

Holtan találtak vasárnap egy 18 éves földrai (Feldru) fiút egy besztercei vendéglő padlásterében – tájékoztatott a Beszterce-Naszód megyei rendőrség.

Holtan találtak egy fiatalembert egy vendéglő padlásterében
2026. január 11., vasárnap

Négy székelyföldi városban vetítik premier előtt a Magyar mennyegző című filmet

Négy székelyföldi városban lesz premier előtti vetítése a Káel Csaba filmügyi kormánybiztos által rendezett Magyar mennyegző című filmnek, amelyet kalotaszegi és más erdélyi helyszíneken is forgattak.

Négy székelyföldi városban vetítik premier előtt a Magyar mennyegző című filmet
2026. január 11., vasárnap

Egy hét alatt 313 SIS-jelzés hatálya alatt álló személyt azonosítottak a rendőrök az ország területén

A január 1. és 8. közötti héten a SIRENE irodák közötti információcserének köszönhetően 453 olyan személyt azonosítottak Európában, akik figyelmeztető jelzéssel szerepeltek a Schengeni Információs Rendszerben (SIS), közülük 313-at Románia területén.

Egy hét alatt 313 SIS-jelzés hatálya alatt álló személyt azonosítottak a rendőrök az ország területén
Hirdetés
2026. január 11., vasárnap

Megszólalt a kormány a megemelt adók ügyében

A kormány vasárnap egy sor pontosítást közölt az ingatlanokra (épületek, telkek) és járművekre megszabott adók és illetékek emeléséről szóló döntéssel kapcsolatban.

Megszólalt a kormány a megemelt adók ügyében
2026. január 11., vasárnap

A legtragikusabb balesetek helyszínén ellenőriztek a rendőrök

A Maros és Hargita megyéket is átszelő 15-ös országúton átfogó megelőző rendőrségi akció zajlott vasárnap. Az akció célja a közúti biztonság növelése és a közlekedési balesetek fő kiváltó okainak megelőzése volt.

A legtragikusabb balesetek helyszínén ellenőriztek a rendőrök
2026. január 11., vasárnap

Közel 550 sofőr jogosítvány nélkül kezdi a hetet

Közel 550 sofőr gépkocsivezetői jogosítványát vonták be szombaton a rendőrök, ezek közül 129-et gyorshajtás, 58-at alkohol hatása alatti vezetés miatt – közölte vasárnap az Országos Rendőr-főkapitányság (IGPR).

Közel 550 sofőr jogosítvány nélkül kezdi a hetet
Hirdetés
2026. január 11., vasárnap

Rekordszámú, 121 bajbajutotton segítettek a hegyimentők egy nap alatt

Az elmúlt 24 órában 121 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 123 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott szombaton a Salvamont.

Rekordszámú, 121 bajbajutotton segítettek a hegyimentők egy nap alatt
2026. január 11., vasárnap

Halálos is lehet az utcán éjszakázni a rendkívüli hidegben

Értesítsék a helyi rendőrséget vagy az éjjeli menedékhelyet, ha hajléktalan embereket észlelnek az utcán – hívja fel a marosvásárhelyiek figyelmét a polgármesteri hivatal, tekintettel a következő napok rendkívül alacsony hőmérsékletére.

Halálos is lehet az utcán éjszakázni a rendkívüli hidegben
2026. január 11., vasárnap

Rohamosan emelkednek az állami költségvetési intézmények tartozásai

A központi költségvetési intézmények tartozása tavaly novemberben 28,05 százalékkal 859,4 millió lejre nőtt az októberi 671,1 millió lejről – derül ki a pénzügyminisztérium szombaton közzétett adataiból.

Rohamosan emelkednek az állami költségvetési intézmények tartozásai
Hirdetés