
Pont olyanok lesznek az elektronikus kártyák, mint az étkezési vagy ajándékutalványok. Készpénzre nem válthatók. Képünk illusztráció
Fotó: Páva Adorján
Bár június elsején hivatalosan megkezdődött a Támogatás Romániának kormányzati program által biztosított szociális utalványok kibocsátása, a gyakorlatban még a kártyák nyomtatása zajlik, amelyre majd a segély érkezni fog. Mintegy két és fél millió kedvezményezettnek kell kinyomtatni a kártyákat, amelyeket a Román Postán keresztül kapnak meg az érintettek június közepéig, végéig – tudtuk meg Csép Éva Andrea képviselőtől.
2022. június 11., 12:212022. június 11., 12:21
2022. június 11., 12:232022. június 11., 12:23
A kéthavonta nyújtandó, egyenként 250 lej értékű támogatásra a nélkülözésben élő és a szegénység kockázatának kitett személyek jogosultak.

A Román Posta pénteken elkezdte kézbesíteni azokat az elektronikus kártyákat, amelyekre a 250 lejes szociális segélyt utalják majd. A kártyákat június 20-ától kezdik feltölteni, miután a kézbesítési szakasz lejárt.
A támogatások kártyára érkeznek majd, kéthavonta egyszer töltik fel, négy alkalommal (június-júliusra, augusztus-szeptemberre, október-novemberre, december-januárra).
Folyamatban a nyomtatás
A sokak által várt utalványok még nem kerültek az érintettekhez, azok nyomtatása jelenleg is zajlik – mondta a Székelyhon megkeresésére Csép Éva Andrea, a parlament munkaügyi és szociális védelmi bizottságának alelnöke.
„Jelenleg is zajlik a kártyák nyomtatása, ha figyelembe vesszük, hogy két és fél millió kártyáról van szó, ami nem kis dolog. Egy részük már ki van nyomtatva, a többi folyamatban van.
Ha egy hónap múlva sem kapta meg valaki, és biztosra tudja, hogy jogosult a támogatásra, akkor kérdezzen rá a postánál, mert ott utána tudnak nézni, hogy hol az ő kártyája” – magyarázta a Maros megyei képviselő. Hozzátette, hogy fontos még, hogy aki a polgármesteri hivataloknál kell kérvényezze ezt a segélyt, az mindenképpen tegye meg, ha eddig még nem tette meg.
Székelyföldön Sodexo-utalványokat kapnak
Amint már cikkeztünk róla, egyrészt az 1500 lej alatti nyugdíjasok esnek a támogatottak körébe (mintegy 1,7 millió ilyen nyugdíjas van), 585 ezer fogyatékkal élő személy, akinek a jövedelme nem éri el az 1500 lejt, 150-200 ezer olyan személy, a családi pótlékból, szociális segélyből élő állástalan, illetve hajléktalanok – őket automatikusan azonosítja a rendszer.
Ők kell kérvényezzék a polgármesteri hivatalnál, hogy szeretnék ezt a segélyt, bebizonyítva azt, hogy az egy főre eső jövedelem nem haladja meg az előírt összeget.
A kártyák elkészítésére az Edenred, a Sodexo és az UpRomania kapott megbízást, Csép Éva Andreától azt is megtudtuk, hogy Maros, Hargita és Kovászna megyékben Sodexo kártyákat kapnak majd.
„A kártyán lévő utalványokat kizárólag élelmiszerre és meleg ételre lehet elkölteni, nem lehet róla készpénzt levenni, nem érdemes bankautomatába dugdosni, ahogy más sem küldhet rá pénz” – mutatott rá a képviselő. A kártyákat az Európai Alapok Minisztériuma tölti fel, az ütemterv szerint június 20-24. között kerül a kártyákra az első 250 lej – ha addig megkapják az érintettek.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
szóljon hozzá!