Hirdetés
Hirdetés

Van esély arra, hogy tíz nap alatt megoldódjon a szemételszállítás ügye

Az elmúlt években többször maradt napokig a kukákban az összegyűlt háztartási hulladék •  Fotó: Haáz Vince

Az elmúlt években többször maradt napokig a kukákban az összegyűlt háztartási hulladék

Fotó: Haáz Vince

Rendkívüli tanácsülésen próbáltak megoldást találni a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők a hulladék-összegyűjtés és -elszállítás kérdésére. Három határozattervezetet fogadtak el, többek között lehetővé tették, hogy előzetes meghirdetés nélkül ítéljék oda a szolgáltatást. A szakigazgatóság vezetője szerint ezzel a megoldással tíz nap alatt lehet új, ideiglenes szolgáltatója a városnak.

Simon Virág

2020. június 10., 09:062020. június 10., 09:06

Marosvásárhely június 15-én hulladékszolgáltató nélkül marad, mivel a Salubriservvel lejár a szerződés, és a megyei hulladékgazdálkodást összehangoló ADI Ecolectnek még nem sikerült a marosi megyeszékhely és környéke számára megfelelő szolgáltatót kiválasztani. Így ideiglenesen, legalább egy évig a városnak új szolgáltatót kell találnia.

A rendkívüli ülésen 14 tanácsos vett részt, az RMDSZ-es képviselők majdnem mind jelen voltak. A Szabad Emberek Pártjának (POL) tanácsosai bojkottálták a rendkívüli tanácsülést, mert szerintük a Maros megyei önkormányzat és a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal hibája, hogy június 15-én szolgáltató nélkül marad a város, és az utcákon maradhat a háztartási hulladék. A POL három önkormányzati képviselője szerint a rendkívüli tanácsülésen beterjesztett határozattervezetek rögtönzött megoldásokat jelentenek, és nem kizárt, hogy törvénybe ütköznek.

Hirdetés

Három határozattervezet volt napirenden, valamennyi a hulladékkérdés megoldására vonatkozott.

Mint a tervezetek összeállítója, Florian Moldovan, a városháza közterület-rendezési igazgatóságának vezetője a Székelyhon érdeklődésére elmondta, két tervezet szól arról, hogy milyen módon választják ki az ideiglenes szolgáltatót.

Az egyik tervezet szerint előzetes meghirdetés nélkül választják ki a szolgáltatót, tárgyalásra hívva azokat a szolgáltatókat, akik jelenleg is a megyében dolgoznak. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy tíz napon belül új szolgáltatója legyen a városnak.

A második tervezet szerint közbeszerzést hirdetnek, azon választják ki az ideiglenes szolgáltatót. Ez a két eljárás kiegészíti egymást, hiszen az egyik lehetőséget ad, hogy gyorsan új szolgáltatót kapjon a város, és a hulladék ne maradjon az utcán, a másik pedig lehetőséget biztosít, hogy a legjobb áron dolgozó szolgáltatót választhassa ki a város.

A harmadik tervezet a költségvetés kiigazításáról szólt, mert bele kell foglalni a város költségvetésébe azt az összeget, amelyet az új szolgáltatónak kell fizetni. Eddig nem került be a város költségvetésébe a magán- és jogi személyek által, egyenesen az eddigi szolgáltatónak, a Salubriservnek fizetett szemétösszegyűjtési és elszállítási díj.

Elégedetlenek a tűzoltó módszerrel

A döntéseket megelőző felszólalások során Csiki Zsolt RMDSZ-es frakcióvezető kifejtette: szerinte nem jó, hogy a városháza utolsó percre hagyta a hulladékbegyűjtését kérdésének megoldását. Úgy vélte, a szolgáltatás gyorsított eljárással való odaítélése csak  áthidaló megoldás. „Az RMDSZ meg akarja oldani ezt a helyzetet, hiszen ez a város egyik legfontosabb szolgáltatása, de elégedetlen ezzel a tűzoltó módszerrel”. 

A jelenlevő tanácsosok – mérlegelvén a helyzet súlyát – végül elfogadták mindhárom tervezetet, szabad utat adva a marosvásárhelyi városházának, hogy céget keressen, amely biztosítja a hulladékszolgáltatást.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Székelyföldi talaj nyerte a Magyar Talajtani Társaság közönségszavazását

Közösségi összefogás eredményeképpen nyert a bálványosi talajminta a Magyar Talajtani Társaság által meghirdetett Az év talaja közönségszavazásán. A talajszelvényt Kiss Mercedesz-Boglárka geológus-kutató nevezte be a versenybe.

Székelyföldi talaj nyerte a Magyar Talajtani Társaság közönségszavazását
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Ismét medve támadt egy turistára a Transzfogarasi úton

Medve harapott meg egy német turistát kedden délután az Argeș megyei Arefu község hegyvidéki térségében, a a Transzfogarasi úton található Dracula kemping közelében.

Ismét medve támadt egy turistára a Transzfogarasi úton
2026. június 16., kedd

Visszahívják a boltokból a romániai Lidl által forgalmazott egyik nedves macskaeledelt

Megelőző intézkedésként és az állatok egészségének védelméért visszahívják a boltokból a Lidl Románia által forgalmazott egyik nedves macskaeledelt.

Visszahívják a boltokból a romániai Lidl által forgalmazott egyik nedves macskaeledelt
2026. június 16., kedd

400 ezer lejt sikkaszthatott el az USR pénzügyi felelőse

Bíróság elé állítottak az ügyészek egy nőt, akit azzal vádolnak, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) pénzügyi felelőseként több mint 400 ezer lejt sikkasztott el a párt számláiról.

400 ezer lejt sikkaszthatott el az USR pénzügyi felelőse
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Kelemen Hunor szerint a korábbi koalíció pártjainak vissza kell ülniük a tárgyalóasztalhoz

A korábbi koalíció pártjainak vissza kell ülniük a tárgyalóasztalhoz – írta a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) keddi üléséről beszámoló Facebook-bejegyzésében az RMDSZ elnöke.

Kelemen Hunor szerint a korábbi koalíció pártjainak vissza kell ülniük a tárgyalóasztalhoz
2026. június 16., kedd

Ha vannak is problémák az új iskolabútorzattal, sokkal jobbak mint a régi „hátgerincferdüléses” darabok

Mintegy 29 ezer eszköz és bútorzat érkezett a csíkszeredai tanintézetekbe az elmúlt másfél évben. Ez volt a város legnagyobb oktatásfejlesztési programja, amelyet európai uniós támogatásból valósítottak meg. Az eredményeket pannókon is bemutatják.

Ha vannak is problémák az új iskolabútorzattal, sokkal jobbak mint a régi „hátgerincferdüléses” darabok
2026. június 16., kedd

Csoma Botond: Ilie Bolojan már nem lehet miniszterelnök

Az álláspontok rugalmasabbá válására számít az RMDSZ, de a jelenlegi politikai helyzetben „Ilie Bolojan már nem lehet miniszterelnök” – jelentette ki a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) keddi ülése után Csoma Botond.

Csoma Botond: Ilie Bolojan már nem lehet miniszterelnök
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Kilőtték a svájci turistára támadó medvét

Kilőttek azt a medvét, amelyik megtámadott hétfőn egy svájci turistát a Transzfogarasi úton.

Kilőtték a svájci turistára támadó medvét
2026. június 16., kedd

Döntött az RMDSZ: nem vesznek részt Veștea kormányában

A RMDSZ úgy döntött, hogy nem vesz részt Adrian Veștea esetleges kormányában - jelentette be Csoma Botond szóvivő, a szövetség képviselőházi frakcióvezetője.

Döntött az RMDSZ: nem vesznek részt Veștea kormányában
2026. június 16., kedd

Barti Tihamér nyilvánosságra hozta az ellene szóló vádiratot

Nyilvánosságra hozta az ellene készült vádiratot Barti Tihamér, aki kedden részletesen beszélt az ellene zajló büntetőeljárásról. A politikus ügyét tárgyaló alapfokú eljárás még nem indult el. Arra számít, hogy az eljárás hosszú évekig elhúzódhat.

Barti Tihamér nyilvánosságra hozta az ellene szóló vádiratot
Hirdetés