
Változást jelentettek be a Góbé futam vonatkozásában: alacsonyabb lesz a benevezési korhatár. Archív
Fotó: Pinti Attila
A Székely Vágta szervezőinek döntése értelmében, a Góbé futamhoz szükséges 18 éves korhatár 16 évre csökken. Így a 2022-es futamra már a 16. életévüket betöltött személyek is jelentkezhetnek.
2022. június 07., 13:362022. június 07., 13:36
A Székely Vágta szervezői hangsúlyozzák, hogy ez a döntés csak és kizárólag a Góbé futamra vonatkozik, a jelentkezéshez pedig csatolni kell egy hitelesített szülői beleegyezést is. További információkat a nevezes@szekelyvagta.ro email-címen, vagy a 0733-084 200-as telefonszámon lehet kérni.
A 11. Székely Vágta az 1848-as szabadságharc legfiatalabb tábornoka, Czetz János emlékének adóz, előtte tiszteleg születésének 200 éves évfordulóján. A gidófalvi születésű Czetz mindössze 26 éves volt, amikor tábornoki rangot szerzett, maga Bem József is ódákat zengett róla. Buenos Airesben hunyt el, ahol szobrot állítottak neki és teret neveztek el róla.
Czetz János 1822. június 8-án született Gidófalván és Juan Fernando Czetz néven hunyt el Buenos Airesben, 1904. szeptember 6-án. Apai ágon örmény gyökerekkel rendelkezett, anyai ágon székely kisnemesi családból származott. Apja a 11. Székely Határőr huszárezredben szolgált első kapitányi rendfokozatban. Apját korán elveszítette, majd a kézdivásárhelyi katonaneveldében tanult.
1848. október 30-án az erdélyi csapatok ideiglenes parancsnokának nevezték ki. Feladata a mintegy tízezer főt számláló sereg újjászervezése és kiegészítése volt, amit végre is hajtott. Czetz János Bem József legfontosabb segítőtársa volt Erdélyben. Nem csupán mint vezérkari főnök, hanem mint a sereg egyik hadoszlopának parancsnoka vett részt Erdély felszabadításában. Bem József így jellemezte Czetz Jánost: „Kérlelhetetlen szigor, pártatlanság, keménység a büntetésben, de nagylelkűség a jutalmazásban, mentes a bosszúállástól, az önzés legkisebb árnyékától is.”
A világosi fegyverletétel után emigrációra kényszerült, 1852. júliusában Nagyszebenben halálra ítélték. Az emigrációban előbb Hamburgban, Párizsban és Spanyolországban élt, majd 1861-ben családjával együtt Buenos Airesbe hajózott. Argentínában feltérképezte az ország Paraguay-al és Brazíliával határos vidékét, számos vasúti építkezést irányított. Ő alapította az argentin katonai földrajzi intézetet, amely irányítása alatt egész Argentínát feltérképezte.
A magyar hadi főtanoda mintájára létrehozta a katonai akadémiát, amely mindmáig betölti ezt a szerepét. Az Buenos Aires-i Katonai Akadémiának 4 éven át volt (első) igazgatója. Az általa felállított argentin műszaki alakulat katonái máig a Czetz által tervezett díszegyenruhát viselik.
Hosszú és tartalmas élet után 1895-ben vonult nyugállományba. Argentínában nagy tisztelet övezte. Soha nem térhetett vissza szülőföldjére, 1904-ben hunyt el tüdőgyulladásban. Katonai tiszteletadás mellett helyezték örök nyugalomra.
A Colegio Militar de la Nación (vagyis az általa alapított Katonai Akadémia) alapításának 100. évfordulóján hamvait a recoletai temetőből a Katonai Akadémia palomari kápolnájába vitték át. Argentínában a Katonai Akadémia előtt ember nagyságú ércszobrot állítottak a tiszteletére. Buenos Airesben teret neveztek el róla.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
szóljon hozzá!