Hirdetés
Hirdetés

Van még tennivalójuk az online szolgáltatások terén a székelyföldi önkormányzatoknak

Érdemes kihasználni a digitális világ előnyeit. Az önkormányzatok nyitottak erre •  Fotó: Gábos Albin

Érdemes kihasználni a digitális világ előnyeit. Az önkormányzatok nyitottak erre

Fotó: Gábos Albin

A mai kor elvárásainak igyekeznek megfelelni a székelyföldi városok, azonban más-más szinten tartanak a digitalizáció, az online ügyintézés terén. Néhány városban már teljesen megújult honlap és számos online szolgáltatás áll a városlakók rendelkezésére, így közelebb kerülnek ahhoz, hogy „okos” városként jellemezzék magukat. Más önkormányzatoknál azonban még javában dolgoznak a városházi szolgáltatások korszerűsítésén.

Barabás Hajnal

2022. május 07., 12:222022. május 07., 12:22

2022. május 07., 12:232022. május 07., 12:23

„A csíkszeredai városháza jobban is állhatna az online szolgáltatások terén, mandátumunk kezdetén (2020-ban) még gombos telefonok és elavult asztali számítógépek voltak a hivatalban. Azóta kiemelt prioritásként kezeljük ezt a kérdést” – válaszolta érdeklődésünkre Korodi Attila csíkszeredai polgármester.

Hirdetés

Az elmúlt időszakban elkezdték kicserélni és bővíteni a digitális eszközparkot, az új eszközök beszerzése még tart, azonban a városházi alkalmazottak rendelkezésére áll már okostelefon, és a hordozható számítógép is már egyre inkább alapfelszereltség. Ez volt az alaplépés, amelyet a szükséges szoftverek beszerzése követte, hiszen ezek nélkül nem lehetséges hatékony digitális ügyintézés. Az önkormányzat így az elmúlt másfél évben a belső ügyintézési folyamatok könnyítése, gyorsítása érdekében olyan speciális szoftvereket is vásárolt, mint például könyvelési és személyzeti programokat, vagyonnyilvántartó programot, illetve iktató és dokumentumkezelési programot. 2019-ben vezették be az online időpontfoglalási rendszert a városháza honlapján, a www.szereda.ro oldalon keresztül, amely azóta megkönnyíti a személyi nyilvántartó osztályhoz való bejelentkezést a lakók számára.

Az okos város témájához kapcsolódik még többek között az okos jelzőlámpák felszerelése, illetve az is, hogy a városlakók és a turisták számára 2021 óta ingyenes internet-hozzáférést biztosítanak hot-spotokon keresztül a város központjában a Wifi4EU programnak köszönhetően.

Megtudtuk azt is, hogy elkészült a városháza új honlapja, jelenleg az utolsó simításokat végzik, most folyik a tartalommal való feltöltés, és május végére várható az elindítása. „Ez egy teljesen modern technológiát alkalmazó, dinamikus weboldal lesz, amely két fázisban valósul meg. Az elektronikus ügyfélkaput a második fázisban integráljuk, és azután számos online szolgáltatást érhetnek el a városlakók” – osztotta meg Korodi.

Éljenek a lehetőséggel

A marosvásárhelyi lakók ma már sok városházi szolgáltatáshoz hozzáférnek online, vagy elektronikus úton. A polgármesteri hivatal ugyanakkor az utóbbi időszakban több lépést tett, hogy a szolgáltatásainak minőségét javítsa. Mint Rigmányi Esztertől, a marosvásárhelyi városháza sajtószóvivőjétől megtudtuk, tavaly például átszervezéssel megalakult a Marosvásárhelyi Helyi Pénzügyi Igazgatóság új székhellyel, ahol már online időpontfoglalás is lehetséges. „Ezen kívül az önkormányzat beüzemelte azt a felületet, amely révén a pénzügyi igazgatóság által kínált valamennyi szolgáltatás teljes mértékben elérhető online: például a befizetések és a nyomtatványok benyújtása, vagy kikérése” – magyarázta a szóvivő. A városháza továbbá a tömegközlekedés digitalizációjára is törekszik, egy pályázat révén  korszerű jegyértékesítési rendszert vezetnek be, és digitális technológiákat fognak alkalmazni a tömegközlekedési vállalat valamennyi szolgáltatásában. „Emellett

Idézet
jelenleg zajlik a Smart City stratégia meghatározása, amely a digitalizálás irányába tereli a városvezetést és a várost

– fogalmazott Rigmányi.

Élni kell a lehetőséggel. A koronavírus-járvány ráerősített az online világ hasznára •  Fotó: Gábos Albin Galéria

Élni kell a lehetőséggel. A koronavírus-járvány ráerősített az online világ hasznára

Fotó: Gábos Albin

A marosvásárhelyi városháza honlapján egyébként külön menügombja van az online szolgáltatásoknak, és ez folyamatosan bővül. „A hivatal honlapja közel tízéves, és az önkormányzat szeretné felújítani, igazodva a lakosok igényeihez. Erre az évre már belefoglaltuk a költségvetésbe az újítást megelőző eljárások költségeit” – tette hozzá. A téma kapcsán még kiemelte, hogy a következő időszak kihívása, hogy a lakók megismerjék és használják az online ügyintézés lehetőségét, hiszen hiába a teljes mértékű digitalizálás, ha a polgárok továbbra is a személyes ügyintézést részesítik előnyben.

Gyergyóban is haladnak a korral

„A gyergyószentmiklósi városházán is igyekszünk haladni a korral, és digitalizálni az önkormányzati munkafolyamatot. A korábbi években több próbálkozásunk volt, például egy hibabejelentő applikációt működtettünk rövid ideig, a Facebook közösségi oldalon pedig úgynevezett chat-robot igyekezett válaszolni a kérdésekre, azonban ez sem volt túlságosan hosszú életű” – osztotta meg a városháza illetékese. Tőle tudjuk, hogy a város honlapja 2019-ben újult meg, amelyet tovább fejlesztenek majd, néhány menüpontot az elkövetkező időszakban töltenek fel tartalommal. „A cél az, hogy a város honlapja átláthatóbb, kezelhetőbb legyen, ugyanakkor az ügyfélszolgálatot is igyekszünk minél inkább digitalizálni. Ennek első lépése az online időpontfoglalás lehetőségének a megteremtése, amely már működik, használják is az ügyfelek. Ez az lehetőség egyelőre csak a lakossági nyilvántartó esetében működik, a későbbiekben viszont a polgármesteri és alpolgármesteri fogadóórákra is hasonlóképpen lehet majd időpontot foglalni.

Sepsiszentgyörgyön is fejlesztenek

Sepsiszentgyörgy önkormányzatának honlapja 2020-ban teljes átalakuláson ment keresztül, megújult dizájn és felhasználóbarát felület fogadja az ide látogatókat. „Részletes, naprakész információkat, online űrlapokat, aktuális híreket töltünk fel napi szinten, a beépített kereső segítségével pedig bárki könnyedén megtalálja a keresett információkat. Ugyanakkor

Idézet
a holnapon keresztül több hasznos alkalmazást a felhasználók rendelkezésére bocsátottunk. Például Sepsiszentgyörgy interaktív térképét, ahol az utcanevek, ház- és tömbházszámok vagy akár az intézmények nevei alapján is lehet használni a keresőt.

Ugyanakkor itt elérhető a várost és az elmúlt tíz évben a városban megvalósult beruházásokat, illetve jövőbeni terveket bemutató, online forgatható beszámoló is. Továbbá létrehoztunk egy kulturális eseménynaptárt, a városban sorra kerülő színházi előadásokról, kiállításokról és egyéb kulturális eseményekről” – sorolta Fábián Gellért, a sepsiszentgyörgyi városháza munkatársa. 

„A fő hangsúlyt a honlapunk továbbfejlesztésére fektetjük, amely során olyan új, modern funkciókat szeretnénk integrálni, amelyek még inkább megkönnyítik a bürokratikus eljárásokat a polgárok számára” – fogalmazott. „Az új felületen lehetőség lesz majd különböző iratok online kitöltésére és leadására, valamint a helyi adók és illetékek direkt módon történő kifizetésére” – magyarázta Fábián.

Székelyudvarhelyen Alfréd állandóan elérhető

Székelyudvarhelyen mintegy öt éve kezdődött hangsúlyosan a digitalizáció – válaszolta a témában feltett kérdésünkre Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi városháza sajtófelelőse. Mint magyarázta, az adóosztály számos szolgáltatása elérhető online formában, a cégeknek külön felület működik az ügyintézésre. Ugyanakkor évek óta foglalható sorszám a városházi honlapon keresztül a különböző irodákba, az adók, illetékek, bírságok és a parkolás díj is fizethető online.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A különböző kérések szintén benyújthatók digitálisan a városházának. „Ugyanakkor

online kollégánk, Alfréd, állandó kapcsolatot jelent a lakókkal, bármikor kérdezhetnek tőle a különféle ügyekkel kapcsolatban, és értesítéseket is tud küldeni.

Integrált számítógépes rendszert használunk, hogy a lehető legjobban csökkenteni tudjuk az ügyfelek irodák közötti küldözgetését” – fogalmazott a szóvivő. Hozzátette, emellett élő, üzenetekre is válaszoló Facebook-oldalakat működtetnek.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
Hirdetés
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat

Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat
2026. június 23., kedd

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd

Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd
Hirdetés