
Változást jelentettek be a Góbé futam vonatkozásában: alacsonyabb lesz a benevezési korhatár. Archív
Fotó: Pinti Attila
A Székely Vágta szervezőinek döntése értelmében, a Góbé futamhoz szükséges 18 éves korhatár 16 évre csökken. Így a 2022-es futamra már a 16. életévüket betöltött személyek is jelentkezhetnek.
2022. június 07., 13:362022. június 07., 13:36
A Székely Vágta szervezői hangsúlyozzák, hogy ez a döntés csak és kizárólag a Góbé futamra vonatkozik, a jelentkezéshez pedig csatolni kell egy hitelesített szülői beleegyezést is. További információkat a nevezes@szekelyvagta.ro email-címen, vagy a 0733-084 200-as telefonszámon lehet kérni.
A 11. Székely Vágta az 1848-as szabadságharc legfiatalabb tábornoka, Czetz János emlékének adóz, előtte tiszteleg születésének 200 éves évfordulóján. A gidófalvi születésű Czetz mindössze 26 éves volt, amikor tábornoki rangot szerzett, maga Bem József is ódákat zengett róla. Buenos Airesben hunyt el, ahol szobrot állítottak neki és teret neveztek el róla.
Czetz János 1822. június 8-án született Gidófalván és Juan Fernando Czetz néven hunyt el Buenos Airesben, 1904. szeptember 6-án. Apai ágon örmény gyökerekkel rendelkezett, anyai ágon székely kisnemesi családból származott. Apja a 11. Székely Határőr huszárezredben szolgált első kapitányi rendfokozatban. Apját korán elveszítette, majd a kézdivásárhelyi katonaneveldében tanult.
1848. október 30-án az erdélyi csapatok ideiglenes parancsnokának nevezték ki. Feladata a mintegy tízezer főt számláló sereg újjászervezése és kiegészítése volt, amit végre is hajtott. Czetz János Bem József legfontosabb segítőtársa volt Erdélyben. Nem csupán mint vezérkari főnök, hanem mint a sereg egyik hadoszlopának parancsnoka vett részt Erdély felszabadításában. Bem József így jellemezte Czetz Jánost: „Kérlelhetetlen szigor, pártatlanság, keménység a büntetésben, de nagylelkűség a jutalmazásban, mentes a bosszúállástól, az önzés legkisebb árnyékától is.”
A világosi fegyverletétel után emigrációra kényszerült, 1852. júliusában Nagyszebenben halálra ítélték. Az emigrációban előbb Hamburgban, Párizsban és Spanyolországban élt, majd 1861-ben családjával együtt Buenos Airesbe hajózott. Argentínában feltérképezte az ország Paraguay-al és Brazíliával határos vidékét, számos vasúti építkezést irányított. Ő alapította az argentin katonai földrajzi intézetet, amely irányítása alatt egész Argentínát feltérképezte.
A magyar hadi főtanoda mintájára létrehozta a katonai akadémiát, amely mindmáig betölti ezt a szerepét. Az Buenos Aires-i Katonai Akadémiának 4 éven át volt (első) igazgatója. Az általa felállított argentin műszaki alakulat katonái máig a Czetz által tervezett díszegyenruhát viselik.
Hosszú és tartalmas élet után 1895-ben vonult nyugállományba. Argentínában nagy tisztelet övezte. Soha nem térhetett vissza szülőföldjére, 1904-ben hunyt el tüdőgyulladásban. Katonai tiszteletadás mellett helyezték örök nyugalomra.
A Colegio Militar de la Nación (vagyis az általa alapított Katonai Akadémia) alapításának 100. évfordulóján hamvait a recoletai temetőből a Katonai Akadémia palomari kápolnájába vitték át. Argentínában a Katonai Akadémia előtt ember nagyságú ércszobrot állítottak a tiszteletére. Buenos Airesben teret neveztek el róla.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!