
Az útkereszteződésben a biciklis nem gyalogos
Fotó: Haáz Vince
Már javában aszfaltozzák Marosvásárhelyen a Dózsa György úton kialakított kerékpársávot, amely egyike lesz azon ritka bicikliutaknak a városban, amelyet használni is lehet. A biciklisávnak azonban vannak „buktatói”, sőt az autók már most ráparkolnak, a lakók ráhelyezik a szemetes kukákat. Gál Sándorral, a Marosszéki Közösségi Alapítvány vezetőjével beszélgettünk a hamarosan átadásra kerülő kerékpársávról.
2024. szeptember 06., 19:012024. szeptember 06., 19:01
Marosvásárhely legforgalmasabb sugárútján alakítják ki mindkét irányba a nyolc kilométeres kerékpársávot, jelenleg még zajlanak a munkálatok, a koptatóréteget viszik fel a Dózs György úti kerékpársávra. Ez egy régi projekt, amelyet 2016-ban kezdtek el, és egy része újra is volt tervezve.
Volt egy folyamatos egyeztetés a Marosszéki Közösségi Alapítvánnyal is, hiszen szerveztek nyilvános vitákat, ahol az alapítvány szakemberei is hozzászóltak a projekthez – tudtuk meg Gál Sándortól, a szervezet elnökétől.
– hívta fel a figyelmet Gál Sándor.
Gál Sándor, a Marosszéki Közösségi Alapítvány vezetője
Fotó: Haáz Vince
Továbbá jelezték azt is a kivitelezőnek, hogy az útkereszteződésekben vannak útpadkák, amelyek nincsenek szintbe hozva az aszfalttal. Mint elmondta, van egy normatíva az építkezésben, azaz két és fél centi van megengedve, de ha nem mountain bike-kal közlekedik valaki, akkor elég zavaró lehet ez.
Zavaró a biciklisávra kihelyezett szemét
Fotó: Haáz Vince
Ugyanakkor a parkoló autóknak a kérdése is problémaként merül fel. Már most látható, amíg építkezési fázisban van a bicikliút, hogy
Erre találni kell valamilyen megoldást majd az átadás után. Akár cölöpökkel vagy büntetésekkel meg kell gátolni azt, hogy az autók ráparkoljanak a bicikliútra.
Fotó: Haáz Vince
Az is zavaró, hogy a hét bizonyos napjain az utca lakói kitolják a szemetes kukákat a járdára, ahogy eddig megszokták, és sok esetben a kerékpársávra helyezik. Erre is találni kell egy alternatív megoldást.
„Romániában általában az volt a gyakorlat, és ez egy elég rossz gyakorlat, hogy csak az átjáró van megjelölve az útkereszteződésekben. Ebben az esetben a biciklis minden kicsi útkereszteződésnél gyakorlatilag gyalogossá válik, le kellene szállnia a bicikliről, és áttolnia azt.
Attól függ, hogy milyen táblák lesznek kitéve, de ez nagyban megkönnyíti a biciklis haladást, mert kerékpárral át lehet haladni ezeken az útkereszteződéseken. A terv szerint úgy van, hogy fel lesz festve minden kicsi útkereszteződésben a biciklisáv is” – fejtette ki Gál Sándor, aki szerint az említett problémák nagy része mind orvosolható.
Lassan elhagyja térségünket a hétvégi lehűlést okozó mediterrán ciklon, hétfőig azonban még marad a csapadékos időjárás: az ország nagy részén eső, a hegyvidéken pedig havazás várható. Ezt követően javulásnak indul az időjárás.
Krisztus, a béke királya, ma is azt kiáltja keresztjéről: tegyétek le a fegyvert, emlékezzetek, hogy testvérek vagytok – mondta XIV. Leó pápa a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi misén, amellyel megnyitotta a húsvéti nagyhetet.
Jelentős mennyiségű csapadék várható, a hegyekben pedig több centiméternyi hó fog esni, ugyanakkor több folyó is megáradhat a hétfőn délutánig érvényes riasztás szerint – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Hét ember sérült meg egy közlekedési balesetben szombaton késő este a Kolozs megyei Aranyosegerbegyen (Viișoara).
Beregszászon, Ungváron és Csíkszeredában vennék át legtöbben a szavazási levélcsomagjukat, a három külképviseleten több mint 27 ezren vennék át a levélszavazáshoz szükséges dokumentumokat – derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap sárga jelzésű riasztást adott ki jelentős mennyiségű csapadék, a hegyekben pedig havazás miatt, amely hétfő reggelig az ország közel felét – Hargita és Kovászna megyét is – érinti.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek (KCSSKE) 36. alkalommal is sikerült megszervezni a Csoma-napokat Kovásznán. Az idei tematika a magyarság szimbólumai voltak.
Nem nehéz elrontani egy regény nagyvászonra adaptálását, Andy Weir zseniális sci-fijével viszont nem ez történt. A meglehetősen könyvhű filmváltozat 2026 eddigi legjobb blockbustere lett. Kritika.
Vasárnaptól Románia áttér a nyári időszámításra, hajnali 3 órakor 4 órára kell átállítani az óramutatókat. Ez nem befolyásolja a vasúti menetrendet.
Március 29-én vasárnap kezdődik a nyári időszámítás: az órákat hivatalosan hajnali háromkor négy órára állítják át, így március utolsó vasárnapja a maga 23 órájával az év legrövidebb napja lesz.
szóljon hozzá!