
Pont olyanok lesznek az elektronikus kártyák, mint az étkezési vagy ajándékutalványok. Készpénzre nem válthatók. Képünk illusztráció
Fotó: Páva Adorján
Bár június elsején hivatalosan megkezdődött a Támogatás Romániának kormányzati program által biztosított szociális utalványok kibocsátása, a gyakorlatban még a kártyák nyomtatása zajlik, amelyre majd a segély érkezni fog. Mintegy két és fél millió kedvezményezettnek kell kinyomtatni a kártyákat, amelyeket a Román Postán keresztül kapnak meg az érintettek június közepéig, végéig – tudtuk meg Csép Éva Andrea képviselőtől.
2022. június 11., 12:212022. június 11., 12:21
2022. június 11., 12:232022. június 11., 12:23
A kéthavonta nyújtandó, egyenként 250 lej értékű támogatásra a nélkülözésben élő és a szegénység kockázatának kitett személyek jogosultak.

A Román Posta pénteken elkezdte kézbesíteni azokat az elektronikus kártyákat, amelyekre a 250 lejes szociális segélyt utalják majd. A kártyákat június 20-ától kezdik feltölteni, miután a kézbesítési szakasz lejárt.
A támogatások kártyára érkeznek majd, kéthavonta egyszer töltik fel, négy alkalommal (június-júliusra, augusztus-szeptemberre, október-novemberre, december-januárra).
Folyamatban a nyomtatás
A sokak által várt utalványok még nem kerültek az érintettekhez, azok nyomtatása jelenleg is zajlik – mondta a Székelyhon megkeresésére Csép Éva Andrea, a parlament munkaügyi és szociális védelmi bizottságának alelnöke.
„Jelenleg is zajlik a kártyák nyomtatása, ha figyelembe vesszük, hogy két és fél millió kártyáról van szó, ami nem kis dolog. Egy részük már ki van nyomtatva, a többi folyamatban van.
Ha egy hónap múlva sem kapta meg valaki, és biztosra tudja, hogy jogosult a támogatásra, akkor kérdezzen rá a postánál, mert ott utána tudnak nézni, hogy hol az ő kártyája” – magyarázta a Maros megyei képviselő. Hozzátette, hogy fontos még, hogy aki a polgármesteri hivataloknál kell kérvényezze ezt a segélyt, az mindenképpen tegye meg, ha eddig még nem tette meg.
Székelyföldön Sodexo-utalványokat kapnak
Amint már cikkeztünk róla, egyrészt az 1500 lej alatti nyugdíjasok esnek a támogatottak körébe (mintegy 1,7 millió ilyen nyugdíjas van), 585 ezer fogyatékkal élő személy, akinek a jövedelme nem éri el az 1500 lejt, 150-200 ezer olyan személy, a családi pótlékból, szociális segélyből élő állástalan, illetve hajléktalanok – őket automatikusan azonosítja a rendszer.
Ők kell kérvényezzék a polgármesteri hivatalnál, hogy szeretnék ezt a segélyt, bebizonyítva azt, hogy az egy főre eső jövedelem nem haladja meg az előírt összeget.
A kártyák elkészítésére az Edenred, a Sodexo és az UpRomania kapott megbízást, Csép Éva Andreától azt is megtudtuk, hogy Maros, Hargita és Kovászna megyékben Sodexo kártyákat kapnak majd.
„A kártyán lévő utalványokat kizárólag élelmiszerre és meleg ételre lehet elkölteni, nem lehet róla készpénzt levenni, nem érdemes bankautomatába dugdosni, ahogy más sem küldhet rá pénz” – mutatott rá a képviselő. A kártyákat az Európai Alapok Minisztériuma tölti fel, az ütemterv szerint június 20-24. között kerül a kártyákra az első 250 lej – ha addig megkapják az érintettek.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
szóljon hozzá!