
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen előre láthatóan novemberben szervezik meg az általános, őszi nagytakarítást, lomtalanítást, de pontos időpont a kezdésre még nincs.
2022. szeptember 21., 21:092022. szeptember 21., 21:09
A fagypont közeli hőmérsékleteknek köszönhetően egyre gyorsabban hullatják a fák a leveleiket és egyre nagyobb kupacokban gyűl mindez össze a magánházak udvarán, de a közterületen is. Tavaly október 15-én kezdték meg az általános őszi nagytakarítás, amelynek során a megbízott cég alkalmazottai felseperték az utcákat, járdákat, összeszedték a közterületen levő szemetet és elszállították a tömbházakból, magánházakból kitett hulladékot is.
A marosvásárhelyi városháza sajtószóvivője, Borsos Csaba érdeklődésünkre elmondta, hogy idén is lesz őszi nagytakarítás, de ennek pontos kezdési időpontja még nincs leszögezve.
Addig tisztázni kell, hogy ezt melyik céggel tudják elvégeztetni. Ugyanis október 11-től a városban és a környező településeken egy új köztisztasági vállalat fog szolgáltatni.
A megyei tanács által létrehozott Ecolect felel a megyeszintű hulladékgazdálkodásért és az általa megszervezett versenytárgyaláson a kolozsvári Brantner cég nyerte meg a 2-es övezetet, ahova Marosvásárhely és a környező települések tartoznak. Az új szolgáltató megkezdi október 11-én a szemétszolgáltatást, de a szerződésben nem szerepel az általános nagytakarítás is. Így, mint Borsos Csaba elmondta, jelenleg keresik a megoldást, hogy melyik cég tudja majd a nagytakarítás is bevállalni. De nemcsak ez az egyetlen megoldásra váró kérdés, hiszen
Tavalyig a városlakók évente 50 lejt fizettek, amelyet a tavaszi és őszi nagytakarításra költött a marosvásárhelyi városháza. Idén ezt az illetéket eltörölték.
Tovább gyűrűzik a vita Adrian Veștea miniszterelnök-jelölése körül. Miközben a PNL egyik európai parlamenti képviselője a politikus kizárását követeli, az AUR előre hozott választásokat sürget, az RMDSZ pedig még mérlegeli álláspontját.
Adrian Veștea szerint miniszterelnökké jelölése nem a PNL megosztását szolgálja, hanem lehetőséget ad arra, hogy a liberálisok folytassák a reformokat és bizonyítsák: készek felelősséget vállalni Románia stabilitásáért.
A legtöbb közúti baleset vasárnap történik, a kritikus időszak pedig 13 óra és 17 óra közé esik – hívja fel a figyelmet a rendőrség. Vasárnap a Maros megyei közlekedési rendőrök közúti ellenőrzést és balesetmegelőzési tevékenységet tartanak.
Rendkívüli egyeztetésre hívja össze a PSD vezető testületeit Mihai Fifor, miután Nicușor Dan államfő Adrian Veșteát bízta meg kormányalakítással. A szociáldemokraták szerint a döntés előtt nem egyeztettek velük.
Erős szélre és zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Adrian Veștea miniszterelnök-jelölése újabb politikai vitát váltott ki. Ilie Bolojan szerint a lépés a PNL megosztására irányul, míg az USR képviselője azt kifogásolja, hogy Nicușor Dan államfő nem egyeztetett előzetesen az új jelölt személyéről.
Eugen Tomac visszaadta kormányalakítási megbízását, ezért Nicușor Dan államfő vasárnap Adrian Veșteát kérte fel új kormány létrehozására. Az elnök szerint a politikai válságból végül csak egy pártok által támogatott politikai megoldás vezethet ki.
Tisztában voltam azzal, hogy egy szürreális filmre vettem jegyet, amikor úgy döntöttem, hogy megnézem az A24 új horrorfilmjét, a Hátsó szobákat.
Vasárnap nyújtja be a parlamentnek Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök a szakértői kormány névsorát és programját. A tervek szerint a kabinet 18 tagból állna: 15 miniszter és három miniszterelnök-helyettes kapna helyet benne.
Országszerte 59 személyt őrizetbe vettek, 96-ot hatósági felügyelet alá, nyolcat pedig előzetes letartóztatásba helyeztek június 8. és 12. között az úgynevezett Jupiter művelet keretében.
szóljon hozzá!