
Változást jelentettek be a Góbé futam vonatkozásában: alacsonyabb lesz a benevezési korhatár. Archív
Fotó: Pinti Attila
A Székely Vágta szervezőinek döntése értelmében, a Góbé futamhoz szükséges 18 éves korhatár 16 évre csökken. Így a 2022-es futamra már a 16. életévüket betöltött személyek is jelentkezhetnek.
2022. június 07., 13:362022. június 07., 13:36
A Székely Vágta szervezői hangsúlyozzák, hogy ez a döntés csak és kizárólag a Góbé futamra vonatkozik, a jelentkezéshez pedig csatolni kell egy hitelesített szülői beleegyezést is. További információkat a nevezes@szekelyvagta.ro email-címen, vagy a 0733-084 200-as telefonszámon lehet kérni.
A 11. Székely Vágta az 1848-as szabadságharc legfiatalabb tábornoka, Czetz János emlékének adóz, előtte tiszteleg születésének 200 éves évfordulóján. A gidófalvi születésű Czetz mindössze 26 éves volt, amikor tábornoki rangot szerzett, maga Bem József is ódákat zengett róla. Buenos Airesben hunyt el, ahol szobrot állítottak neki és teret neveztek el róla.
Czetz János 1822. június 8-án született Gidófalván és Juan Fernando Czetz néven hunyt el Buenos Airesben, 1904. szeptember 6-án. Apai ágon örmény gyökerekkel rendelkezett, anyai ágon székely kisnemesi családból származott. Apja a 11. Székely Határőr huszárezredben szolgált első kapitányi rendfokozatban. Apját korán elveszítette, majd a kézdivásárhelyi katonaneveldében tanult.
1848. október 30-án az erdélyi csapatok ideiglenes parancsnokának nevezték ki. Feladata a mintegy tízezer főt számláló sereg újjászervezése és kiegészítése volt, amit végre is hajtott. Czetz János Bem József legfontosabb segítőtársa volt Erdélyben. Nem csupán mint vezérkari főnök, hanem mint a sereg egyik hadoszlopának parancsnoka vett részt Erdély felszabadításában. Bem József így jellemezte Czetz Jánost: „Kérlelhetetlen szigor, pártatlanság, keménység a büntetésben, de nagylelkűség a jutalmazásban, mentes a bosszúállástól, az önzés legkisebb árnyékától is.”
A világosi fegyverletétel után emigrációra kényszerült, 1852. júliusában Nagyszebenben halálra ítélték. Az emigrációban előbb Hamburgban, Párizsban és Spanyolországban élt, majd 1861-ben családjával együtt Buenos Airesbe hajózott. Argentínában feltérképezte az ország Paraguay-al és Brazíliával határos vidékét, számos vasúti építkezést irányított. Ő alapította az argentin katonai földrajzi intézetet, amely irányítása alatt egész Argentínát feltérképezte.
A magyar hadi főtanoda mintájára létrehozta a katonai akadémiát, amely mindmáig betölti ezt a szerepét. Az Buenos Aires-i Katonai Akadémiának 4 éven át volt (első) igazgatója. Az általa felállított argentin műszaki alakulat katonái máig a Czetz által tervezett díszegyenruhát viselik.
Hosszú és tartalmas élet után 1895-ben vonult nyugállományba. Argentínában nagy tisztelet övezte. Soha nem térhetett vissza szülőföldjére, 1904-ben hunyt el tüdőgyulladásban. Katonai tiszteletadás mellett helyezték örök nyugalomra.
A Colegio Militar de la Nación (vagyis az általa alapított Katonai Akadémia) alapításának 100. évfordulóján hamvait a recoletai temetőből a Katonai Akadémia palomari kápolnájába vitték át. Argentínában a Katonai Akadémia előtt ember nagyságú ércszobrot állítottak a tiszteletére. Buenos Airesben teret neveztek el róla.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
szóljon hozzá!