
A gyulafehérvári székesegyházban pappá szenteltek öt diakónust
Fotó: Péter Dávid/Faceebook
Személyi és szervezeti változások következnek augusztus 1-jétől a gyulafehérvári főegyházmegyében. Számos plébánia új lelkészt vagy segédlelkészt kap, de Kolozsváron egy új román anyanyelvű katolikus plébánia is létrejön.
2024. június 29., 17:112024. június 29., 17:11
2024. június 29., 17:192024. június 29., 17:19
Kovács Gergely gyulafehérvári érsek június 29-én, Szent Péter és Szent Pál apostolok főünnepén a gyulafehérvári székesegyházban pappá szentelt öt diakónust, a szentelést követően megkapták segédlelkészi kinevezésüket első szolgálati helyükre:
A romkat.ro portálon megjelent tájékoztatás szerint Kovács Gergely közel kétéves előkészítő munka eredményeként, meghallgatva az érintett lelkipásztorok és közösségek álláspontját, kikérve a főegyházmegye papi szenátusának véleményét, a vonatkozó egyházi törvények előírásait betartva, 2024. június 26-án megalapította a kolozsvári román anyanyelvű személyi plébániát, Szentháromság titulussal. Ennek első plébánosává Popesc Mihăiță Cristiant, a kolozsvári Szent Mihály plébánia eddigi segédlelkészét nevezte ki.
Farkas Zsombor a székelyudvarhelyi Szent Miklós plébánia segédlelkészi beosztása után a vajdahunyadi plébániára kerül segédlelkésznek.
Ferencz Antalt, aki eddig a Verbum Egyesület igazgatója volt, Kajántó filiát fogja ellátni.
Bőjte Csongor a Verbum Egyesület igazgatójává vált.
Balla Imre a pálpataki plébánia kormányzójaként dolgozik, Antal Zoltán-László, a sepsiszentgyörgyi Szent József plébánia segédlelkésze Tür plébánosa lesz.
Uzonban György Imre eddigi baróti segédlelkész lesz a plébános Szőcs Béla helyén, aki Kolozs plébánosaként folytatja a hivatását.
Keresztes Olivér kolozsi plébános augusztustól Sepsibükszád plébánosa, valamint Málnásfürdő plébániai kormányzója lesz, miután Gábos Zoltán jelenlegi málnásfürdői és sepsibükszádi plébánost Lázárfalva plébánosává nevezte ki az érsek.
Antal József, eddigi megbízatásában megerősítve, a kilyénfalvi plébánia kormányzója lesz.
Becze Lóránt kosteleki lelkészt az újtusnádi plébánia kormányzójává helyezték át, Kosteleken pedig Málnási Demeter kormányozza a plébániát.
Az érsek a vidombáki filia ellátását a brassói Szent Kereszt plébániára bízta.
Több lelkész nyugalomba vonulásáról is hírt ad a romkat.ro, így Bordi Jánost, Ilyés K. Imre kilyénfalvi plébánost, László Andrást, a 78. életévét betöltött újtusnádi plébánost; ifj. Tamás Józsefet, a 78. életévét betöltött lázárfalvi plébánost is felmentette Kovács Gergely az eddigi beosztásából és nyugállományba engedte. Ugyanakkor a 75. évüket betöltő Bereczi István gelencei plébánost és Szőcs Márton csatószegi plébánost egy évre megerősítette hivatalukban.
Ft. Nagy P. Károly OFM atya felmentést kapott a Kolozsvár-kerekdombi plébániához tartozó kajántói filia lelkipásztori ellátása alól.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!