
A gazdák a decemberi ünnepek előtt megkaphatják az elszámolási összegeket is. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Az eredeti tervekkel ellentétben a hegyvidéki támogatás előlegét ugyan nem kapták meg a gazdák a mezőgazdasági támogatások előlegeinek a kifizetési időszakában, de még így is közel kilencvenmillió euró folyt be a jogosultak számláira a három székelyföldi megyében. Időközben elkezdődött az elszámolási összegek kifizetése is.
2021. december 06., 12:002021. december 06., 12:00
2021. december 06., 12:012021. december 06., 12:01
Összesen mintegy 86 millió eurónyi összeget kaptak a Hargita, Maros és Kovászna megyei gazdák a mezőgazdasági támogatáselőlegek nemrég lezárult kifizetési időszakában. Az előlegek összértéke lényegesen nagyobb lett volna, ha a hegyvidéki támogatások előlegeit is folyósították volna a gazdáknak, de ez nem történt meg – tudtuk meg Haschi Andrástól, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetőjétől.
„Ebben az összegben nincs benne a hegyvidéki támogatás előlege, ami eredetileg úgy volt, hogy benne lesz. Ezért a támogatáselőlegek összege jelentősen kisebb, hiszen a hegyvidéki támogatás közel száz eurót jelent hektáronként” – fogalmazott az APIA megyei kirendeltségének a vezetője.
Ennek az összegnek a juh- és kecsketartásra folyósított támogatás előlege is a részét képezi.
Hargita megyében 24 408 gazda kapott támogatáselőleget, ez az összes igénylő 98,06 százalékát jelenti. Maros megyében 21 439 (96 százalék) jogosultnak folyósították a juttatások előlegét, Kovászna megyében pedig 11 460 (98 százalék) gazdának.
Időközben elkezdődött az agrártámogatások elszámolási összegeinek a kifizetése is, így sokat nem kell már várjanak a jogosultak arra, hogy a juttatások teljes értéke megjelenjen a bankszámláikon. „Csütörtökön elkezdtük az elszámolások kifizetését, gyakorlatilag
– tájékoztatott Haschi András. Kérdésünkre elmondta ugyanakkor azt is, hogy ez nagyjából kéthetes folyamat lesz, tehát
Egyébként az APIA országszerte valamivel több mint 745 ezer gazdának folyósította a mezőgazdasági támogatások előlegét, ez az összes igénylőnek a 96,72 százalékát jelenti. A jogosultak összesen 1,26 milliárd eurónyi összeget kaptak, amihez még hozzájön a juh- és kecsketartásra folyósított támogatáselőlegek 45,2 millió eurós értéke.
A túlórát és a munkaszüneti napon végzett munkát a teljesítést követő 60 naptári napon belül kiadott szabadidővel kell kompenzálni, bizonyos feltételek mellett azonban bérpótlék is jár érte.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök tudomásul vette Demeter András István lemondását a kulturális miniszteri tisztségről – közölte hétfői sajtótájékoztatóján a kormányszóvivő.
A kulturális miniszter benyújtotta lemondását hétfőn, miután nyilvánosságra került egy hangfelvétel, amelyen trágár hangnemben beszél a Chișinăui Rádió megvásárlásáról.
Lemondásra szólította fel hétfőn Kelemen Hunor a kulturális minisztert, miután nyilvánosságra került egy hangfelvétel, amelyen Demeter András István trágár hangnemben beszél a Chișinăui Rádió megvásárlásáról.
Felháborító jelenetet örökített meg egy névtelen felhasználó a csíksomlyói nyeregben a pünkösdi búcsút követően.
Az Európai Unióban áprilisban márciushoz képest 7,9 százalékkal nőtt a gázolaj és 2,4 százalékkal a benzin ára – derül ki az Eurostat hétfőn közzétett adataiból.
A pünkösdi időszak sem tartott vissza néhány sofőrt attól, hogy ittasan üljenek autóba, közülük ketten baleseteztek is – derül ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság hétfői összesítéséből.
A Hargita megyei csendőrséghez május 22-25. között 26 lakossági bejelentés érkezett lakott területek közelében megjelent medvékről.
Öt személy sérült meg, közülük kettőt kórházba kellett szállítani, miután tizenegy ember verekedett vasárnap este Előpatakon – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Öt nap alatt hétszer jelent meg Farcádon a medve, amely ez idő alatt több kaptárt rongált meg a településen lévő méhészetnél, ráadásul a lakókat is félelemben tartotta. Végül vasárnap este kilőtték a fiatal egyedet.
szóljon hozzá!