Hirdetés
Hirdetés

Van igény a mozira Csíkszeredában – újabb négy alkalommal vetítik a Kincsemet

A fesztivál szervezői a legkisebbekre is gondoltak •  Fotó: Kelemen Kinga/Filmszereda

A fesztivál szervezői a legkisebbekre is gondoltak

Fotó: Kelemen Kinga/Filmszereda

Több mint hatezren váltottak jegyet a szeptember 21. és október 1. között a Filmszereda – Székelyföldi Mozgókép Fesztivál valamelyik filmjére, hat alkotás vetítésénél pedig teljesen megtelt a rendezvény helyszínéül szolgáló csíkszeredai moziterem – számolt be szervezőként Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere az eseményről. Bejelentette: a nagy érdeklődésre való tekintettel még négyszer fogják vetíteni a Kincsem című magyar filmet a Csíki Moziban.

Tamás Attila

2017. október 03., 16:232017. október 03., 16:23

A fesztivál 11 napja alatt – nem számítva az utófesztivál vetítéseit –

6114-en váltottak jegyet valamelyik filmre, ebből 1045 gyerek intézményes keretek között érkezett a Legendárium rajzfilmjeinek vetítéseire, az eladott jegyekből pedig 80 035 lej jött be

Hirdetés

– számolt be Ráduly. Az esemény két legnépszerűbb filmjének az Anyám és más futóbolondok a családból és a Testről és lélekről bizonyult a közönség szavazatai alapján – hangzott el az eseményt kiértékelő keddi sajtótájékoztatón.

•  Fotó: Kelemen Kinga/Filmszereda Galéria

Fotó: Kelemen Kinga/Filmszereda

Filmek diákoknak

„A folytatást illetően, mivel tavaly indult el az intézményes mozi és zene kulturális nevelés Csíkszeredában, megerősítenénk ennek a filmes részét azzal, hogy több filmet is levetítenének a diákoknak a Filmszereda programjából. Várhatóan a fesztivál két legnépszerűbb filmje kerülne be az iskolásoknak vetítendő filmek közé, figyelembe véve a korhatárbesorolást” – vázolta az elképzeléseket Csíkszereda polgármestere. Mint mondta,

megfogalmazódott az igény mind a szervezők, mind a közönség részéről, hogy újabb kiadása is legyen a fesztiválnak, ugyanakkor a rendszeres mozizásnak is teret adnának Csíkszeredában.

Tervezik a folytatást

„A visszajelzéseket illetően több városból is jöttek mozizni Csíkszeredába, olyan sepsiszentgyörgyi is eljött, aki saját bevallása szerint »otthon« nem jár moziba, de Laczikó Enikő államtitkár, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának (DRI) vezetője is jelezte, hogy támogatnák a Filmszereda következő kiadását, amelynek az időpontja még nincs leszögezve.

Idézet
A folytatást – több tényezőt is figyelembe véve – júniusban vagy szeptemberben szerveznénk, ugyanakkor több alkotót és filmes szakembert is meghívnánk az eseményre, mivel most csak a De ce eu? című film egyik társproducerét sikerült meghívni a filmes alkotók közül”

– részletezte a fesztivál ötletgazdája.

•  Fotó: Kelemen Kinga/Filmszereda Galéria

Fotó: Kelemen Kinga/Filmszereda

Idézet
Úgy gondolom, hogy a hideg időjárás ellenére a fesztiváludvar egy tetszetős hely volt, ahol találkozhattak az emberek, igaz az érdeklődés az időjárás miatt a vártnál alacsonyabb volt a szabadtéri programokon, de enélkül a fesztiváludvar nélkül nem lett volna olyan, amilyen

– vallotta be Ráduly. A most felmerülő hibákat a következő kiadásra korrigálnák, amit akkor szerveznének, amikor a többi kulturális intézménynek nincs éppen programja, de az is szempont, hogy a célközönség (diákok, családok) is Csíkszeredában legyen, emellett arra is figyelnének, hogy ne egy időbe essen a Filmtettfeszt rendezvénnyel. „Nyolc napot meg lehetett most tölteni minőségi filmvetítésekkel, ennek ellenére még nem döntöttük el, hogy a következő kiadás hány naposra szervezzük” – fejtette ki.

Több vetítésen is megtelt a moziterem •  Fotó: Kelemen Kinga/Filmszereda Galéria

Több vetítésen is megtelt a moziterem

Fotó: Kelemen Kinga/Filmszereda

A mozizás igénye

Mint beszámolt, a fesztivál népszerűsége ott is látszik, hogy az

Anyám és más futóbolondok a családból című film vetítése annak ellenére volt telt házas, hogy előtte a Duna Televízió is műsorra tűzte.

A visszajelzések alapján sokan magukénak érezték a rendezvényt, és egyértelműen van igény a folytatásra. Hat telt házas vetítés volt a Filmszeredán a délutáni, esti, illetve a késő esti filmek közül: ezek közül az egyik a Legendárium rajzfilmjének a vetítése, de

megtelt a moziterem a Brazilok, Testről és Lélekről, Anyám és más futóbolondok a családból, Ernelláék Farkaséknál, Fehér isten és Liza a rókatündér vetítésein is, nem beszélve a két zárónapról, amikor a Kincsem című magyar megaprodukció iránti érdeklődés töltötte meg a termet.

„Ebből is látszik, hogy az otthoni filmnézés és a mozizás teljesen más dimenzióban mozognak” – érvelt. Ráduly előrelépésként értékelte, hogy a filmfesztiválra elektronikusan lehetett jegyet váltani, mivel mindenki leellenőrizhette a jegyvétel előtt, hogy van-e még hely az általa megnézni kívánt filmre. A fesztivál ötletgazdája azt is kiemelte, hogy szerinte több más kulturális intézmény is bevezethetné az online jegyrendszert.

•  Fotó: Kelemen Kinga/Filmszereda Galéria

Fotó: Kelemen Kinga/Filmszereda

Kincsem, még négyszer
Mivel a Kincsem mindkét vetítése telt házas volt, ezért várólista alakult ki, amelyre 231-en iratkoztak fel, hogy még megnéznék a filmet, ezért szerdán és csütörtökön újravetítik. Négy vetítést terveznek a két nap alatt, 18.30-tól és 21 órától, amelyre kaphatók már a jegyek a bilete.ro oldalon – számolt be Csíkszereda polgármestere.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 04., kedd

Meleg ebéd a gyermekeknek sok Hargita megyei községben

Számos településen már várják a finanszírozás első részletét abban a programban, amely házfelújításokra és a község adminisztratív kapacitásának növelésére nyújt támogatást. Sok helyen melegebéd-programot is indítanak a pályázati finanszírozásból.

Meleg ebéd a gyermekeknek sok Hargita megyei községben
Hirdetés
2026. augusztus 04., kedd

Nagyobb mozgásteret kapnának az állami intézmények a fel nem használt költségvetési pénzek felhasználásában

A szenátus kedden elfogadta a SAFE-program végrehajtásáról szóló sürgősségi kormányrendelet kiegészítéséről szóló törvénytervezetet.

Nagyobb mozgásteret kapnának az állami intézmények a fel nem használt költségvetési pénzek felhasználásában
2026. augusztus 04., kedd

Tánczos Barna szerint legkésőbb szeptember első hetében megalakulhat az új kormány

Tánczos Barna ügyvivő miniszterelnök-helyettes szerint jelenleg egyetlen kormányalakítási forgatókönyv sem zárható ki, mivel a legfontosabb cél, hogy Romániának mielőbb teljes jogkörű kormánya legyen.

Tánczos Barna szerint legkésőbb szeptember első hetében megalakulhat az új kormány
2026. augusztus 04., kedd

Óvóhelyre küldték Tulcea megye északi részének lakóit

Ro-Alert figyelmeztetést adott ki kedden délután a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) Tulcea megye északi részének lakói számára, miután fennállt a légtérből lezuhanó tárgyak becsapódásának veszélye.

Óvóhelyre küldték Tulcea megye északi részének lakóit
Hirdetés
2026. augusztus 04., kedd

Uszályok elsüllyesztésével emelnék a vízszintet a csernavodai erőműnél – videóval

Folytatódnak az Öreg-Duna-ágnál a csernavodai atomerőmű áramtermelésének folyamatosságát biztosító vízelterelési munkálatok – közölte kedden a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR) szóvivője.

Uszályok elsüllyesztésével emelnék a vízszintet a csernavodai erőműnél – videóval
2026. augusztus 04., kedd

Még nem kell elzárni a csapokat, de már életbe lépett az első aszálykorlátozás Hargita megyében

A kánikula miatt Hargita megyében csupán a Nagy-Homoród folyón korlátozták a vízfogyasztást egy gazdasági szereplőnek. Az aszály idejére kidolgozott korlátozási terv intézkedése egyelőre nem érinti a lakossági fogyasztókat.

Még nem kell elzárni a csapokat, de már életbe lépett az első aszálykorlátozás Hargita megyében
2026. augusztus 04., kedd

Kihirdette a gázolaj jövedéki adójának csökkentéséről rendelkező törvényt az elnök

Nicușor Dan kedden bejelentette, hogy kihirdette a kőolajpiaci válsághelyzet kihirdetéséről, valamint a lakásvásárláskor alkalmazott kedvezményes áfakulcs határidejének meghosszabbításáról szóló törvényeket.

Kihirdette a gázolaj jövedéki adójának csökkentéséről rendelkező törvényt az elnök
Hirdetés
2026. augusztus 04., kedd

Bolojan szerint nem várhatók problémák az üzemanyag-ellátásban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy nem várhatók problémák a lakosság, a mezőgazdaság és a fuvarozók üzemanyag-ellátásában.

Bolojan szerint nem várhatók problémák az üzemanyag-ellátásban
2026. augusztus 04., kedd

Néhány banira vagyunk a 11 lejes dízeltől

Tovább emelkedtek kedden is az üzemanyagárak, a dízel litere már csak néhány banira van a 11 lejtől a Lukoil-töltőállomásokon.

Néhány banira vagyunk a 11 lejes dízeltől
2026. augusztus 04., kedd

Fokozódik a kánikula: első és másodfokú hőségriasztásokat adtak ki a székelyföldi megyékre

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kedden újabb vörös, narancssárga és sárga riasztásokat adott ki az egész országra kiterjedő rendkívüli hőség miatt. Máramarosban, a Bánságban és a Körösvidéken vörös a hőségriasztás.

Fokozódik a kánikula: első és másodfokú hőségriasztásokat adtak ki a székelyföldi megyékre
Hirdetés