
Az elmúlt években többször maradt napokig a kukákban az összegyűlt háztartási hulladék
Fotó: Haáz Vince
Rendkívüli tanácsülésen próbáltak megoldást találni a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők a hulladék-összegyűjtés és -elszállítás kérdésére. Három határozattervezetet fogadtak el, többek között lehetővé tették, hogy előzetes meghirdetés nélkül ítéljék oda a szolgáltatást. A szakigazgatóság vezetője szerint ezzel a megoldással tíz nap alatt lehet új, ideiglenes szolgáltatója a városnak.
2020. június 10., 09:062020. június 10., 09:06
Marosvásárhely június 15-én hulladékszolgáltató nélkül marad, mivel a Salubriservvel lejár a szerződés, és a megyei hulladékgazdálkodást összehangoló ADI Ecolectnek még nem sikerült a marosi megyeszékhely és környéke számára megfelelő szolgáltatót kiválasztani. Így ideiglenesen, legalább egy évig a városnak új szolgáltatót kell találnia.
A rendkívüli ülésen 14 tanácsos vett részt, az RMDSZ-es képviselők majdnem mind jelen voltak. A Szabad Emberek Pártjának (POL) tanácsosai bojkottálták a rendkívüli tanácsülést, mert szerintük a Maros megyei önkormányzat és a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal hibája, hogy június 15-én szolgáltató nélkül marad a város, és az utcákon maradhat a háztartási hulladék. A POL három önkormányzati képviselője szerint a rendkívüli tanácsülésen beterjesztett határozattervezetek rögtönzött megoldásokat jelentenek, és nem kizárt, hogy törvénybe ütköznek.
Mint a tervezetek összeállítója, Florian Moldovan, a városháza közterület-rendezési igazgatóságának vezetője a Székelyhon érdeklődésére elmondta, két tervezet szól arról, hogy milyen módon választják ki az ideiglenes szolgáltatót.
Az egyik tervezet szerint előzetes meghirdetés nélkül választják ki a szolgáltatót, tárgyalásra hívva azokat a szolgáltatókat, akik jelenleg is a megyében dolgoznak. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy tíz napon belül új szolgáltatója legyen a városnak.
A második tervezet szerint közbeszerzést hirdetnek, azon választják ki az ideiglenes szolgáltatót. Ez a két eljárás kiegészíti egymást, hiszen az egyik lehetőséget ad, hogy gyorsan új szolgáltatót kapjon a város, és a hulladék ne maradjon az utcán, a másik pedig lehetőséget biztosít, hogy a legjobb áron dolgozó szolgáltatót választhassa ki a város.
A harmadik tervezet a költségvetés kiigazításáról szólt, mert bele kell foglalni a város költségvetésébe azt az összeget, amelyet az új szolgáltatónak kell fizetni. Eddig nem került be a város költségvetésébe a magán- és jogi személyek által, egyenesen az eddigi szolgáltatónak, a Salubriservnek fizetett szemétösszegyűjtési és elszállítási díj.
A döntéseket megelőző felszólalások során Csiki Zsolt RMDSZ-es frakcióvezető kifejtette: szerinte nem jó, hogy a városháza utolsó percre hagyta a hulladékbegyűjtését kérdésének megoldását. Úgy vélte, a szolgáltatás gyorsított eljárással való odaítélése csak áthidaló megoldás. „Az RMDSZ meg akarja oldani ezt a helyzetet, hiszen ez a város egyik legfontosabb szolgáltatása, de elégedetlen ezzel a tűzoltó módszerrel”.
A jelenlevő tanácsosok – mérlegelvén a helyzet súlyát – végül elfogadták mindhárom tervezetet, szabad utat adva a marosvásárhelyi városházának, hogy céget keressen, amely biztosítja a hulladékszolgáltatást.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!