
Maros megyében jelenleg Nyárádtő és Radnót között lehet pályán haladni.
Fotó: Haáz Vince
Az enyhe télnek is köszönhetően jól haladnak a kivitelezők a munkálatokkal – látható a Pro Infrastruktúra Egyesület szakértői által, az épülő A3-as autópálya Maros megyei szakaszán készített drónfelvételeken. Azonban nem mindenhol ilyen látványos a „fejlődés”.
2020. február 16., 11:152020. február 16., 11:15
Múlt héten készítette a Pro Infrastruktúra Egyesület azokat a drónfelvételeket, amelyeken jól látszik, hogy hol dolgoznak, hol haladtak és hol nincsenek egyáltalán munkagépek.
Az A3-as autópálya Nyárádtő–Radnót közötti szakaszán már lehet közlekedni, de a radnóti lehajtónál gondok vannak, hiszen a gépkocsik át kell haladjanak a vasúti síneken, így naponta többször sorompó „állja útjukat”. Itt már épül a felüljáró, hogy áthidalja a problémát, és összekösse a már meglevő és most épülő következő 18 kilométeres, Radnót–Maroskece közötti pályaszakaszt.
• Videó: Pro Infrastruktúra Egyesület
Az említett 18 kilométeres szakaszon, Marosbogátnál, ahol kanyargós a Maros folyó, felüljáróval és két híddal lehetett megoldani a közlekedést. A kivitelező végzett a teljes betonozással, már csak a szigetelés és az aszfaltozás hiányzik. A felvételen jól látszik az is, hogy milyen közel lesz az autópálya a nemrég felújított református templomhoz.
• Videó: Góbé Stúdió
A Pro Infrastruktúra Egyesület szakértői szerint aggodalomra ad okot, hogy az említett 18 kilométeres pályakaszt – amely idén tavasszal, legkésőbb nyár elején lesz kész – csak akkor lehet majd használni, ha a következő, Maroskece–Aranyosgyéres pályaszakasz kivitelezője elkészíti a maroskecei csomópontot. Az itt dolgoztató cég azonban jelenleg jogi felszámolás alatt van. A pályaépítők és a szakminisztérium képviselői közötti, legutóbbi Maros megyei megbeszélésen a nehéz helyzetben lévő cég megígérte, hogy minden tőle telhetőt megtesz, hogy a csomópont elkészüljön legkésőbb nyárig. Ha ez nem történik meg, akkor Maros megyében lesz egy 18 kilométernyi autópálya-szakasz, amit nem lehet használni.
A pályáról Radnótnál lehajtó autók útját naponta többször is lehajtott sorompó állja
Fotó: Haáz Vince
Az egyesület szakértői szerint fontos lenne, hogy a szakminisztérium sürgesse meg a Marosvásárhely–Nyárádtő pályaszakasz építését is, itt ugyanis többéves lemaradás van. Azt még mindig nem tudni, hogy újra versenytárgyalást hirdetnek, vagy a bírósági ajánlásokat figyelembe véve kimondják, hogy ki lesz a nyertes. Itt az óvások benyújtása és a pereskedés miatt húzódott el az eljárás elindítása.
Csatlakozva az országos szintű energiatakarékossági mozgalomhoz – amelyre az energiaügyi minisztérium kérte fel a lakosságot és a nagyfogyasztókat –, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat is visszafogja energiafogyasztását.
Magyar Menyasszony címmel nyílt kiállítás a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, ahol nem csak az elmúlt 500 év menyasszonyi ruháit, levelezéseket tekinthetik meg az érdeklődők, hanem történetekkel is gazdagodnak.
Elkezdődött a pótérettségi írásbeli szakasza: Székelyföldön majdnem kétezer diák vizsgázik. Hétfőn a román írásbelivel kezdik. Egy romántanár tanácsokat is ad a román nyelv gyakorlásához, amelyhez elengedhetetlen az élő román beszéd gyakorlása.
Nicușor Dan államfő pénteken visszaküldte a parlamentnek újratárgyalásra a 2026-ban 859 barnamedve megelőző célú kilövését lehetővé tevő törvényt.
A kormány pénteken megteremtette a jogalapot arra, hogy a Transelectrica az országos villamosenergia-diszpécserszolgálaton keresztül augusztus 31-éig biztonsági intézkedéseket rendeljen el, ha ezt a villamosenergia-rendszer helyzete indokolja.
Medvebiztos hulladéktárolókat helyezett ki Gyergyószentmiklós önkormányzata a 4-es kilométerként ismert üdülőövezetben. Ezzel már jól bevált példát követnek, és a medvék mellett az illegális hulladéklerakást is visszaszorítanák.
A helyreállítási forrásokból elkülönített összeg kimerüléséig ingyenes marad az első elektronikus személyi igazolvány kiállítása. Az erről szóló határozatot pénteki ülésén fogadta el a kormány.
A Richter-skála szerint 3,2-as erősségű földrengés történt pénteken 14 óra 23 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi katasztrófavédelmi bizottság.
A Duna vízhozama Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába, pénteken továbbra is 1400 köbméter másodpercenként, amely az 1985-ben jegyzett történelmi mélypontnak felel meg – közölte pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
szóljon hozzá!