Hirdetés
Hirdetés

Várják mindazokat, akik szavaznának a magyarországi választásokon

Illusztráció •  Fotó: Kristó Róbert

Illusztráció

Fotó: Kristó Róbert

A jövő évben országgyűlési választások lesznek Magyarországon, amelyen a magyar állampolgársággal rendelkező erdélyiek is szavazhatnak. Ahhoz azonban, hogy szavazati jogukkal élhessenek, szükséges regisztrálniuk választói névjegyzékbe.

Bakó Zoltán

2017. október 24., 13:432017. október 24., 13:43

Az RMDSZ marosvásárhelyi szervezetének ügyvezető alelnöke, Kali István elmondta, hogy a Maros megyeik számára a megyei szervezetnél az Eurotrans Alapítvány nyújt segítséget a regisztrálni óhajtóknak, a marosvásárhelyi Dózsa György utca 9. szám alatti Hangya-épület első emeletén.

Mivel ez a voksolási forma szokatlan az erdélyi magyar közösség számára, az Eurotrans Alapítvány segítséget nyújt a szavazással kapcsolatos tudnivalók ismertetésében. A célja jövő év márciusáig tartó országos regisztrációs kampánynak, hogy mindenki, aki élni szeretne szavazati jogával, az előírásoknak megfelelően tehesse ezt meg, és ne ütközzön formai hibába

Hirdetés

– fejtette ki korábban Nagy Zoltán Levente, az Eurotrans Alapítvány elnöke. A regisztrációval, a magyar állampolgárság megszerzésével, illetve a voksolással kapcsolatos tudnivalókról a regisztracio.ro címen tájékozódhatnak az érdeklődők.

A marosvásárhelyi EMNT Demokrácia Központ vezetője, Kirsch Attila és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) Maros megyei igazgatója, Brassai Hunor bejelentette, továbbra is várják azok jelentkezését, akik részt kívánnak venni a magyarországi választásokon, és eddig nem regisztráltatták magukat a választói névjegyzékbe.

Ehhez az EMNT által működtetett Demokrácia Központok munkatársai segítséget nyújtanak (Marosvásárhelyen a Klastrom utca 10. szám alatt) azoknak, akik korábban már regisztráltak, de személyes adataik (lakcím, név stb.) változtak, fel kell hogy frissítsék adataikat. Van egy másik kategória is, azoké, akik nem emlékeznek vagy nem biztosak abban, hogy az eskütételt követően regisztráltak-e. Ők újra megtehetik azt, s ezzel adataik felülíródnak.

A tisztségviselők elmondták, az EMNT a magyar kormány partnereként végzi honosítási munkáját, s az eltelt hat évben összesen 243 458 személynek segítettek a szükséges iratok összeállításában, amely a világszerte magyar állampolgárságot kérelmezők 28,64 százaléka. 2014-ben a huszonegy EMNT Demokrácia Központ 85 ezer személyt regisztrált, majd 62 ezer levélszavazatot gyűjtöttek be és juttattak el az illetékes hatóságokhoz, ami a teljes erdélyi szavazatszám 57 százaléka. A 2016-os népszavazás során 38 757 levélszavazatot gyűjtöttek be, amely 45,07 százaléka a világszerte a különböző magyar külképviseleteken összegyűlt levélszavazatoknak. Mint tájékoztattak, bármilyen – az állampolgárságot, az anyakönyvezést, az útlevélkérelmet és a regisztrációt – érintő kérdésben bátran fordulhatnak az EMNT munkatársaihoz további tájékoztatásért az érdeklődők, ugyanakkor mindenki figyelmébe ajánlották a valasztas.info oldalt, melyen keresztül online is elvégezhető a regisztráció.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 20., szerda

Két ember is úgy sérült meg súlyosan, hogy maga után húzta az elszabadult ló

Egy férfi sérült meg súlyosan szerdán Szeben megyében, miután egy szekérrel egy oszlopnak ütközött, majd a ló az úton vonszolta. Egy nappal korábban egy fiatal állapotos nőt rángatott magával a ló, aki szintén súlyosan megsérült.

Két ember is úgy sérült meg súlyosan, hogy maga után húzta az elszabadult ló
Hirdetés
2026. május 20., szerda

Folytatódik a nagyméretű, textil és veszélyes hulladékok gyűjtési kampánya Marosvásárhelyen!

Május 1. és 31. között lehetőséget biztosítunk arra, hogy egyszerűen megszabaduljanak azoktól a tárgyaktól, amelyeket már nem használnak, és nem helyezhetők el a hagyományos hulladékgyűjtőkben.

Folytatódik a nagyméretű, textil és veszélyes hulladékok gyűjtési kampánya Marosvásárhelyen!
2026. május 20., szerda

Magyar Péter: hosszabb tűzszünetre és tartós békére van szükség Ukrajnában

Mielőbbi hosszabb tűzszünet és tartós béke szükségeségét hangsúlyozta az orosz–ukrán háborúban Magyar Péter miniszterelnök szerdán Varsóban, Donald Tusk lengyel kormányfővel közös sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva.

Magyar Péter: hosszabb tűzszünetre és tartós békére van szükség Ukrajnában
2026. május 20., szerda

A román parlamenti képviselőket is hazaengedik magyar pünkösdre

A képviselőház hétfőn, a nyugati keresztény pünkösd második napján nem tart üléseket.

A román parlamenti képviselőket is hazaengedik magyar pünkösdre
Hirdetés
2026. május 20., szerda

Orbán Anita: megkezdődtek a magyar–ukrán szakértői egyeztetések

Szerdán online formában elkezdődtek a magyar-ukrán szakértői egyeztetések, ami fontos lépés a kapcsolatok újraépítésében – közölte Orbán Anita külügyminiszter szerdai Facebook-bejegyzésében.

Orbán Anita: megkezdődtek a magyar–ukrán szakértői egyeztetések
2026. május 20., szerda

Országos szintfelmérők: kartoték adat csupán vagy valóban hasznos visszajelzés a diák számára?

Eddig főleg azt nézték a második, negyedik és hatodik osztályosok szintfelmérő tesztjein, hogy tudja-e a gyerek a tananyagot. Idéntől azt is vizsgálnák, tudja-e használni azt a való életben. Az osztálytermi valóság azonban ennél jóval árnyaltabb.

Országos szintfelmérők: kartoték adat csupán vagy valóban hasznos visszajelzés a diák számára?
2026. május 20., szerda

Kormányalakítás: azokkal is egyeztet az államfő, akik első körben kimaradtak

Nicușor Dan államfő csütörtökre a Cotroceni-palotába hívta egyeztetésre az ország gazdasági és politikai helyzetéről az Egységben Romániáért parlamenti frakció, a BÉKE – Románia az első parlamenti frakció és a függetlenek képviselőit.

Kormányalakítás: azokkal is egyeztet az államfő, akik első körben kimaradtak
Hirdetés
2026. május 20., szerda

PSD-RMDSZ? Sehogy sem jön ki a parlamenti matek az AUR nélkül

Kelemen Hunor szövetségi elnök kedd este ismét leszögezte, hogy az RMDSZ nem venne részt egy kisebbségi kormányban a Szociáldemokrata Párt (PSD) oldalán.

PSD-RMDSZ? Sehogy sem jön ki a parlamenti matek az AUR nélkül
2026. május 20., szerda

Kelemen Hunor a kormányalakításról: jelenleg szinte lehetetlen stabil többséget létrehozni

A kormánytöbbség kialakításához a pártoknak előbb-utóbb rugalmasabbá kell tenniük az álláspontjukat, mert a cotroceni-i konzultációk első fordulója után nem körvonalazódott megoldás – jelentette ki kedd este az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor.

Kelemen Hunor a kormányalakításról: jelenleg szinte lehetetlen stabil többséget létrehozni
2026. május 19., kedd

Már nem penészes falak közt tárolják a liszteszsákokat – javuló élelmiszer-biztonság

Tíz éve még gyakori probléma volt, hogy penészes falak közt, rossz raklapokon tárolták az alapanyagokat, de ma ez már nem jellemző – a szakhatóság vezetője szerint folyamatosan javulnak a körülmények a Hargita megyei élelmiszeripari egységekben.

Már nem penészes falak közt tárolják a liszteszsákokat – javuló élelmiszer-biztonság
Hirdetés